יום שבת , ינואר 19 2019
בית / קריות / חדשות קריות / בן שנתיים חזר לראות אחרי ניתוח ראשון מסוגו בארץ
רופאי רמב"ם בניתוח הראשון מסוגו בארץ
רופאי רמב"ם בניתוח הראשון מסוגו בארץ (צילום: דוברות רמב"ם)

בן שנתיים חזר לראות אחרי ניתוח ראשון מסוגו בארץ

פעוט בן שנתיים מאזור הצפון, עבר לאחרונה ברמב"ם, ניתוח ראש מורכב, הראשון מסוגו שבוצע בארץ בתינוק. הפעוט, הגיע לפני מספר שבועות אל המרכז הרפואי רמב"ם, כשהוא סובל מעיוורון חלקי בעינו הימנית. בירור הרופאים העלה כי בבסיס גולגלתו של התינוק, התפתח גידול מסוג היסטיוציטוזיס, שגודלו כביצה, והוא יושב בנקודה קריטית, ליד עצב הראייה.

הגידול, כך הסתבר, לחץ גם על עצבי גלגל העין והגביל את יכולתו של הפעוט להזיז את עינו הימנית. כתוצאה מכך הוא לקה בעיוורון חלקי, אולם בכך לא הסתיימו הבעיות. הרופאים התריעו בפני הורי הילד כי ישנה סכנה שהגידול יתפשט לכיוון עינו השמאלית של התינוק ולמעשה יגרום לו לאבד את ראייתו לחלוטין.

רופאי רמב"ם בניתוח הראשון מסוגו בארץ
ניתוח דרך האף. פרופ' זיו גיל (משמאל) ודר' אריה גורדין (מימין) מנתחים את הפעוט.(צילום: דוברות רמב"ם)

בשל החשש מהידרדרות בראייתו של הילד, החליטו הרופאים לבצע ניתוח ראש דחוף, בשיטה אנדוסקופית (מונחה מצלמה), דרך אפו של הפעוט. זה הניתוח להצלת הראייה, הראשון שבוצע בארץ בתינוק. בשל גודלו הקטן של ראש הפעוט, וחוסר התפתחות הסינוסים, הניתוח חייב גישה המתאימה לגילו הצעיר של המטופל.
בביצוע הניתוח עמדו בפני הרופאים אתגרים לא פשוטים, ובבסיסם, יצירת "מסדרון עבודה", דרך נחיר האף, שדרכו יוכלו לשלוף את הגידול מבסיס המוח. הרופאים נכנסו אל אפו של הפעוט באמצעות סיב אופטי בקוטר של מילימטרים ספורים, שבקצהו ממוקמת מצלמה קטנה המשדרת למסך שבחדר הניתוח. משם המשיכו הרופאים לכיוון עצב הראייה, שם התפתח הגידול. בעזרת כלים זעירים, הסירו הרופאים את רוב הגידול עד למעטפת המוח, כשהם נעזרים בהכוונת מערכת ניווט מיוחדת, במטרה למנוע פגיעה בעורקים ועצבים.

החסר הגדול בבסיס הגולגולת של הפעוט, היכן שהיה הגידול עד להוצאתו, תוקן על ידי השתלה של רקמה מרירית מחיצת האף, אשר הועברה בשלמות, יחד עם אספקת הדם שלה, אל בסיס הגולגולת לשם הגנה על עצב הראיה. הניתוח, כמו גם התיקון, נעשה ללא פתיחת הגולגולת, או חתכים בפנים או בראש. את הניתוח, שנמשך ארבע שעות, ביצעו פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג ניתוחי ראש וצוואר ברמב"ם, דר' יוסף גילבורד מנהל היחידה לנוירוכירורגיה בילדים ודר' אריה גורדין, מנהל השרות לאא"ג ילדים במרכז הרפואי. לטיפול שותפים פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת מחלקת המטו-אונקולוגית ילדים ברמב"ם, וסגנה דר' סרגיי פוסטובסקי.

למחרת הניתוח הדרמתי, החל הפעוט להזיז את עינו, וכעבור יומיים חזרה ראייתו בעין ימין. לאחר מספר ימים בהם נותר להשגחה, שוחרר התינוק לביתו.

 

בדוק גם

תהיו חכמים עם התרופות שלכם. סימה לבני. צילום: נירית שפאץ

רפואה שלמה

האם כל התרופות שאתם נוטלים נחוצות לכם? האם אתם נוטלים אותן נכון? ואולי תרופה שנרשמה לפני כשנה כבר לא מתאימה לכם? נושאים אלה ו-180 נוספים נכללים בספר "לעשות סדר בתרופות בעידן שבו המידע אינסופי", מורה נבוכים לנוטלי תרופות שכתבה הרוקחת סימה לבני מזכרון יעקב, לשעבר מנהלת בתי המרקחת בבתי החולים הלל יפה ורמב"ם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *