יום שבת , מרץ 23 2019
בית / שרון / זכרון יעקב / "כל הזמן מדברים על יוקר המחיה, אנחנו רוצות לדבר על חיים"
נשים עושות שלום. מיכל שמיר (צילום: עצמי)
נשים עושות שלום. מיכל שמיר (צילום: עצמי)

"כל הזמן מדברים על יוקר המחיה, אנחנו רוצות לדבר על חיים"

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בדגש כלכלי-חברתי ולא ביטחוני. העניין הציבורי סבב סביב יוקר המחיה והדיור, רווחה וטענות לשחיתויות בצמרת הפוליטית והכלכלית בנושאי כספים, ורוב המפלגות התרכזו בניסיון לשכנע את הבוחר הישראלי בכוחן לשפר את חייו בנושאים אלה. הדיון על יחסי ישראל עם הפלסטינים ועם מדינות ערב הסמוכות, והשאלה מה יש לעשות בנושא, נשארו הפעם בצל.

קבוצת נשים בלתי-מפלגתית ניסתה להחזיר לדיון את השאלה הביטחונית ויחסי העמים, שהן מאמינות שאקטואלית כיום יותר מאי פעם. ב-3 במרס הצליחה אותה קבוצה, "נשים עושות שלום", לעלות לכותרות בהפגנה שערכה מול הכנסת, בה כיכבו המילים "שלום" ו"הסדר מדיני", שנשכחו בקמפיין הכללי. מיכל שמיר, בת 57, אם לארבעה ותושבת גבעת ניל"י, היא ממייסדות התנועה שקמה בעקבות מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון. "זה התחיל מארבע-חמש נשים", היא מספרת, "אלה נשים עם רקורד עשיר של עשייה חברתית, כמו מיכל ברק ועירית תמיר. יצרתי איתן קשר, והצטרפו אלינו נשים מרחבי הארץ. כרגע יש בסביבות 7000 חברות פעילות וכ-15,000 חברות רשומות, בגילאים שונים. בין הפעילות נשים ערביות רבות מג'יסר א-זרקא, רהט, עכו ויישובים נוספים, והן יושבות בוועדות השונות. בוועדת ההיגוי יושבת אמאל ריחאן".

על מניעיה להקים את התנועה היא אומרת: "אני ממשפחה שכולה משני הצדדים, אמי איבדה אח ואבי איבד אח. כשאתה גדל ככה, אתה רואה את הצער, החור בעיני הסבים, וזה מאוד קשה. גם במהלך השירות הצבאי ובמלחמות אתה מאבד חברים. אתה מנסה למנוע את זה בכל כוחך, לא להיכנס לשלווה של עיסוק במחיר המילקי. כל הזמן מדברים פה על יוקר המחיה, ואנחנו רוצות לדבר על חיים".

נשים עושות שלום.  מיכל שמיר  (צילום: עצמי)
נשים עושות שלום. מיכל שמיר (צילום: עצמי)

שמיר עובדת בעשר השנים האחרונות כראש בית הספר לאמנות, חברה ותרבות במכללת ספיר בשדרות. "בעשר השנים שאני עובדת שם היו לפחות שלושה סבבים של אלימות, וגם ביניהם לא היה שקט. אני גם חברה בתנועה למען הנגב המערבי, הכולל את כל תושבי עוטף עזה, שאומרים שהזניחו אותם ועוד פעם יהיה עוד סבב של אלימות. במלחמה המיותרת שהתנהלה בקיץ, גם הבן שלי קיבל צו ראשון. הפחד רודף אותי מהיום שבו נולדתי ומהיום שבו הוא נולד.

"אנחנו תנועה פוליטית, אבל לא תומכות באף מפלגה. החלוקה לימין ושמאל היא מיושנת ומיותרת. אנחנו רוצות להגיע לכל שכבות האוכלוסייה: דתיות, חילוניות, מתנחלות, תל אביביות ועוד".

הסיפור המלא יתפרסם מחר ב:"כל זכרון".

בדוק גם

מחצלות שלום בחוף אולגה, היום הראשון צילום נשים עושות שלום

הנשים שהגיעו לעשות שלום בחדרה

"בעקבות הפרסומים שלנו בחדרה, הרגשנו שישנם תושבים המתייחסים לפעילותנו בחשדנות מסוימת. השתדלנו להעביר את המסר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *