יום חמישי , אוקטובר 18 2018
בית / שרון / בנימינה / מי רוצה לגור ליד בית העלמין?
השטח המיועד לבנייה. צילום: פרטי
השטח המיועד לבנייה. צילום: פרטי

מי רוצה לגור ליד בית העלמין?

לעמותה לעצמאות גבעת עדה נודע לאחרונה כי תוכנית בנייה למגורים ליד בית העלמין של גבעת עדה, הוגשה על ידי מועצת בנימינה גבעת עדה, אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה וכעת ממתינה לאישור משרד המשפטים. אם התוכנית תאושר יינתנו תושבים 60 יום להגיש לה התנגדויות.

בהודעה שפרסמה העמותה לציבור השבוע נכתב: "בשנת 2015 המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה הגישה לוועדה המחוזית של מחוז חיפה בקשה לאישור תוכנית בניית בתי מגורים על שטח אשר ברשותה ושיועד במקור להרחבה עתידית של בית העלמין ומשמש כיום לחניית מבקרים. מדובר במגרש בגודל של כ-2.5 דונמים (גוש 10133, חלקה מס' 6 ברחוב הברושים), הנמצא בצדו המזרחי של בית העלמין ובמקור נרכש לפני כ-20 שנה כשטח חקלאי על ידי המועצה (אז מועצה מקומית גבעת עדה), באמצעות כספי ציבור התושבים מתשלומי המסים, בסכום של כ-2000 דולר. המגרש היה ירושה של אחת המשפחות הוותיקות במושבה, שמכרה את השטח לטובת קבורה עתידית של תושבי גבעת עדה, והמקום משמש כיום מגרש חנייה למבקרים לטובת באי בית העלמין. התוכנית תפגע קשות בדרכי הגישה וביכולת לבקר את יקירינו. שינוי הייעוד שבכוונת המועצה לבצע – בניית מגורים ויזמות נדל"ן, במקום שטח שיועד לבית העלמין – עתיד לצמצם באופן ניכר את שטחו הכולל של בית העלמין, ומשמעות הדבר היא שלא יהיו בעתיד שטחי קבורה לנו וליקירינו ברגבי אדמת גבעת עדה היקרה לנו מכל. אנו, חברי העמותה לעצמאות גבעת עדה, רואים במהלך שמובילה המועצה הוכחה נוספת למחיקה שיטתית והעלמתה מן המפה של מושבתנו האהובה והיקרה לנו מאוד באמצעות מכירת נכס נוסף השייך לציבור ללא התחשבות ברגשות ובצורכי התושבים. מכירת נכס השייך לציבור והפיכתו למגורים לצורך העשרת קופת המועצה, ללא שיתוף וידיעת התושבים וללא הסכמתם, הוא מבחינתנו חציית קו אדום, ולכן אנו קוראים לכל התושבים להביע את התנגדותם למהלך בכל דרך אפשרית ולדרוש מהמועצה והעומד בראשה לחזור בה מהתוכנית".

לא רואים אותנו. ורד שרעבי. צילום: נירית שפאץ
לא רואים אותנו. ורד שרעבי (צילום: נירית שפאץ)

בעמותה רואים את השתלשלות העניינים כדוגמה לכך שבמועצה מאוחדת, שבה לגבעת עדה עצמאות, או ייצוג נפרד, לא רואים את צורכי תושבי גבעת עדה. ורד שרעבי, תושבת גבעת עדה הפעילה בעמותה: "השטח, קרקע לחקלאות, נרכש בזמנו לטובת בית העלמין כשהיינו מועצה נפרדת, בתקופת ראש מועצת גבעת עדה, עמי ארגוב, ובכספי המסים של תושבי גבעת עדה. עם איחוד המושבות הוא עבר לבעלות מועצת בנימינה גבעת עדה ושימש לתושבים לחנייה לבאי בית העלמין. למה אנחנו, תושבי גבעת עדה, נצטרך להיקבר בבית העלמין האזורי באור עקיבא, כשיש לנו שטח שנרכש מכספנו בגבעת עדה? כמו כן, מצוקת חנייה ניכרת גם כך במקום, ששביל גישה צר מוביל אליו. מה יהיה כשגם שטח החנייה הקיים יבוטל לטובת בניית נדל"ן?".

השטח המיועד לבנייה. צילום: פרטי
השטח המיועד לבנייה (צילום: פרטי)

ממועצת בנימינה גבעת עדה נמסר: "המועצה פועלת כתמיד לטובת כלל תושביה. על פי נתוני המועצה הדתית, בנימינה-גבעת עדה האחראית על נושא הקבורה במושבות, לבית העלמין בגבעת עדה עתודות קרקע זמינות המאפשרות קבורה ל-30 שנה הקרובות. השטח הסמוך לבית העלמין הוא שטח חקלאי שלא נרכש למטרות קבורה ואף לא אושר לחנייה באופן חוקי. כחלק מיעדי המועצה להשביח נכסים קיימים ולהגדיל את מקורות הכנסה למושבות, קיבלה מליאת המועצה ברוב קולות החלטה לשנות את ייעוד הקרקע למגורים. מדובר בניסיון בלתי ראוי של קומץ תושבים הפועלים ממניעים בלתי ראויים לפגוע במאמצי המועצה להגדיל את מקורות ההכנסה לקופה הציבורית על מנת להמשיך ולספק לתושבי בנימינה ולתושבי גבעת עדה את השירות הטוב ביותר שניתן. נמשיך לפעול למען מועצה בעלת איתנות כלכלית ששומרת וממנפת את משאביה תוך אחריות גם לדורות הבאים".

 

בדוק גם

ציקי אבישר. צילום: דורון גולן

תלונה במשטרה נגד יו"ר תנועת רוח חדשה במוצקין

למשטרת זבולון הוגשה תלונה נגד יו"ר תנועת רוח חדשה במוצקין, ציקי אבישר, טענה לעבירות של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *