בית / קריות / חדשות קריות / מעזה לישראל: בת חמש עברה השתלת מח עצם ברמב"ם

מעזה לישראל: בת חמש עברה השתלת מח עצם ברמב"ם

אחרי שנים של טיפול בתנאי צפיפות ודוחק, יחידת השתלות מח עצם בילדים ברמב"ם עוברת למשכנה החדש בבית החולים רות רפפורט לילדים. שתי המושתלות הראשונות ביחידה החדשה הן בת חמש מעזה ובת שנתיים מהצפון. להן ולילדים רבים נוספים המטופלים ביחידה, צפויה חווית טיפול וסביבת אשפוז שנראית פחות כמו בית חולים ויותר כמו ללכת לים.

ביום ראשון שעבר נכנסה מאלק שיח-עלי, בת חמש מעזה, לחדר הבידוד ביחידה להשתלות מח עצם בילדים ברמב"ם. מאלק, השוהה ברמב"ם בחצי שנה האחרונה, מקבלת במשך חודשים ארוכים טיפול תרופתי למחלת הסרטן, וכעת מצבה מאפשר לה לעבור השתלת מח עצם החיונית להחלמתה. ימים ספורים לפני כן נכנסה ל', בת שנתיים מאזור הצפון לחדר הבידוד המקביל ביחידה. הפעוטה, שעברה לא מעט תלאות בחייה הקצרים בשל מחלתה, הגיעה גם היא לשלב שבו אפשר לבצע השתלת מח עצם כחלק מתהליך הטיפול בה.

מאלק עם ד"ר אירנה זיידמן, מנהלת יחידת השתלות מח עצם (צילום: פיוטר פליטר)
מאלק עם ד"ר אירנה זיידמן, מנהלת יחידת השתלות מח עצם (צילום: פיוטר פליטר)

שתי הילדות, זו מעזה וזו מישראל, נמצאות בימים אלו בתקופת שיא ההשתלה ושוהות בבידוד שימשך חודש ימים. בסופו הן מיועדות להמשיך את הטיפול במחלתן. מאלק ול' הן למעשה מושתלות מח העצם הראשונות של היחידה החדשה, הממוקמת במערך ההמטו-אונקולוגי בבית החולים רות רפפורט לילדים. היחידה, בניהולה של ד"ר אירנה זיידמן, העתיקה את מושבה מבית החולים "מאייר" הישן והצפוף אל בית החולים החדש לאחרונה, והיא פועלת כעת במתחם חדיש, אשר נבנה לפי הסטנדרטים המתקדמים ביותר שיש.

היחידה החדשה פועלת בקומה השביעית של בית החולים רות רפפורט לילדים, והיא חולשת על שליש מקומת מחלקת המטו-אונקולוגית ילדים. היחידה כוללת ארבעה חדרי בידוד המיועדים למושתלים, ושני חדרים למעקב אחרי ההשתלה במסגרת אשפוז יום. חדרי היחידה גדולים, מרווחים ומצוידים במיטב הטכנולוגיה, לרבות מסכי טאץ' למוניטורים ואייפד לכל מאושפז. קומת היחידה עוצבה בהשראת נושא הים, לפי חזונה של הגברת רות רפפורט, והדבר בא לידי ביטוי בסביבת אשפוז והחלמה צבעונית ויצירתית השואבת מעיצוב זה. על קירות המחלקה, הצבועה כולה בכחול, מצוירים אלמנטים מעולם הים, ופינות הישיבה במחלקה עוצבו כמו בתי קפה על החוף. את האווירה משלים הנוף של חוף מפרץ חיפה, הנשקף מהחלון

מידי שנה מתבצעות ברמב"ם כ-30 השתלות מח עצם בילדים. סה"כ מאז הוקמה היחידה בשנת 1998 בוצעו בבית החולים קרוב ל-400 השתלות בילדים ישראלים ופלסטינים. כמחצית מכמות ההשתלות שבוצעו ברמב"ם נעשו מתרומת מח עצם עצמית והיתר מתורם, וכ-65% מההשתלות נעשו כחלק מטיפול במחלה ממאירה.

"רמב"ם צבר ניסיון רב בטיפול בילדים הזקוקים להשתלות מח עצם, עם אחוזי הצלחה יפים", אומרת ד"ר זיידמן, "אנחנו מטפלים בילדים רבים ומלווים אותם שנים ארוכות. הקשר עם המטופלים והמשפחות הוא טוב וקרוב, והם כולם מעין משפחה אחת גדולה. מאלק התפתחה כאן מאוד בחצי השנה שהיא ברמב"ם. היא מאוד חברותית ואפילו למדה לדבר עברית. ל' היא ילדה מקסימה וחייכנית, ואהובה על כולנו. שתיהן, ויתר המטופלים שלנו, מקבלים כעת טיפול רפואי מיטבי בסביבת אשפוז נעימה, עליזה ומתקדמת, ולזה יש חשיבות גדולה מאוד".

בדוק גם

כוויות ברגליים. צילום מתוך תיק התביעה

תביעה נגד גן ילדים שבו תינוק ניכווה ממים רותחים ברגליו

לבית משפט השלום בקריות הוגש כתב תביעה נגד גן ילדים פרטי בקריות בעקבות מקרה שבו …

הפגנת הורים במעון נעמת קרית ים. צילום: דורון גולן

הורים במעון בקרית ים: "גרמו לפגיעה נפשית ורגשית לילדים שלנו"

הורים  התאגדו השבוע מחוץ למעון בשכונת סביוני ים, תלו שלטים ומחו על פיטורי המטפלת הראשית, חודש לפני סיום השנה, על רקע אי הסכמות כספיות עם ההנהלה. לטענת ההורים, רובם נרשמו לשנה הבאה בשל העובדה שרשת המתנ"סים פרסמה את אותה מטפלת ולאחר שפוטרה, נאלצו לנדוד לשכונות חדשות בחיפוש אחר גן הולם לילדיהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *