יום ראשון , ספטמבר 23 2018
בית / קריות / חדשות קריות / רמב"ם: הוקם קואופרטיב למלחמה בסרטן הלבלב

רמב"ם: הוקם קואופרטיב למלחמה בסרטן הלבלב

פורום הרופאים ברמב"ם
פורום הרופאים ברמב"ם (צילום: פיוטר פליטר)

לראשונה בארץ הקים בית החולים רמב"ם צוות רב תחומי לטיפול בסרטן הלבלב, מסוגי הסרטן הקטלניים המוכרים לרפואה. שילוב הכוחות כולל קלינאים רבים, ביניהם גסטרואנטרולוגים, כירורגים, אונקולוגים, מומחים בדימות, ומדענים ממגוון דיסציפלינות (מעבדות, מדעי יסוד). מטרת הקבוצה זיהוי וטיפול מהיר וטוב יותר ובנוסף בנית פרוטוקול למניעת המחלה באוכלוסיות בסיכון.

סרטן הלבלב הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים המוכרים, הפוגע בגברים ונשים בכל הגילאים. בישראל מאובחנים מדי שנה כ- 600 חולי סרטן לבלב חדשים. רובם מאובחנים מאוחר מדי.

ברמב"ם הוקם צוות רב תחומי למאבק במחלה, צוות שמורכב ממיטב הרופאים בתחומים השונים הקשורים לזיהוי וטיפול במחלה, צוות שאין בו מפקד שמנהל מלמעלה, הצוות שכולל הרבה מומחים מתחומים שונות, ומזכיר יותר קואפרטיב בהתנהלותו.

"אנחנו המרכז הרפואי שמציע כיום את הטיפול הכוללני המקיף ביותר בסרטן הלבלב בישראל", מסביר פרופ' ישי לכטר, רופא בכיר במכון הגסטרו ברמב"ם, ומי שמנהל את השירות לאולטרסאונד אנדוסקופי בקמב"ם,

"בראש הקבוצה עומדים ובמשותף איתי פרופ' יורם קלוגר, מנהל המערך הכירורגי שמתמחה בניתוחי לבלב, פרופ' רון אפלבאום, מנהל המערך האונקולוגי וד"ר אליזבט הלף, מנהלת היחידה למניעת סרטן ותסמונות משפחתיות ברמב"ם. יחד אתנו פועלים אנשי דימות בכירים כמו ד"ר דורון פישר, מנהל יחידת הסי טי, שפיתח פרוטוקול סריקת סי טי מהיר ומיוחד עם חומר ניגוד לזיהוי סרטן לבלב, מומחי מכון ה-MRI וגם אחים שהוכשרו לתחום בכל אחת המחלקות. בנוסף, יש שיתוף פעולה יפה עם מנהלת המעבדות ד"ר מריאל קפלן ועם מדענים מהשורה הראשונה בעולם וצוותי מעבדה ואפידמיולוגיה. כל מקרה שבו אנו נתקלים נדון במסגרת צוות רחב של המומחים שאליו מוזמנים גם מומחים בתחום הגנטיקה, הסטטיסטיקה וגם חוקרים במדע בסיסי. אנחנו מציעים גם יכולת זיהוי מדויק ומהיר יותר וגם קובעים את אופציות הטיפול הטובות ביותר שיש".

בנוסף למטופלים בסיכון הצוות בונה תכנית למניעת סרטן, על פי הסיפור האישי והמשפחתי המיוחד לכל מטופל ומטופל. לדבריו של פרופ' רון אפלבאום, מנהל המכון האונקולוגי, מעבר לטיפול המקובל באמצעות הקרנות, כימותרפיה וניתוחים, לעיתים מציעים לחולים להשתלב במסגרת מחקרים קליניים שמאפשרים לחולים בסרטן הלבלב, אפשרות של טיפול בשיטות ובתרופות חדשניות ומתקדמות. "כל חולה מוערך על ידי צוות הרופאים האונקולוגים המטפלים בסרטן הלבלב, והם קובעים את הטיפול המתאים לו ביותר", אומר פרופ' אפלבאום, "כמו כן, החולה מקבל גם את כל הטיפול התומך במחלתו, כגון טיפול נגד כאבים, ייעוץ דיאטני וטיפולים משלימים שונים".

בדוק גם

עומר זוהר. צילום: דורון גולן

"להיות ראש עיר זו שליחות שהייתי רוצה לעשות"

תחילת הדרך בעיתונות, העבודה במשרדי הממשלה, התקף הלב שחטף בגיל 32, הנישואים, ההורות לארבעה ילדים, החזרה לקרית מוצקין לחיקו האוהב של ראש העירייה חיים צורי והתוכניות לעתיד. עומר זוהר פותח את הלב ומתוודה: "חרטה אחת שלי היא שעד היום לא מצאתי את היכולת לשבת עם אבא שלי ולהגיד לו כמה אני אוהב ומעריך אותו"

פרגולה פיסולית. צילום: דוברות העירייה

הושלם פרויקט שיפוץ רחבת הזכרון בקרית ביאליק

הצללה ייחודית המזכירה בצורתה כיפות הותקנה בשבוע האחרון ברחבת הזיכרון בשדרות ירושלים בקרית ביאליק. בכך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *