יום שלישי , מרץ 26 2019
בית / בחירות מקומיות 2018 / כרמיאל: שלב השאלה הזהה לכל המתמודדים על ראשות העירייה
גיורא צ'שקין, משה קונינסקי, רינה גרינברג, רותם בז'רנו, רותם ינאי צילום אלכס הובר1
גיורא צ'שקין, משה קונינסקי, רינה גרינברג, רותם בז'רנו, רותם ינאי צילום אלכס הובר1

כרמיאל: שלב השאלה הזהה לכל המתמודדים על ראשות העירייה

ערב ראש השנה תשע"ט, פחות מחודשיים לבחירות המקומיות, כינס בלינקר את חמשת המועמדים לתפקיד ראש עיריית כרמיאל לדון במה שהיה ומה שהיו רוצים שיהיה

גיורא צ'שקין, משה קונינסקי, רינה גרינברג, רותם בז'רנו, רותם ינאי צילום אלכס הובר1
גיורא צ'שקין, משה קונינסקי, רינה גרינברג, רותם בז'רנו, רותם ינאי צילום אלכס הובר1

גיורא צ'שקין: כרמיאל היא הבית

בן 40, נשוי לאנה ואב לשלי, מישל ואדם

גיורא צ'שקין - צילום אלכס הובר
גיורא צ'שקין – צילום אלכס הובר

קצת עליי: בעל תואר ראשון ותעודת הוראה ממכון וינגייט, מנהל תוכניות הנוער בעיריית קרית ים. שימשתי רכז מחוז צפון באקי"ם ישראלץ  במסגרת התפקיד, דרך פעילות גופנית וספורט תחרותי, בארץ ובחו"ל, סייעתי לחניכים ולמשפחותיהם במציאות הקשה שהיא חלק משגרת היומיום שלהם. לאחר מכן הייתי אחראי על נוער בסיכון מטעם עיריית מעלות-תרשיחא. ריכזתי פרויקטים לילדים ונוער באגף הנוער העירוני כרמיאל. הובלתי את מועצות הילדים והנוער העירוניות, מועדוני נוער עירוניים, אירועי ילדים ונוער ותחום ההתנדבות. בנוסף ניהלתי את תוכנית פל"א – פעילות לימודית אחרת – המיועדת לבני נוער עולים חדשים.

האם, לדעתך, יש להגביל כהונת ראש עיר לשתי קדנציות לכל היותר?

אני מאמין שראש עיר מחויב לעשייה. אם הוא יכול ליישם תוכניות עבודה, לטפל ולתקן את כל הבעיות בעיר בשתי קדנציות, אז הגבלת מספר הקדנציות היא אפשרית בהחלט. יחד עם זאת, ראש עיר צעיר שזוכה לתמיכה רבה בקרב התושבים, בהחלט יכול להישאר לקדנציה אחת נוספת.

מה אתה אוהב בעיר?

אני אוהב את העיר. נקודה. כרמיאל היא ביתי ואי אפשר שלא לאהוב את הבית.

מה אתה לא אוהב בעיר?

אני פחות אוהב את המצב שבו העיר רדומה ולא חיה ואת המציאות הנוכחית שבה היקרים לנו מכל, ילדינו שנולדו וגדלו בעיר הזאת, בורחים ממנה כמו מאש.

מה הטעות הפוליטית הכי גדולה שלך?

אני לא חושב שבשלב הזה של חיי הפוליטיים עשיתי טעות כלשהי.

מה ההצלחה הכי גדולה שאתה זוקף לזכותך?

במשך כל חיי הציבוריים עבדתי עם ילדים, בני נוער ואוכלוסיות מיוחדות. ההצלחה הגדולה ביותר שלי עד היום היא ההישגים אליהם הצלחתי להביא את הילדים והנוער שעבדתי איתם, בתחומי חינוך וספורט.

מילה על המועמדים מולך. מה דעתך עליהם?

אני מאמין שכל המועמדים רוצים בטובת העיר ומבקש לאחל הצלחה לכולם.

מה תרצה לאחל לתושבי כרמיאל לשנה החדשה?

שנה של שינוי. שנה שבה כל אחת ואחד מהתושבים יממש את הפוטנציאל שלו ויגשים את היעדים האישיים, החברתיים והעסקיים שלו, כאן בעירנו האהובה. שנזכה לחיות בעיר מתקדמת שמשקיעה בתושביה ודואגת לרווחתם וביטחונם. בואו נשאף שילדינו האהובים יחזרו הביתה לכרמיאל ויצליחו לפרוח ולהתקדם בעיר.

 

משה קונינסקי: מודאג מנטישת הצעירים

בן 53, נשוי + 4, בעל תואר שני מאוניברסיטת חיפה במינהל ציבורי ומדיניות ציבורית עם התמחות בשלטון המקומי ותואר ראשון מאוניברסיטת תל אביב בתקשורת וטלוויזיה, מדע המדינה ומנהל ציבורי

משה קונינסקי צילום אלכס הובר
משה קונינסקי צילום אלכס הובר

קצת עליי: שימשתי עד לאחרונה ובמשך 16 שנים מנכ"ל התאגיד הממשלתי, התאחדות הספורט לבתי הספר בישראל. החלטתי לפרוש למרות שיש לי חוזה לתקופה של שש שנים נוספות כדי להקדיש עצמי לתושבי כרמיאל.

אני מביא איתי ניסיון רב שנים, יכולת מוכחת בניהול מערכות גדולות, תקציבים גדולים בעשרות ומאות מיליוני שקלים ומאות עובדים, כמנכ"ל התאגיד הממשלתי, תפקידי ניהול שטח ומטה במשך 13 שנה במינהל החינוך והתרבות בעיריית תל אביב, בהם: מנהל המדור לחינוך גופני הממונה על עשרות מוסדות חינוך בעיר ועל מאות מורים לחינוך גופני ומאות מדריכים ומאמנים נוספים המועסקים על ידי עיריית תל אביב. שימשתי דירקטור בחברה הכלכלית לפיתוח מכון וינגייט, חבר מועצת החינוך הגופני במשרד החינוך, חבר בהנהלת משרד המדע התרבות והספורט.

בחמש השנים האחרונות אני חבר מועצת העיר בכרמיאל וחבר ופעיל בוועדות המרכזיות: ועדת הביקורת, ועדת הכספים, ועדת בינוי עיר וועדת חינוך.

האם, לדעתך, יש להגביל כהונת ראש עירייה לשתי קדנציות לכל היותר?

תפקידו של ראש העירייה הוא בבחינת שליחות ציבורית מהדרגה הראשונה, עובדה שהוא נבחר בבחירה ישירה, ומתוקף כך שואב כוחו ישירות מן הציבור. הגבלת כהונה עד שלוש קדנציות תאפשר לראשי הרשויות הנבחרים לממש את חזונם ובהמשך תעודד התחדשות. אי הגבלת תקופת כהונתו של ראש עיר פוגעת בעיקר, ביעילות ובהתחדשות המערכת המוניציפלית.

מה אתה אוהב בעיר?

הגעתי לכרמיאל לפני 24 שנים והתאהבתי בה. אני אוהב את התושבים, את הקהילה ולמעשה כל פינה בעיר.

מה אתה לא אוהב בעיר?

אני לא אוהב, בלשון המעטה, ויתרה מכך, אני מודאג מאוד, מכך שהצעירים נוטשים את העיר. כ-1500 צעירים עוזבים את העיר מדי שנה ועיר ללא צעירים היא עיר ללא עתיד מבטיח. לכן, אפעל ואעשה הכל על מנת ליישם את הקמפיין שלי – המסע להבאת הפרנסה לעיר. נייצר מקומות תעסוקה אטרקטיביים, נהפוך ונמצב את העיר כבירת הגליל וכעיר אטרקטיבית ואני משוכנע שלא רק שנבלום את ההגירה השלילית מהעיר, אלא נגרום להגירה חיובית לעיר של משפחות צעירות רבות. דבר נוסף שאיני אוהב היא הסקטוריאליות בעיר, העיר בהנהגתי תהיה עיר של כל התושבים.

מהי הטעות הפוליטית הכי גדולה שלך?

אני אף פעם לא מסתכל לאחור.

מה ההצלחה הכי גדולה שאתה זוקף לזכותך?

במישור האישי – הקמתי משפחה לתפארת. ארבעת ילדיי גדלו והתחנכו בעיר כל ילדיי שירתו ומשרתים בתפקידי פיקוד וקצונה ועל כך גאוותי. במישור הציבורי, בתפקידי כיו"ר ועדת הביקורת, הנהגתי שינויים ארגוניים ניהוליים שחסכו מיליונים לקופת העירייה. מנעתי העלאות ארנונה, הן לבעלי עסקים והן לתושבים, קידמתי השקעות מצטברות של מיליונים במערכת החינוך והספורט בעיר.

מילה על המועמדים מולך. מה דעתך עליהם?

מכבד את כולם ושומר על טוהר בחירות.

מה תרצה לאחל לתושבי כרמיאל לשנה החדשה?

שנה טובה ומבורכת, שגשוג, אחדות ופרנסה טובה ויכול להבטיח להם שמשהו טוב עומד לקרות בכרמיאל. חג שמח!

 

רותם בז'רנו: שקיפות והקשבה

בן 44, נשוי לקרן, אב לשלוש בנות – סתיו, שירז וליאם

רותם בז'רנו - צילום אלכס הובר
רותם בז'רנו – צילום אלכס הובר

קצת עליי: בוגר תיכון הורוביץ כרמיאל, סיימתי בהצלחה את התוכנית להעצמת נבחרי ציבור, מטעם החוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב.

עוד כחייל בסדיר, ב-1995, הקמתי את לוגו שלטים, שלימים הפכה לחברה בע"מ שאותה אני מנהל עד היום. מתנדב ופעיל חברתי, חבר מועצת העיר כרמיאל בקדנציה הנוכחית.

האם, לדעתך, יש להגביל כהונת ראש עיר לשתי קדנציות לכל היותר?

שתי קדנציות זה גבולי, לדעתי נכון יותר להגביל לשלוש קדנציות.

מה אתה אוהב בעיר?

את ההון האנושי, המיקום, מזג האוויר והפוטנציאל האדיר שיש לה.

מה אתה לא אוהב בעיר?

שיש בה כוחות שפועלים לשינוי צביונה. כרמיאל יהודית חילונית ותישאר כזו. מי שבחר לגור בכרמיאל ידע טוב מאוד לאן הגיע. ממליץ שלא יתחילו לפנטז על שינוי בסטטוס קוו, כל עוד זה תלוי בי זה לא יקרה.

מה הטעות הפוליטית הכי גדולה שלך?

אני לא מגדיר את עצמי כפוליטיקאי, יותר כאיש עבודה, שבא לעשות לטובת תושבי כרמיאל. אני מדבר תכלס. שום דבר אצלי לא קורה בטעות. עד עכשיו הכל עבד כמו שצריך. לא מצטער על שום מהלך. נהנה מכל רגע.

מה ההצלחה הכי גדולה שאתה זוקף לזכותך?

כל היוזמות והמאבקים שקידמתי נעשו בשיתוף פעולה, אם זה מאבק ההורים להוזלת מחיר הצהרונים; יוזמת מעברי החצייה המוארים שזכתה לתמיכת ראש העיר ועוד המון נושאים, שזכו לשיתוף פעולה מצד מנכ"ל העירייה. זה המקום להודות לכולם.

מילה על המועמדים מולך. מה דעתך עליהם? 

כל המתמודדים רוצים את טובת כרמיאל. את חברי המועצה שמתמודדים אני מכיר היטב, לכל אחד יש את החוזקות והחולשות שלו. אני מקווה שנשכיל לעבוד ביחד לטובת כל תושבי כרמיאל.

מה תרצה לאחל לתושבי כרמיאל לשנה החדשה?

שנה טובה, מתוקה, שקטה ובטוחה, מלאה בפרנסה וכבוד הדדי. שנזכה להנהגה אחראית, שתפעל לשקיפות, הקשבה ושיתוף הציבור.

 

רותם ינאי: שנה של בחירות טובות

בן 39, נשוי למורן ואבא לנווה, 15, משי ואגם, 11. בעל תואר ראשון בחינוך גופני ותואר שני בהנחיית קבוצות בשילוב אומנויות

רותם ינאי - צילום אלכס הובר
רותם ינאי – צילום אלכס הובר

קצת עליי: אני מנחה קבוצות בשילוב אמנויות בגישת הטיפול באמצעות הרפתקה ומסע בטבע, מייסד חברת ספורטבע המתמחה בפיתוח ובהנחיית קבוצות Outdoor Education וכן בפיתוח סדנאות ותוכניות לפיתוח חוסן באמצעות אמנויות, אתגרים, הרפתקאות ומסעות בטבע.

בשנים האחרונות, מתוך מעורבות חברתית ודאגה לעתיד העיר ולילדינו, החלטתי לצאת להרפתקה ולהיכנס למרחב הפוליטי. אני מכהן כסגן ראש העירייה (ללא שכר) הצעיר בתולדות העיר, אחראי על המחלקה היחידה בעירייה שכמעט ושילשה את תקציבה מדי שנה, חבר בוועדות שונות ויוזם פרויקטים חברתיים מגוונים בעיר.

האם, לדעתך, יש להגביל כהונת ראש עיר לשתי קדנציות לכל היותר?

אני מאמין בהגבלת כהונת ראש עיר לשלוש קדנציות: קדנציה ראשונה ליישום תוכניות, להנחלת רוח חדשה וללמידה, קדנציה שנייה לפיתוח ויישום תכניות חדשות, קדנציה שלישית להמשך פיתוח העיר ולהכשרת דור ההמשך.

מה אתה אוהב בעיר?

את ההון האנושי הנפלא. אני בעצם מאוהב בעיר שלנו, בקהילות ובאנשים הטובים שלה, בפוטנציאל שלה, במה שהיא הייתה ובמה שהיא יכולה להיות.

מה אתה לא אוהב בעיר?

מפריעה לי מאוד העמידה במקום והחשיבה המקובעת בהרבה נושאים. העובדה שהעיר יכולה להיות במקום הרבה יותר מתקדם ומפותח, לדוגמה בתעשייה, בתעסוקה, בחינוך ובספורט. לא מעט פעמים שיקולים פוליטיים עיכבו זאת. בכוונתי לנהל את הדברים אחרת ולהוביל את העיר שלנו אל עידן חדש.

מה הטעות הפוליטית הכי גדולה שלך?

ה"טעות" הגדולה במירכאות היא שבאתי אל המרחב הפוליטי במלוא המרץ והמוטיבציה עם אמונה באנשים עם יושרה, אבל מהר מאוד הבנתי שחוקי המשחק הם שונים ורחוקים מהערכים עליהם גדלתי ועליהם אני מחנך. עסקתי פחות בפוליטיקה קטנה, בקרדיטים ובפרסום ויותר בעשייה ובשיתופי פעולה.

מה ההצלחה הכי גדולה שאתה זוקף לזכותך?

באנו מתוך הציבור הכרמיאלי עם מעט משאבים ועם שני מנדטים בלבד והצלחנו לחבר בין אנשים וקהילות ולהתמקד אך ורק בעשייה מגוונת עם אינספור יוזמות ופעולות במגוון תחומים בעיר שקצרה היריעה מלפרט.

מילה על המועמדים מולך. מה דעתך עליהם?

אני מקפיד שלא לדבר על מועמדים אחרים. בכל הכבוד שאני רוחש להם, אני חושב שאני המתאים ביותר להוביל את כרמיאל אל עידן חדש וטוב יותר, אני מתאים יותר בניקיון כפיים, מתאים יותר בחינוך, מתאים בקשר עם מוסדות השלטון, מתאים ליצור שיתופי פעולה למען העיר, מתאים יותר להיות ראש העיר הבא של כרמיאל.

מה תרצה לאחל לתושבי כרמיאל לשנה החדשה?

מי ייתן ותהיה זו שנה של בריאות ואושר, של עשייה ומעורבות, של שגשוג וצמיחה, שנה של שיתופי פעולה בין קהילות, שנה של אחריות הדדית, קבלת האחר, ראיית הטוב, נתינה, אחדות וענווה, שנה של בחירות טובות!

 

רינה גרינברג: טיפול גם בבעלי חיים

אלמנה, בעלת השכלה אקדמית, ביוכימאית וסוציולוגית

רינה גרינברג - צילום ראובן קפוצ׳ינסק
רינה גרינברג – צילום ראובן קפוצ׳ינסק

קצת עליי: כיום משמשת מ"מ ראש העירייה, עומדת בראש ועדות החירום והביטחון, תרבות ואירועים, רשות החנייה, שיטור עירוני, עיר ללא אלימות, פס״ח, מינהלת העסקים הקטנים והבינוניים בכרמיאל, איגוד ערים לענייני ביוב אזור כרמיאל, מינהל קליטה והיכל התרבות. מתגוררת בכרמיאל כ-39 שנים.

את חיי הציבוריים התחלתי עוד כשניהלתי מעדניה בעיר וסייעתי לעולים שהגיעו, לעיתים, היישר משדה התעופה, להתמודד עם ביורוקרטיה והשתלבות בחברה. מאוחר יותר התחלתי להתנדב בעירייה ומוניתי ליועצת ראש העירייה לענייני עלייה. לאחר מכן התקדמתי לתפקידים ציבוריים רבים.

האם, לדעתך, יש להגביל כהונת ראש עיר לשתי קדנציות לכל היותר?

יש היגיון בהגבלת קדנציות, אבל צריך לבחון כל מקרה לגופו. לכן, כל עוד יש לאדם כוח והוא בריא וטוב לעיר לא צריך להגביל אותו.

מה את אוהבת בעיר?

אוהבת את העיר בכללותה, את האנשים, הנוף, השלווה והפארקים.

מה את לא אוהבת בעיר?

צר לי שעוד לא הסדרנו בעיר את הנושא של צער בעלי חיים.

אם תבחרי, באילו תחומים תפעלי בעדיפות?

ראש העירייה צריך לדאוג לכל צורכי העיר. אני מתכוונת להתמקד בחמישה תחומים עיקריים: חינוך חדשני, מתחדש ופורץ דרך, דיור בר השגה, תעסוקה איכותית שמפרנסת בכבוד, חיי תרבות וקהילה מפותחים ודאגה אמתית לכל אדם. אלו חמשת הדברים שיהפכו את כרמיאל לעיר אהובה ונחשקת, שאליה יחזרו הילדים שלנו (אחרי שראו עולם והרחיבו אופקים), מבחירה, כדי להקים את המשפחה שלהם בכרמיאל, לצד משפחות צעירות רבות ואחרות.

מה הטעות הפוליטית הכי גדולה שלך?

שהלכתי עם שולה כהן למרות חולשותיה הרבות.

מה ההצלחה הכי גדולה שאת זוקפת לזכותך?

הצלחתי לשמור לצידי כמעט את כל אותם האנשים שהלכו איתי מתחילת הדרך הפוליטית שלי והם עוד רואים בי חברה.

מילה על המועמדים מולך. מה דעתך עליהם?

קונינסקי מיטיב להצטלם ליד דברים שאחרים עשו, רותם בז׳רנו ורותם ינאי – שותפים ראויים לקואליציה.

מה תרצי לאחל לתושבי כרמיאל לשנה החדשה?

בריאות ואהבה.

 

 

בדוק גם

מימין: אלינור שאולוב ודבורה יסכה סימאונה

דבורה ואלינור רוצות לפתוח חוגים לילדים בעלי צרכים מיוחדים

שתי אמהות מאור עקיבא רוצות לפתוח חוגים המשלבים ילדים עם ובלי צרכים מיוחדים. נשמע מעניין? פנו אליהן

תגובה אחת

  1. ירן שגוֹר

    אף אחד לא ממש מסביר מה הוּא רוֹצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *