בית / קריות / נדל"ן קריות / המגמה: "עלייה זוחלת במחירים"

המגמה: "עלייה זוחלת במחירים"

עדין סעדייב, ריצ' נדל"ן
עדין סעדייב, ריצ' נדל"ן (צילום: עצמי)

תקופת מבצע צוק איתן הותיר את שוק הנדל"ן במצב של קיפאון זמני. בעונת הקיץ יש שיא של ביקושים ורכישות של דירות חדשות ויד שנייה לצד שוק השכירות בקריות שנמצא בשיא של כל הזמנים נכון למחצית הראשונה של שנת 2014. הקיץ הזה שונה.

עדין סעדייב בעלים של תיווך ריצ' נדל"ן בקרית מוצקין מסביר המגמה המסתמנת לפחות בקריות הינה עלייה זוחלת במחירים המפורסמים למכירה, וביקושים קיימים אולם לרוב רחוקים ריאלית מהישג ידם לעומת דרישותיהם של הרוכשים. המתנה לחוק המע״מ מצד קונים ומוכרים.

סעדייב: "זו תקופה של דשדוש שנקודת השינוי שלה תהייה החלת חוק המע״מ וגמר מבצע צוק איתן. עם תחילת מבצע צוק איתן אנו עדים לירידה חדה בביצוע עסקאות בל בעיות פסיכולוגיות וכלכליות שנובעים מהתקופה הנוכחית. בדרך כלל מתאפיינת תקופה זו בביקוש גבוהה שנובע ממספר פרמטרים בראש ובראשונה הרצון לסגור מקום שמשפיע גם על עתיד המשפחה בתעסוקה ומקומות חינוך לילדים. פרמטר נוסף ומרכזי הוא ההתחייבות לפינוי הדירה בזמן.

פרמטר נוסף שמשפיע על מגמת הירידה בביצוע העסקאות הוא חוק המע״מ שעדיין לא הגיע לידי מימוש. חוק זה גרם להרבה זוגות צעירים הרואים עצמם עומדים בקריטריונים להמתין עד החלתו על מנת לממש את החוק בהנחות נדל״ן למגורים בפרויקטים חדשים.

בפועל ככל שהחוק מתעכב הוא יפגע בזוגות הצעירים בעליית המחירים בשנה האחרונה ובתוכניות לקניית דירה. מצד שני החלת החוק לאו דווקא תיטיב בצורה משמעותית עם שוק הנדל״ן מכיוון שביקושים בסבירות גבוהה ייקרו את מחירי הדירות בפרויקטים חדשים לבנייה למגורים עליהם מיושם החוק".

 "אין כרגע מציאות"

רוב ערי הקריות נמצאים בשיא של ביקושים לדירות קטנות להשקעה. גם כאן מצביע סעדייב על ירידה משמעותית בביקוש. "חוג המשקיעים וההשקעות במגמת ירידה מתמשכת משלל סיבות אבל בחלקן גם רוכשי המציאות כבר לא מוצאים דירות זולות מאד להשקעה. תשואה שעומדת על 5-6 אחוזים לשכירות הינה סבירה מקובלת. לפני שנתיים דיברנו על 8 אחוז ובהסתכלות של שנתיים נוספות אחורה לעיתים עשרה אחוז ויותר.

בהתייחס לגובה המחירים הינם בקו עלייה זוחל למרות שמוכרים בעלי מוטיבציית מכירה יתפשרו ולעיתים משמעותית על המחיר בכדי לסגור עסקה. חשוב לציין כי רמת המחירים המפורסמים למכירה הינם באופן כללי גבוהים ולעיתים גבוהים מאד לעומת מחירי השוק הבסיסיים ומחירי סגירת העסקאות. בהתייחס ללקיחת משכנתאות הריביות נמוכות ומאפשרות לקיחת משכנתאות מקסימליות לקניית נכס", מסכם סעדייב.

 

בדוק גם

הבנייה בשיאה. דוברות עיריית קריית מוצקין

קרית מוצקין במקום השלישי בישראל במכירת דירות בשנת 2017

רשמה זינוק של 154 אחוז בכמות הדירות המבוקשת  

"פרויקטים כאלה נראו עד כה רק בתל אביב". פארק הרקפות (הדמיה: OLIN)

יריד מכירות בפרויקט פארק הרקפות

יריד המכירות ייערך בימים: רביעי וחמישי, 28.2-1.3 בין השעות: 10:00-20:00. יריד המכירות ייערך בימים: רביעי וחמישי, 28.2-1.3 בין השעות: 10:00-20:00.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *