מבזקים
בית / שרון / בנימינה / המפחמות, הסוף?

המפחמות, הסוף?

תושבי השרון הצפוני יכולים להעיד כי בשנה האחרונה לא ניכרה כל הקלה בזיהום כתוצאה ממפגע המפחמות וייתכן שהזיהום אף החמיר.

בדיון שנערך ביום שני בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, קבע יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם, כי בתוך חודשיים יציגו נציגי משרדי הממשלה צעדים אופרטיביים לטיפול במפגע המפחמות.

בדיון נתנו נציגי הרשויות סקירה מקיפה על המפגע, ואמסלם ביקש מנציגי הממשלה להציג את הטיפול בהיבטים השונים של המפגע. אחד הנושאים המרכזיים שנבחנו היה טיפולו של המנהל האזרחי באכיפת מעבר בלתי חוקי של גזם מישראל לשטחים. נציגי המינהל האזרחי טענו כי בשנה החולפת הוחרמו 297 משאיות אשפה, לא ברור כמה מתוכן היו משאיות גזם. נציג המינהל האזרחי בממשלה ציין כי בשנה הקרובה צפויים להתווסף כ-13 מפקחים חדשים למטרות אכיפה. לטענתו, תוספת זו צפויה לספק מענה לכ-90 אחוז מבעיית הובלה בלתי חוקית של גזם, איתור המשאיות והחרמתן.

זיהום ונזק בריאותי לתושבי השרון הצפוני. מפחמה בשטחים (צילום: יוסי כהן)
זיהום ונזק בריאותי לתושבי השרון הצפוני. מפחמה בשטחים (צילום: יוסי כהן)

 

בסיום הדיון הנחה אמסלם את נציגי המשרד להגנת הסביבה לקחת עליהם את האחריות לטיפול במפגע. דיון נוסף יתקיים בתוך כחודשיים ובו יהיה על משרדי הממשלה להציג צעדים אופרטיביים.

בעקבות הדיון תקף ראש המועצה האזורית מנשה, אילן שדה, את נציגי משרדי הממשלה: "מיליארדים מושקעים בהקמת עיר חדשה בחריש, ומתנהל קמפיין בו רואים בתים יפים והכל נקי. אבל הוא לא מצולם בחריש בערב, אז הכל מלא בעשן המפחמות. מי שיקנה שם בית לא יישאר לגור שם בגלל עשן המפחמות והמחלות הנגרמות  מכך. אנו חוזים פה באוזלת ידה של הממשלה במציאת פתרונות, יד ימין אינה פועלת ביחד עם יד שמאל ותושבי האזור נותרים חשופים למחלות קשות".

ראש מועצת חריש, יצחק קשת: "מדי יום אני מקבל פניות מעשרות תושבים קיימים ופוטנציאלים שדואגים ומתלוננים. כל הישובים בסביבה נפגעים מכך, וצריך לפעול לפתרון מיידי".

ראש מועצת פרדס חנה-כרכור, חיים געש, מסר: "מלבד האכיפה אנחנו חוזרים ודורשים כי המדינה תתחיל לרכוש את הגזם מהחקלאים באופן מיידי. רק שילוב של אכיפה יעילה עם רכישת הגזם תצמצם ותמנע את זיהום האוויר מהמפחמות. המתנו די, בזמן שהמפגע אינו דועך אלא אף מתגבר ומחמיר".

בדוק גם

דניאל המרכז לבריאות השן

דניאל המרכז לבריאות השן: שיקום הפה תוך 48 שעות

נראה שעוד מתקופת הילדות רובנו לא ממש מתלהבים ללכת לטיפולי שיניים: החשש שהטיפול יכאב, שהרופא יחטט לנו בפה בכל מיני מכשירים, אולי יעיר לנו שאנחנו אוכלים יותר מידי מתוקים. היות וטיפולי שיניים הם לא מותרות אלא חובה, אנחנו גם יודעים שנצטרך לשלם עליהם סכומים שעלולים להיות יקרים. אבל יש בעפולה מקום אחד שמבטל את כל החששות: דניאל- המרכז לבריאות השן ומעבדת שיניים יגרום לכם לשנות את כל מה שחשבתם על טיפולי שיניים. מדובר במקום נעים, מזמין, המעניק מגוון רחב של טיפולי אסתטיקה וכירורגיה, שירות מצוין של בעלי מקצוע מהשורה הראשונה ואפשרויות תשלום נוחות

אליאס ראשנד. צילום: דורון גולן

משחק החיים

הילדות בלבנון, הגירוש, החיים החדשים מגיל 12 בישראל, הגזענות הקשה, ההחלטה לא לשרת בצה"ל, האכזבה, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *