יום שבת , ספטמבר 22 2018
בית / קריות / נדל"ן קריות / קרית מוצקין: 40 דירות לכל אלף תושבים, פי שלוש מהממוצע

קרית מוצקין: 40 דירות לכל אלף תושבים, פי שלוש מהממוצע

יישובי הקריות נמצאים בתנופת בנייה הרבה מעבר לממוצע הארצי ולבנייה בחיפה השכנה. ממחקר שערך מרכז הבנייה הישראלי עולה כי בקריית מוצקין בונים כיום 40 דירות לכל אלף תושבים לעומת ממוצע ארצי של 13.2 דירות.

מדד המנופים הינו מחקר שנתי המנתח את הבנייה הפעילה על פי נתוני הלמ"ס ומספר התושבים בערים בישראל נכון לשנת 2016. על פי המחקר, בקריית ביאליק מוקמות כיום 19.4 דירות לכל אלף תושבים, בקרית אתא 15.1 דירות ובקרית ים 7.1 דירות. למרות שלעיתים נדמה שגם חיפה עוברת תנופת בנייה, על פי הנתונים, היקף הבנייה החדשה עומד על 8.5 דירות בלבד לכל אלף ושבים.

עדיין הכי יקרה. קרית מוצקין (צילום: באדיבות העירייה)
עדיין הכי יקרה. קרית מוצקין (צילום: באדיבות העירייה)

יו"ר ארגון קבלני חיפה חיים פייגלין: "תכנית המתאר החדשה של חיפה איננה משרתת מדיניות של גידול באוכלוסייתה וצמיחה כלכלית וחברתית. במהלך 30 השנה האחרונות מדינת ישראל הכפילה את אוכלוסייתה, בעוד חיפה הוסיפה לאוכלוסייתה 13 אחוז בלבד ומונה כיום 270 אלף  תושבים. העיר חייבת להציב לעצמה יעדי צמיחה ל- 500 אלף תושבים עד  2030 ו- 800,000 תושבים עד 2050 . יעדים אלו חייבים להשתקף בתכנית המתאר של העיר ולאפשר לה להתפתח לגובה ולהצטופף. ללא הצבת יעדים שאפתניים, תלך העיר ותזדקן ותאבד את מעמדה כעיר השלישית בגודלה וחשיבותה בישראל.

"גמישות תכנונית הינה תנאי הכרחי להתקדמות בכיוון זה. כולנו יודעים שחיפה היא עיר בעלת פוטנציאל אדיר וממתינים בסבלנות שנים רבות למימושו. לצערי תכנית המתאר החדשה של העיר איננה תומכת בכך ולכן גם "מדד המנופים" שלה הינו מתחת לממוצע הארצי. הנהגת העיר בראשות יונה יהב וחדווה אלמוג נהנית מאמון ציבורי רב ובכוחה לעשות את השינויים הנדרשים אם ימצאו בכך תועלת לעיר."

בבדיקה שהתייחסה לישובים בהם יש כיום מעל עשרת אלפים תושבים ניכרים פערים גדולים בין הישובים בארץ, כאשר בחלק מהישובים יש בניה בהיקף של עשרות דירות עבור כל אלף איש, ובחלק הבניה היא בהיקף נמוך מאד של פחות מדירה אחת לכל 1000 תושבים.

העיר שבה נבנות כיום הכי הרבה דירות ביחס לאוכלוסייה היא באר יעקב, שם נבנות כיום 83.5 דירות עבור כל 1000 תושבים בעיר – יותר מפי 6 מהממוצע הארצי.  היקף בניה גבוה קיים גם בטירת הכרמל (55.8 דירות עבור כל 1000 תושבים).

 

 

בדוק גם

עומר זוהר. צילום: דורון גולן

"להיות ראש עיר זו שליחות שהייתי רוצה לעשות"

תחילת הדרך בעיתונות, העבודה במשרדי הממשלה, התקף הלב שחטף בגיל 32, הנישואים, ההורות לארבעה ילדים, החזרה לקרית מוצקין לחיקו האוהב של ראש העירייה חיים צורי והתוכניות לעתיד. עומר זוהר פותח את הלב ומתוודה: "חרטה אחת שלי היא שעד היום לא מצאתי את היכולת לשבת עם אבא שלי ולהגיד לו כמה אני אוהב ומעריך אותו"

ציקי אבישר מכריז על התמודדות לראשות קרית מוצקין. צילום: דורון גולן

וועדת הבחירות האזורית על עתירתו של ציקי אבישר: "נטפל לזוטי דברים"

עיריית קרית מוצקין וציקי אבישר ממשיכים להיפגש באולם ועדת הבחירות האזורית והפעם בעקבות עתירתו של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *