יום שישי , מאי 24 2019
בית / שרון / חדרה / ציונות מדור לדור
עדן טירם. סגרה מעגל עבור סבתא שלה (צילום: דו"צ)
עדן טירם. סגרה מעגל עבור סבתא שלה (צילום: דו"צ)

ציונות מדור לדור

שרה קלאורה גויסה לאצ"ל כבר בגיל 13 וחצי * היא גדלה במשפחה לוחמת על ערכים של אהבת הארץ * לשמחתה, נכדתה עדן טירם מחדרה ממשיכה את דרכה כקצינת מדור שליטה ובקרה בפיקוד צפון * וכן, לסבתא היה חלק מכריע בבחירה של טירם ללבוש מדים

 

 

כששרה קלאורה שירתה באצ"ל, חילקה כרוזים ונלחמה בבריטים בתקופת המנדט, היא חלמה באיזה שהוא מקום שביום מן הימים גם הצאצאים שלה יילחמו למען המדינה שעתידה לקום.

היום, 70 שנה אחרי, קלאורה, תושבת גבעת ניל"י, בת 82, יכולה לסמן 'וי' גדול. מי שמגשימה עבורה את החלום היא נכדתה, עדן טירם, בת 22 מחדרה, שהתגייסה להיות מדריכת צבא יבשה דיגיטלי _ תפקיד מאתגר ולא נפוץ, שבמסגרתו הדריכה את כל המערך הלוחם שהגיע לבצע תעסוקה מבצעית בגבול הצפון. וכן, בהחלט אפשר למצוא קווי דמיון בין התפקידים של השתיים, זו באצ"ל וזו בצה"ל.

טירם שירתה בסדיר במבצע צוק איתן, כשאנשי מילואים נקראו להחליף את משרתי הסדיר שנכנסו לעזה. היא עלתה למוצבים, הצטרפו לסיורים, וחנכה את לוחמי המילואים כדי שיהיו מוכנים לכל תרחיש. בתום המבצע היא אפילו קיבלה אות הצטיינות ממפקד בא"פ אליקים שבו שירתה.

היא השתחררה ופנתה להתחיל את חייה האזרחיים כמו כל חברותיה לשירות, אך כעבור 7 חודשים נקראה שוב לדגל. טירם חזרה לשרת בצבא בקבע, כקצינת מדור שליטה ובקרה בפיקוד הצפון (ממלאת תפקיד של קצינה על אף שלא עברה קורס קצינים). בכך, היא למעשה סגרה מעגל והגשימה את החלום של סבתה.

עדן טירם. סגרה מעגל עבור סבתא שלה (צילום: דו"צ)
עדן טירם. סגרה מעגל עבור סבתא שלה (צילום: דו"צ)

בטח בכל הילדות שלך שמעת מסבתא סיפורי גבורה.

"בהחלט גדלנו בבית עם ערכים לאהבת הארץ והמדינה. גם אחותי הגדולה שירתה בצבא קבע המון שנים. לימדו אותנו לעשות כמה שיותר למען הצבא והמדינה, ואני מניחה שיש לזה קשר לבחירות שלנו".

מבחינת סבתא קלאורה, אין שני לאהבת המדינה. "גדלתי במשפחה לוחמת. הייתי בבית"ר. אבא שלי השתתף בכיבוש יפו. בקרבות בנגב. בלטרון. הוא לא היה בבית בכלל, רק לחם כל הזמן. כולנו היינו חדורי רוח מלחמתית, וכבר כשהייתי בת 13 וחצי גייסו אותי לאצ"ל. אני זוכרת שבאחת הפעמים, כשיצאתי לתלות כרוזים, רדפו אחרינו שוטרים בריטים וכמעט הרגו אותנו. ככה חונכתי, לאהבת הארץ ואהבת המדינה, וככה חינכתי את הילדים והנכדים שלי".

זה ממש בדמך.

"מאוד. ביקשו ממני להרצות בפני תלמידים בכיתות ו'. אמרתי להם שבמידה והייתה לנו מדינה בתקופת מלחמת העולם השנייה, לא הייתה מתרחשת השואה, ושישה מיליון יהודים היו ניצלים. כל המשפחה שלי הושמדה בשואה, וזה כל הזמן יושב לי בראש. אם לא תהיה לנו מדינה לא נהיה עם וישמידו אותנו".

לקלוארה יש 7 נכדים וגם 8 נינים, ולכולם היא מנסה להחדיר את המורשת. עדן לא נרתעת מזה: "תמיד היה את הדרבון לשרת, בכל תפקיד, בכל סיטואציה. אני גם מתייעצת איתה בשמחה. הטיפ הכי טוב שהיא נותנת לי הוא שלשרת זה מצוין, והיא מאוד שמחה שחזרתי לצבא".

שרה קלאורה.הבריטים כמעט הרגו אותה (צילום: עצמי)
שרה קלאורה.הבריטים כמעט הרגו אותה (צילום: עצמי)

יש מחשבות ותוכניות לעתיד בצבא?

"אני מאוד מקווה להתקדם בתפקיד שלי ולתרום כמה שיותר, לעלות בדרגות ולפרוץ גבולות".

שרה קלאורה ממשיכה בינתיים להרצות על קום המדינה ועל אהבת הארץ. היא חברה במועדון הגימלאים מופת, והדאגה התמידית למצב של מדינת ישראל ממשיך ללוות אותה: "אנחנו המדינה היחידה במזרח התיכון עם ראש על הכתפיים. תראו מה קורה במדינות השכנות? רוצחים אלפי ילדים ולאף אחד לא איכפת. אצלנו הדברים נראים אחרת, אבל אנחנו צריכים לסמוך רק על עצמנו. אין לנו מישהו אחר בעולם לסמוך עליו".

 

בדוק גם

צעירים בקבלת שבת על הגג. צילום - המחלקה לצעירים

יום שישי על הגג "טוב שבאת"

מפגש על הגג הכי יפה בעיר עם מיטב האמנים המובילים בארץ. מופעים, מפגשים מרתקים וכוס בירה לפני כניסת השבת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *