יום שני , ספטמבר 24 2018
בית / עמקים / חדשות עמקים / אחרי 90 שנה נערך גילוי מצבה

אחרי 90 שנה נערך גילוי מצבה

משטרת ישראל מדווחת היום (ראשון) כי בשבוע שעבר, כמעט תשעים שנה לאחר נפילתם של שיירת המנדט הבריטי נערך בבית הקברות הפרוטסטנטי בנצרת טקס גילוי המצבות המחודשות על קברי השוטרים המנדטוריים.

קבר אילוסטרציה
השוטרים השתייכו ל" ז'נדרמריה הארץ ישראלית" (צילום אילוסטרציה)

בעמוד הפייסבוק של המשטרה מפורטת ההיסטוריה: ב-10 ביוני 1923 סייר הנציב העליון הראשון, סר הרברט סמואל, בצפון הארץ, לכבוד ההסכם על סיפוח "אצבע הגליל", שעד אז נמצא תחת שליטה צרפתית, לשטחי המנדט הבריטי בארץ ישראל. בדרכו חזרה לצפת, ליד אגם החולה, הותקפה השיירה על ידי כנופיה ערבית. הנציב עצמו ניצל, ככל הנראה בגלל טעות בניווט של נהגו, שפנה לכיוון הלא נכון ובכך עקף את המארב.

כתוצאה מהתקפה זו נהרגו שלושה שוטרים אירים מכוח הליווי של הנציב והשוטרים השתייכו ל" ז'נדרמריה הארץ ישראלית" – כוח משטרתי צבאי-למחצה, הדומה למג"ב.

השלושה נקברו בבית הקברות הפרוטסטנטי שבנצרת. עם השנים נשכח מיקומם של קברים אלה. רק לאחרונה, בעקבות פועלם של מיקי גוטשלק וד"ר נורברט שוואקה, אותרו הקברים הללו. הקברים, אשר לא טופלו מאז קום המדינה, שוקמו ושופצו במימון עמותת ותיקי משטרת המנדט.

בטקס נכחו , הנספח הצבאי הבריטי, קולונל פיליפ סטאק, ונציגים משגרירויות בריטניה וארה"ב. כמו כן נכחו בטקס אנטוני ריי, אשר ייצג את עמותת ותיקי משטרת המנדט, וההיסטוריונים של משטרת ישראל, ממדור חינוך, מורשת והשכלה ומפקד השיטור הקהילתי בעיר, רס"מ אסף אהרון.  תחנת נצרת, בפיקודו של נצ"מ יוסי חמו, סייעה רבות לעריכתו של הטקס, שהיווה הזדמנות לכבד את זכרם של שוטרים, אשר היוו חלק ממשטרת המנדט.

 

 

בדוק גם

כפיר סרוסי (צילום עצמי)

סרוסי אימפריה

כפיר סרוסי, כלכלן מקומי, אחראי למהפך בסניף הליכוד בעפולה ויתמודד על מקום במועצת העיר הבאה * סרוסי נולד וגדל בעפולה, בן למשפחה מוכרת וגדולה בעיר, נשוי לאיבון ואב ל-6 ילדים * "אני אוהב את עפולה", הוא מצהיר

אמבולנס של איחוד הצלה (צילום דוברות איחוד הצלה)

שיש כבד נפל על אישה בבית העלמין בתענכים

חובשים של איחוד הצלה העניקו טיפול רפואי ראשוני לנפגעת במצב קל-בינוני עם חבלת חזה והיא הובלה לבית חולים העמק בעפולה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *