ועדת הערר הפחיתה את היטל ההשבחה במרכז ביג כרמיאל

עדת הערר קיבלה את עמדתה של חברת ביג בכרמיאל והורתה לוועדה המקומית לתקן את שומת ההשבחה ולהשיבה לסכום המקורי שנקבע – 400 אלף שקלים
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
ביג כרמיאל צילום אלכס הובר

עדת הערר קיבלה את עמדתו של מתחם ביג כרמיאל והורתה לוועדה המקומית לתקן את שומת ההשבחה ולהשיבה לסכום המקורי שנקבע – 400 אלף שקלים

ביג כרמיאל צילום אלכס הובר

העירייה לא תוכל להוציא שומה שנייה גבוהה יותר, אם בוצע מימוש תוכנית בנייה לחלק מבניין ושולם היטל השבחה על החלק שמומש, כך עולה מהחלטת ועדת ערר, שהפחיתה תוספת היטל השבחה שדרשה עיריית כרמיאל מחברת ביג, בסך של כ-3.8 מיליון שקל

בעקבות העתירה שהוגשה על ידי חברת מרכזי ביג, בעניין ביג כרמיאל, נקבע גם תקדים כי עירייה לא יכולה לעדכן היטלי השבחה לנדל"ן מסחרי כעבור כמה שנים.

ועדת הערר קיבלה את עמדתה של ביג, והורתה לוועדה המקומית לתקן את שומת ההשבחה ולהשיבה לסכום המקורי שנקבע – 400 אלף שקלים.

עוד עולה מהחלטת ועדת ערר מחוז צפון, שניתנה לאחרונה, כי העירייה לא תוכל להוציא שומה שנייה גבוהה יותר, אם בוצע מימוש תוכנית בנייה לחלק מבניין ושולם היטל השבחה על החלק שמומש. הקביעה תקפה גם למקרה שבו העירייה סבורה שנפלה טעות בשומה החלקית הראשונה.

ועדת הערר פסקה לטובת מרכז ביג

ההחלטה ניתנה על רקע ערר שהגישה חברת ביג מרכזים מסחריים נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בכרמיאל, לאחר שזו חייבה אותה בהיטל השבחה של כ-3.6 מיליון שקלים וכ- 430 אלף שקל בגין תוכנית שינויים למכרז, שעיקרה שינוי ייעוד מגרשים מייעוד תעשייה לייעודי מסחר ומסחר ותעשייה ותוספת שטחי בנייה.

דרישות התשלום נשלחו לחברת ביג בגין בקשות להיתרי בנייה עבור תוספת בנייה בבניינים הקיימים במתחם ועל כך הוגש הערר.

בשנת 2017 קבע שמאי מטעם עיריית כרמיאל כי על ביג יהיה לשלם לוועדה המקומית היטל השבחה של 400 אלף שקלים בגין אישור התוכנית. מתוך היטל זה שילמה ביג כ-230 אלף שקלים כבר בתחילת הדרך, עת ביקשה לממש את זכויות הבנייה ביחס לאחד הבניינים במתחם.

העירייה טענה כי אם ניתן היטל השבחה למימוש חלקי, הוא אינו מחייב למימושים חלקיים נוספים.

השמאי ירון ספקטור: "השומה של העירייה בבסיסה שגויה בלי קשר לאם השומה הקודמת תקפה או לא. תוכנית בניין העיר החדשה הקטינה את סך שטחי הבניה בקרקע בכ- 7500 מ"ר מצד אחד והוסיפה שימוש מסחרי לשטחים שנותרו,

שומת העירייה התעלמה מהקטנת סך השטחים בקרקע וחישבה רק את תוספת השימוש במסחר. השומה הקודמת כן הביאה בחשבון את התוספת מחד והפגיעה מאידך".

הוועדה המקומית לתכנון ובניה של כרמיאל טענה מנגד כי השומה הראשונה מ-2017 לא קבעה את מכלול ההשבחה מהתוכנית הרלוונטית, הכוללת שינויים רבים ביחס לחלקים שונים של המקרקעין בתחומה, אלא התייחסה באופן נקודתי ומצומצם אך ורק להיבטים הנוגעים להיתר הספציפי שביקשה ביג בתחילת הדרך.

מעיריית כרמיאל נמסר: "קיבלנו את פסיקת ועדת הערר. אנו לומדים אותה ונקבל החלטות לאחר התייעצות משפטית".

הישארו מעודכנים באתר בלינקר ובפייסבוק של צפון 1 גליל מערבי וחדשות נהריה

אהבתם? שתפו!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

תגיות

אולי גם יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף ברשתות החברתיות

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram