יום רביעי , מאי 22 2019
בית / הסל של מיכל / משפצים לפסח? כמה זה יעלה לכם?
צילום אילוסטרציה: פוטוליה
צילום אילוסטרציה: פוטוליה

משפצים לפסח? כמה זה יעלה לכם?

חג הפסח מסמן התחדשות ופריחה וגם מהווה את נקודת הפתיחה בענף השיפוצים. בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300 אלף שיפוצי בתים, כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ מלא של דירה בשטח של 100 מ"ר עומד על 350-300 אלף שקל (כולל רכישת הכלים הסניטריים, ארונות, חומרי עבודה וכו'). לפי התאחדות קבלני השיפוצים, השיפוץ הנפוץ ביותר בתקופת הפסח הוא צביעת הבית; במקום השני שיפוץ האמבטיה והשירותים ובמקום השלישי שיפוץ המטבח.

מבדיקה שנערכה מול מספר קבלני שיפוצים בנוגע לעלויות הממוצעות שהם גובים כיום עבור השיפוצים הפופולריים ביותר, עולה כי מחיר צביעת חדר בודד עומד על כ-1300 שקל; שיפוץ אמבטיה ושירותים על כ-23 אלף שקל, ושיפוץ מטבח על כ-17-14 אלף שקל. למחירים אלה, שנמסרו על ידי קבלני שיפוצים שונים, יש להוסיף את עלות הכלים הסניטריים, ארונות המטבח והשיש. עלותם של אלה משתנה בהתאם לסוג ולאיכות שנבחרו, ויכולים להיות פערים של מאות אחוזים בין מוצרים ברמה סטנדרטית לבין מוצרי יוקרה.

השיפוץ העלות הערות
צביעת חדר כ-1300 שקל לחדר ירידה לעומת שנים קודמות, שבהן התחיל המחיר ב-1500 שקל לחדר
שיפוץ אמבטיה ושירותים כ-23 אלף שקל לא כולל חומר לבן (כלים סניטריים, ריצוף, ברזים ארונות וכו')
שיפוץ מטבח 17-14 אלף שקל לא כולל ארונות מטבח ושיש, כולל ריצוף וחיפוי ברמה סטנדרטית והזזת נקודות חשמל ואינסטלציה
ריצוף 200-180 שקל למ"ר לא כולל אריחים
החלפת נקודת אינסטלציה 1300-1100 שקל
החלפת נקודת חשמל 300-250 שקל כולל אביזרים
איטום וזיפות הגג בין 120-70 למ"ר הנחת יריעות זפת

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, אומר כי בהתאחדות מזהים בשנים האחרונות ירידה בכמות השיפוצים. לדברי סיב, הדבר נובע מכמה סיבות ובראשן מחיר למשתכן והתחדשות עירונית: "יש כיום עשרות אלפי זוגות צעירים שממתינים לדירה חדשה או מקווים לחתום על דירה בפרויקט, ובינתיים לא רוכשים דירות יד שנייה או דירות חדשות, שבסבירות גבוהה היו נזקקות לשיפוץ כלשהו. התחדשות עירונית היא גורם נוסף שפוגע בשוק שכן קיימים כיום אלפי בניינים ישנים הממתינים לתמ"א או פינוי-בינוי, כלומר עשרות אלפי דירות אשר לא עוברות שום שיפוץ בינתיים בשל הצפי להריסה ובנייה".

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים | צילום: סיון פרג'
ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים | צילום: סיון פרג'

על פי התאחדות קבלני השיפוצים, הירידה בכמות השיפוצים הקטינה את השוק בשנים האחרונות במאות מיליוני שקלים: לפני שלוש שנים נערכו סביב תקופת פסח עבודות שיפוצים בכ-64 אלף משקי בית בהיקף כולל של כ-3.4 מיליארד שקל, ואילו לפני שנתיים הסתכם היקף העבודות בכ-61 אלף משקי בית בסכום כולל של כ-3.2 מיליארד שקל. בשנה שעברה נרשמה ירידה נוספת לכ-58 אלף משקי בית אשר ערכו שיפוצים בסכום כולל של 2.5 מיליארד שקל. השנה צופים בהתאחדות קבלני השיפוצים סטגנציה ואומרים כי כמות השיפוצים תגיע לכל היותר לזו שנרשמה בשנה שעברה.

ענף השיפוצים מגלגל יותר מ-15 מיליארד שקל בשנה, מתוכם כ-6 מיליארד שקל על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית, והיתר על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות, חברות ומשרדים ממשלתיים. כ-15 אלף קבלנים פועלים בענף.

חמשת כללי הזהב לבחירת קבלן שיפוצים

  1. בחרו קבלן שיפוצים רשום. שימו לב כי כל קבלן שמבצע עבודת שיפוץ בסכום הגבוה מ-44 אלף שקלים חייב להיות רשום בפנקס הקבלנים ולעבוד עם רישיון מטעם משרד הבינוי והשיכון. בחירה בקבלן רשום ומורשה תבטיח עבודה מול גורם מקצועי ומפוקח, תסנן חאפרים מהתהליך ותספק לכם שקט נפשי.
  2. המלצות. אל תוותרו על שיחות עומק עם הלקוחות הקודמים ובדיקה של שביעות רצונם מהעבודה ומהתוצאה. רצוי גם לעשות בדיקה אינטרנטית מקיפה של הקבלן ולבדוק האם יש תלונות לגביו ברשת, האם נתבע בעבר ובאילו מקרים.
  3. ערכו חוזה. החוזה צריך לכלול את מרב הפרטים כגון תאריך סיום, תנאי תשלום, עלויות של תוספות ושינויים שיצוצו במהלך הדרך ותיאור מפורט של כל העבודות שנסגרו לביצוע. דרשו מהקבלן כתב כמויות מפורט, חשבונית, אחריות וביטוח. אין לשלם סכומים גדולים לפני תחילת העבודה, אלא מקדמה מינימלית, ולאחר מכן תשלום לפי שלבי התקדמות העבודה.
  4. איך תזהו חאפרים. מחיר זול מדי הנמוך ב-40-20 אחוז מהצעות אחרות, דרישת כסף מראש, התחמקות מהצגת תעודת זהות, הימנעות ממיקוח כלשהו שמעלה חשש כי הקבלן לא מתכוון להשלים את העבודה.
  5. גם אחרי שיצאתם לדרך, היו ערים לסימנים מחשידים. קבלן שמחליף את עובדיו באופן תכוף, משאיר אחריו לכלוך, לא מתחשב בדיירים אחרים בבניין, מאחר, מבריז ומשקר – מעלה את החשש שגם התוצאה הסופית תהיה מאכזבת.

בדוק גם

פארק אגם החורף צילום רן אליהו

בפסח משחקים באפליקציות בפארק השלולית בנתניה

הכוונה היא להעשיר את מגוון הפעילויות בפארק, להרחיב את הידע הכללי בנושאים שונים ובעיקר – ליצור חויית פסח עכשוית, הנשענת על הטכנולוגיה המתקדמת.

תגובה אחת

  1. מעניין מאוד, תודה רבה… יש לכם המלצות על שיםוצניק באזור נשר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *