טבריה: השוק הישן ישופץ ללא סגירת החנויות

טבריה: השוק הישן ישופץ ללא סגירת החנויות

הסוחרים נלחצו והקימו צעקה שהשוק יהיה סגור לתקופה ממושכת ובכך תאבד פרנסתם. הם גם פחדו מגניבת הסחורה בזמן העבודות בשוק. אדריכל הפרויקט וראש העירייה מצאו דרך שתאפשר את המשך השיפוצים ללא סגירת החנויות וכך לא ייגרם להם נזק כלכלי
הדמיה של השחוק הדש בטבריה
הדמיה של השחוק הדש בטבריה. ( צילום: יח"צ)

תפנית דרמטית במיזם חידוש השוק של טבריה: חזיתות מודולאריות יאפשרו שיפוצים ללא סגירת החנויות.

עבודות השדרוג והחידוש של השוק העתיק בטבריה, שיחדש פניו ויהפוך ל"שוק המטבעות" – נמצאות בעיצומן. בעקבות דרישת הסוחרים בשוק לפיתרון שימנע סגירת החנויות בזמן ביצוע העבודות, יצר אדריכל הפרויקט, מתיתיהו אבשלומוב, תכנון חליפי חדשני במסגרתו חזיתות מודולאריות חדשניות יורכבו על החנויות ללא צורך בסגירתן.

במשך שנים נחשב השוק העתיק של טבריה כאתר מוזנח, עתיר בבעיות ניקוז וביוב. העבודות לחידוש השוק כבר החלו, בפרויקט מיוחד, ביוזמת ראש עיריית טבריה, זוהר עובד, ובמימון משרד הבינוי והשיכון, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, תאגיד מי רקת, הסוחרים והרשות המקומית, ובניהול החברה הכלכלית לטבריה במסגרת תוכנית "מיקוד מאמץ". גג האסבסט של השוק כבר פונה במבצע לוגיסטי מורכב, אך לאחרונה הגיעו העבודות בשוק למכשול בלתי צפוי.

התכנון המקורי יצר למעשה תוכנית עבודה במסגרתה בכל שלב של הפרויקט ייסגרו החנויות באיזור מסוים בשוק כדי לאפשר את העבודות אך לאחר שהתחילו העובדות בשטח החלו הסוחרים להקים קול זעקה. לא רק שסגירת החנויות תגרום להם נזק כלכלי, הם גם פחדו מגניבת הסחורה בזמן העבודות בשוק. מתוך רצון לבוא לקראתם, התבקש האדריכל אבשלומוב לתכנון חליפי, שיאפשר את ביצוע העבודות מבלי הצורך לסגור את החנויות.

לאחר שראש עיריית טבריה, זוהר עובד, שיזם את הפרויקט סייר בשוק בזמן ביצוע העבודות ושמע את תלונות הסוחרים, תכנן אדריכל הפרויקט, אבשלומוב  ממשרד “אבשלומוב אדריכלים” פיתרון חדש שימנע את הצורך לסגור את החנויות בזמן ביצוע העבודות.

הדמיה של השחוק הדש בטבריה
הדמיה של השוק החדש בטבריה. ( צילום: יח"צ)

במסגרת הפיתרון החדשני תכנן אבשלומוב חזיתות מודולאריות חדשניות, ממתכת וזכוכית, שיורכבו במפעל ו"יודבקו" בשלמותן על החנויות הסובלות ממראה מוזנח. שלדי הפלדה המודולאריים "יתלבשו" על החנויות תוך כמה שעות שיידרשו להתקנתן, במקום התכנון המקורי. כך יוכל הפרויקט להתקדם מבלי לסגור את חנויות הסוחרים לזמן הממושך שמצריכה בנייה מאבן.

במסגרת הפרויקט, יוקם בתוך מתחם השוק המחודש מוזיאון להיסטוריה של המטבעות בשיתוף רשות הארכיאולוגיה והעתיקות.השוק יעוצב מחדש לפי מוטיב המטבעות, בעזרת ריצוף ייחודי וחדש שיצרה חברת אלוני במיוחד לטובת הפרויקט – אריחים מיוחדים עליהם מוטבעים המטבעות העתיקים שהוטבעו בטבריה בימי האימפריה הרומית.

האדריכל  אבשלומוב: "טבריה היא בירת הכנרת ומימים עברו היא משכה תיירות, עוד לפני ימי הנצרות וישו, שההיסטוריה שלהם שזורה בהיסטוריה של טבריה. השוק של טבריה נמצא בלב העיר, ואלמלא מצבו הבעייתי היה מהדהד ומושך אליו את כולם, תושבים ותיירים, לכן החלטנו לפעול לשימור היופי המקומי המשלב עתיק עם חדש ומודרני. אין ספק שפני העיר כולה ישתנו מכך וטבריה תחזור ולהיות מושכת ויפה כמו בימי קדם."

 

אהבתם? שתפו!

תגיות

אולי גם יעניין אותך

שיתוף ברשתות החברתיות