מבזקים
בית / עמקים / חדשות עמקים / בית החולים העמק והטכניון חוקרים תרופה לעצירת לידה מוקדמת

בית החולים העמק והטכניון חוקרים תרופה לעצירת לידה מוקדמת

מהי תרופת הבחירה לעצירת לידה לטווח קצר ולטווח ארוך? מחקר מקיף ראשון מסוגו בבית החולים העמק בעפולה ובפקולטה לרפואה בטכניון יסייע בבחירת התרופה למניעת לידה מוקדמת. המחקר נותן תשובה ברורה לשיטת הטיפול הנכונה בעצירת לידה, כמו כן יסייע במניעת לידה מוקדמת ויקל על הרופאים את הבחירה בתרופה היעילה יותר. המחקר הקיף 145 נשים ופורסם בעיתון האגודה האמריקאית למיילדות וגינקולוגיה.

"לידה מוקדמת מהווה את הגורם המוביל לתחלואה ותמותה סב-לידתית", מסביר מוביל המחקר, ד"ר ראיד סלים. "ככלל, המטרה הינה להאריך את גיל ההריון ככל האפשר בכדי למנוע לידת פגים. אולם, במקרים מסוימים יש צורך לעצור את הלידה ל-48 שעות וזאת בכדי לאפשר טיפול בתרופות להבשלת ריאות העובר או לשם העברת היולדת למרכז רפואי אחר. עד היום לא היה ברור לרופאים מהי תרופת הבחירה לשתי מטרות אלה".

במחקר שבוצע בבית חולים העמק חולקו נשים הרות שהתקבלו לאשפוז עם אבחנה של לידה מוקדמת בצורה אקראית לשתי קבוצות של טיפול ראשוני בתרופות "אוטוסיבן" או "ניפדיפון". היה והלידה לא נעצרה אחרי שעה מתחילת הטיפול, הוא הוחלף לתרופת המחקר המקבילה. 75 נשים בקבוצת הניפדיפון ו-70 נשים בקבוצת האוטוסיבן השלימו את הטיפול ונכנסו לעיבוד הנתונים.

אוטוסיבן נמצאה יעילה יותר בעצירה בטווח הקצר ואילו יותר נשים שטופלו בניפדיפין לא ילדו שבוע מתחילת הטיפול. גיל ההיריון הממוצע בלידה היה גבוה יותר משמעותית בקבוצת הנשים שטופלו בניפדיפין לעומת אוטוסיבן.

דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון וממחברי המחקר, פרופסור אליעזר שלו מסביר כי בעקבות המחקר ניתן לראשונה לקבוע, ועל בסיס עובדתי מוצק, שבמקרים בהם קיימת חשיבות בעצירה של הלידה ל- 48 שעות עדיף להשתמש באוטוסיבן. לעומת זאת, בכל המקרים האחרים עדיף להשתמש בניפדיפין, שהיא תרופה זולה ופשוטה לשימוש. "עבודה זו נותנת תשובה ברורה לשיטת הטיפול הנכונה בעצירת לידה", הדגיש.
במחקר השתתפו רופאי בית החולים העמק: ד"ר גלי גרמי, ד"ר זוהר נחום, ד"ר נועה זפרן וד"ר שירה ברעם.

בדוק גם

התלמידים במהלך הביקור במוסקבה

תלמידים מנצרת עילית חזרו מסמינר החלל ברוסיה

לסמינר יצאו 33 תלמידים, שבמהלך הביקור סיירו במרכז החלל במוסקבה, ביקרו במחנה האימונים של הקוסמונאוטים ובמוזיאון החלל ואף נפגשו עם קוסמונאוט רוסי, ממנו קיבלו הרצאה מאלפת על החלל. התלמידים אף סיירו במוסקבה ובקרמלין.

צוות החילוץ במהלך פעולת הצלה

נפל מצוק במהלך טיול בגלבוע

הפרמדיק מיקי פישלר ראש סניף עפולה של איחוד הצלה סיכם: "לאחר טיפול רפואי ראשוני בזירת האירוע הפצוע כבן 70 פונה במסוק של יחידת 669 בסיוע של יחידת חילוץ גליל כרמל ויחידת חילוץ שומרון-בקעה להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *