בית / הבית של העסקים / מהי הדרך המשתלמת לקחת הלוואה?

מהי הדרך המשתלמת לקחת הלוואה?

מאת: ורד אביטן *

כשמתעורר הצורך המיידי לקחת הלוואה לכל מטרה שהיא, פוחת שיקול העלות. ככל שאנו צריכים את הכסף – ככה נדמה לנו הבנק עושה לנו טובה בכלל שהוא נותן לנו הלוואה. אז בואו נבהיר כמה דברים:

ורד אביטן (צילום: ויקי מצופי)
ורד אביטן (צילום: ויקי מצופי)

1. רווחי הבנקים הגדולים והמשכורות הגבוהות ממומנים מאשראי שהציבור נוטל. ככל שהאשראי יקר יותר והלקוח לחוץ יותר, הרווח לבנק גבוה יותר.

2. קיימת תחרות סמויה בין הבנקים על מתן אשראי למשקי הבית. הם לא עושים לנו טובה. אנחנו, שלא תמיד צריכים את ההלוואות, עושים להם טובה. לא כי אנחנו לא חייבים לקחת הלוואה, אלא בגלל שאנחנו יכולים לקחת אותה מבנק אחר או ממקורות אחרים.

3. רובנו מקבלים לפחות פעמיים בשנה טלפון מהבנק עם הצעות למתן הלוואה – וחלקנו מתפתה ולוקח גם כשלא צריך.

4. רוב הלקוחות לא שואלים כמה ההלוואה עולה להם במונחי ריבית, אלא רק בודקים את גובה ההחזרים החודשיים. בירור ומיקוח יכולים להוזיל את העלות ב-40-20 אחוז.

5. פעמים רבות פנייה לגופי הפנסיה, קרנות ההשתלמות והגמל, בבקשה למשוך כספים נזילים שחסכנו, נתקלת בחומת שכנוע אגרסיבי לקחת הלוואה במקום ״לשרוף״ את החיסכון. זה מפתה, אבל חשוב לזכור שתשלומי ההלוואה מצטרפים להוצאות השוטפות.

אם החלטתם לקחת הלוואה, בדקו עלויות, עשו השוואה בין הבנקים, תתמקחו וזכרו שהלחץ משדר סיכון לבנק שמתורגם לעלויות גבוהות בהרבה מהמקובל. לפחות 36 אחוז מהלווים משלמים ריבית גבוהה משנדמה להם.

 

  • הכותבת היא בנקאית פרטית, www.avitanvered.com, טל': 04-8441818

 

 

בדוק גם

קרדיט צילום: מארק ניימן/ לע"מ

ריבלין: "הגליל הוא הבטחה גדולה, ואהבה גדולה כמו ירושלים"

               "מעלות-תרשיחא היא התגלמותו של חזון ארצישראלי שצריך לשמש השראה לכולנו. מודל לשכנות טובה ודוגמה נהדרת לערים מעורבות נוספות - אל מול האיומים מולנו לא נשכח גם ברגעים אלה את רגעי אסונה של מעלות-תרשיחא והשנים הרבות שבהן אתם הייתם העורף הקשה והאיתן של מדינת ישראל"

שירלי עודד-דורן (צילום: שלומי גבאי)

קובלנה פלילית הוגשה נגד ראש עיירית חדרה צביקה גנדלמן

שירלי עודד, חברת מועצת העיר חדרה, יו"ר סיעת שקיפות, הגישה קובלנה פלילית, שהיא למעשה כתב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *