בית / שרון / חדרה / צו מניעה לחלוקת רווחים לבעלי המניות של חברת מייסדי חדרה

צו מניעה לחלוקת רווחים לבעלי המניות של חברת מייסדי חדרה

החברה, שהוקמה לפני 80 שנה על ידי האבות המייסדים של חדרה, נועדה לפעול למטרות ציבוריות. לטענת עיריית חדרה, יורשיהם פועלים למכור קרקע במרכז העיר לחברת נדל"ן ומתכוונים לשנות את תקנון החברה _ האוסר על חלוקת דיבידנד _ כדי להעביר לכיסם את התמורה (76 מיליון שקל) * המייסדים: נגיב בבית המשפט

לא בכל יום מוציא בית המשפט צו למניעת העברת מיליוני שקלים, שנועדו לצרכי ציבור, לידיים פרטיות. ביום שלישי הגישה עיריית חדרה בקשה כזו נגד חברת "מייסדי חדרה" (חברה הפועלת למטרות ציבוריות אשר הוקמה עוד לפני קום המדינה), בטענה כי ביום שישי הקרוב תתכנס אסיפת בעלי מניות של החברה, על מנת לאשר עסקה גדולה עם חברת אאורה ישראל במסגרתה תועבר אליה קרקע בשטח של כ~150 דונם במרכז העיר תמורת 76 מיליון שקל, תוך העברה של כספי התמורה לכיסם של בעלי המניות.

באמצעות עורכי הדין אבנר כהן ועדו עינת ממשרד כהן וילצ'יק ושות', טוענת עיריית חדרה, כי הקרקע המיועדת למכירה נמצאת כיום בשימושה, וכי השינוי שמבקשת חברת מייסדי חדרה לבצע בתקנונה, יאפשר את העברת הכסף לכיסם של אנשים פרטיים, שמתיימרים להיות בעלי מניות בחברה. אותם בעלי מניות, לטענת העירייה, הם יורשים של מקימי החברה אשר אינם רשאים כלל לרשת את מניות המייסדים, שעה שהחוק אינו מאפשר העברת מניות בחברה שנועדה לצרכי ציבור.

מגרש מכבי חדרה, שנמכר לחברת אאורה ועומד במרכז הוויכוח (צילום: שלומי גבאי)
מגרש מכבי חדרה, שנמכר לחברת אאורה ועומד במרכז הוויכוח (צילום: שלומי גבאי)

לטענת העירייה, האבות המייסדים של החברה ביקשו להבטיח כי מטרות החברה (כולן מטרות ציבוריות) אכן יוגשמו ולכן קבעו באופן מפורש כי בעלי המניות אינם רשאים למשוך כלל דיבידנד מהחברה. לכן, טוענת העירייה בבקשה, קיים חשש כי שינוי של תקנון החברה על ידי אותם יורשים, יאפשר להם למשוך את הכסף שייכנס מחברת אאורה כדיבידנד בסך עשרות מיליוני שקלים בעוד שכספי התמורה אמורים להיות מיועדים לצרכים ציבוריים.

כדי להבין כיצד כסף ציבורי יכול להגיע לאנשים פרטיים יש לחזור 80 שנה אחורה, לשנת 1937, אז התאגדה חברת מייסדי חדרה על ידי קבוצה של מייסדי העיר, אשר ביקשו להקים גוף שיוכל לפעול לקידום מטרות ציבוריות ברחבי העיר הצומחת. מטרות החברה היו לפתח את אדמות העיר וליישב אותה. לשם כך הוגדרו במסמכי ההתאגדות של החברה מטרות, אשר כל כולן מטרות ציבוריות, כגון: נטיעת פרדסים וכרמים, אספקת מים, יצירת מקומות לינה עבור פועלים, הקמת בניינים ועוד.

על מנת להמחיש את פעילות החברה, טוענת העירייה כי עוד בשנת 1950 החברה העבירה לידיה קרקעות מרובות אשר היו בבעלותה, ללא כל עלות, ובמקרים אחרים הועברו לידי העיריה נכסים לצורך מטרות ציבוריות, בדיוק כמו המגרש שעתיד להימכר לאאורה, ועליו נמצאים כיום מגרש כדורגל שמשמש את עמותת מכבי חדרה, אולם ספורט שמשמש את קבוצת הכדורסל המקומית, סניף של תנועת "מכבי צעיר" ועוד.

בבקשה נטען, כי לפני מספר שנים, החליטו חברת מייסדי חדרה והעירייה, כי בשלה העת למכור את זכויות החברה בקרקע, אשר נמצאת במרכז העיר ובסמוך לבניין העירייה. העירייה טוענת, כי בחודש דצמבר 2015 נחתם הסכם בין החברה לעירייה ובו סוכם שהחברה תעביר לעירייה 30 מיליון שקל מכספי המכירה, אשר ישמשו כאמור לבניית אולם ספורט חדיש שייקרא "היכל המייסדים" ואף יכלול פינות הנצחה לזכר מייסדי העיר שהקימו את החברה, ואולם בחודש ינואר 2016 החליטה האסיפה של החברה שלא לאשר הסכם מול העירייה, למרות שזה עלה בקנה אחד עם מטרותיה הציבוריות של החברה.

בהמשך, נטען בבקשה, נדהמה העיריה לגלות את הסיבה לדחיית ההסכם מול העירייה שעה שיורשי המייסדים, החליטו שלא לאשר את ההסכם מסיבה אחת: רצונם לשים את ידם על כספי התמורה, בניגוד גמור למטרות החברה וההוראות האוסרות חלוקת דיבידנדים בה. לדברי העירייה, מדובר בפגיעה קשה ומיידית בציבור.

לדברי העירייה, נדרש צו מיידי שימנע מהיורשים לחלק לעצמם דיבידנד של עשרות מיליוני שקלים מקופתה של חברה שהוקמה לתועלת הציבור. ואכן, השופטת ישראלה קראי~גירון נעתרה לבקשת העירייה והוציאה צו מניעה כמבוקש במעמד צד אחד. דיון בנוכחות הצדדים נקבע ליום רביעי הבא.

מחברת מייסדי חדרה נמסר כי את מה שיש להם לומר בנושא, הם ישמיעו בבית המשפט. גורם בכיר בחברה אמר ל"חדשות חדרה": "בכל חברה יש חילוקי דעות. יש כאלה המושכים לכיוון אחד וכאלה המושכים לכיוון אחר. מה שבית המשפט לא מבין כנראה הוא שהרוב קובע, על פי חוק, ואת זה בדיוק היינו אמורים להכריע באסיפה. ולכן הצו לדעתנו לא במקום".

בדוק גם

בהפועל חדרה מבהירים: "לא רק שלא נתפרק, אלא נקבל ניהול תקין"

במועדון קיבלו בבוקר את התשובה הסופית מרשם העמותות ומכינים תגובה משפטית. בחדרה לא מתכוונים להתחייב לדקות משחק של אבו פאני ובן דוד. אביטן טס לחו"ל

הפגנת הורים במעון נעמת קרית ים. צילום: דורון גולן

הורים במעון בקרית ים: "גרמו לפגיעה נפשית ורגשית לילדים שלנו"

הורים  התאגדו השבוע מחוץ למעון בשכונת סביוני ים, תלו שלטים ומחו על פיטורי המטפלת הראשית, חודש לפני סיום השנה, על רקע אי הסכמות כספיות עם ההנהלה. לטענת ההורים, רובם נרשמו לשנה הבאה בשל העובדה שרשת המתנ"סים פרסמה את אותה מטפלת ולאחר שפוטרה, נאלצו לנדוד לשכונות חדשות בחיפוש אחר גן הולם לילדיהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *