בית / דעות / תחזית לשנת 2016: תכנית "מחיר למשתכן" מעוננת חלקית

תחזית לשנת 2016: תכנית "מחיר למשתכן" מעוננת חלקית

מה קרה בשנה האחרונה ומה מצפה לנו בשנת 2016? שום דבר לא ישתנה באופן דרמטי, רק כמה פלסטרים שלא ירפאו את המחלה. בשביל שדברים באמת יקרו  שייבנו יותר יחידות דיור עבור הזוגות הצעירים ושיוזלו מחירי הדיור – צריך לבצע ניתוח לב פתוח!

צופה אל הנדל"ן. רוני מזרחי (צילום: יח"צ)
צופה אל הנדל"ן. רוני מזרחי (צילום: יח"צ)

בעוד כי מתקיימת צמיחה באוכלוסייה העומדת על קצב גידול שנתי של 2% בשנה, והביקוש לדירות ממשיך לנסוק, הממשלה ממשיכה להעלות יוזמות לא אפקטיביות. ראינו כבר כי כל התוכניות של האוצר הקודם ובעיקר חוק מע"מ 0 לא הביאו לציון גאולה.


גם היוזמה של משרד השיכון תחת ניצוחו של שר האוצר הנוכחי משה כחלון ושר הבינוי והשיכון גלאנט "מחיר למשתכן" במסגרתה חסרי דירה יוכלו לרכוש דירה בתנאים מועדפים כאשר קבלן שיציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה יזכה במכרז, מעניקה פתרון חלקי מאוד בטווך של 5-10 שנים מהיום. ומדוע כך הדבר? מאחר והשיטה תחול על כל קרקעות המדינה, של רשות מקרקעי ישראל עדיין יימצא מזור חלקי ומצומצם עבור הזוגות הצעירים במסגרת ההתנהלות הממשלתית, בעוד שייווצר מחסור עז בדירות בשוק משפרי הדיור מאחר ולשוק זה לא מופנות קרקעות כלל.

שיטת ה"זבנג וגמרנו" איננה נכונה. צריך לטפל במכלול חסמים מהותיים בענף הבנייה דוגמת בירוקרטיה מטורפת ורגולציה עודפת: הממשלה, העיריות, ומשרד השיכון "חולבים" את הקבלנים ומקשים על ביצוע מלאכתם הנאמנה דרך קשיים בקבלת היתרים שמעכבים את הבנייה והיטלי השבחה ופיתוח למיניהם שרק מייקרים את מחירי הדירות. אלו הם רק מקצת מן המשחקים המכוערים שבסופו של דבר פוגעים יותר מכל בלקוח הסופי – אותו זוג צעיר שחלומו לרכוש דירה רק הולך ומתרחק ו/או אותה משפחה הרוצה לשדרג את מגוריה.

צר לי רבותי, אבל פיתרון אמיתי לא נראה באופק וגם בשנת 2016 מחירי הדירות ימשיכו לעלות ולעלות. זאת בעת ש-40% ממחיר הדירה ממשיך לזרום לכיסה התופח של המדינה ואם מדובר בקרקעות השייכות למדינה אזי בין 50% ל-60% ממחיר הדירה משתלשל לכיס של מדינת ישראל.

לא יועילו לא הנאומים ולא ההבטחות ובטח שלא ההתנהלות הממשלתית בתחום הבינוי והדיור כפי שהיא כיום. גם אם בקרוב נתחיל לשמוע על התוצאות הראשונות של תכנית "מחיר למשתכן" ועל הקצאת מגרשים, הצרות סביב התכנית לא יאחרו להופיע גם כן, על אף רצונם הטוב של שר האוצר ושר השיכון. גם בשנת 2016 יתחוור לנו שהבירוקרטיה חזקה מכל רצון טוב ומכל דמיון פורה.

 הכותב הוא רוני מזרחי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת מזרחי

בדוק גם

עבודות פיתוח ברחוב התעשייה. צילום: דוברות העירייה

50 מיליון שקלים יושקעו בפיתוח רחוב התעשייה בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת בשיתוף עם משרד התחבורה עבודות פיתוח נרחבות ברחוב התעשייה, המהווה ציר …

IMG-20171121-WA0025

נחנכה תחנת משטרה בג'סר א-זרקא במעמד ראש הממשלה

היסטוריה במשטרה. לפני זמן קצר נחנכה תחנת משטרת ג'סר א-זרקא במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו,  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *