יוצאים למאבק במפחמות

בעיית המפחמות באזור פרדס חנה- כרכור הגיע השבוע לשולחנו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. התושבים סובלים מזיהום אוויר קשה כתוצאה משריפת הגזם בכפרים מעבר לקו הירוק. כעת הם יוצאים למאבק סביבתי ובריאותי ומתכוננים לדיון בבג"צ ב- 5 לנובמבר. יו"ר המאבק: "תושבים סובלים מקשיי נשימה, שיעול ודלקות בעיניים"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
שי אנגלברג
שי אנגלברג (צילום עצמי)

שמונה  צעירים מפרדס חנה, בהנהגתו של שי אנגלברג, 28, ראש צוות בחברת מחשבים, מתארגנת בימים אלה בקמפיין הנושא את הכותרת 'נאבקים במפחמות'. המטרה: להעלות את התופעה למודעות ציבורית, לקראת הדיון בעתירת הבג"צ שהגישו ראשי המועצות המקומיות של פרדס חנה-כרכור ומנשה, שייערך בחמישי לנובמבר.

המפחמות הם שיטה לייצור פחם. גזם שמקורו בישראל מועבר על ידי קבלנים אל מעבר לקו הירוק, הם נשרפים במפחמות והופכים לפחם. נכום להיות בישראל אין שום חוק שיעצור את העברת הגזם. המפחמות, גורמות לזיהום אוויר כבד בבית אליעזר ובשכונות שבמזרח חדרה, בזכרון יעקב ופרדס חנה. הנושא הובא השבוע לידיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

שי אנגלברג
ישן עם מזגן וחלונות סגורים. שי אנגלברג (צילום עצמי)

אנגלברג: "לפני עשרה חודשים קנינו אני ואשתי דירה בשכונת 'חלומות כרכור'. גם לפני שעברנו לשכונה ידעתי על בעיית המפחמות, אך לא ידעתי עד כמה הבעיה חמורה. ולא מדובר רק בריחות של שריפה. תושבים רבים במושבה סובלים מקשיי נשימה, שיעול ודלקות בעיניים, במיוחד אלה הישנים עם חלון פתוח.

"מסתבר שזיהום האוויר הכבד ביותר הנוצר כתוצאה מהמפחמות, מתרחש מ-22:30 בלילה ועד שמונה בבוקר. אני סוגר חלונות וישן עם מזגן כבר שלושה חודשים, כדי שזה לא יקרה לי".

איך פועל מטה המאבק?

"בשלב הראשון מדובר בדף בפייסבוק שבתוכו נמצאים עיקרי הנתונים וכדי להפיק אותו נעזרנו במשרד פרסום. בשלב השני נתלה שלטי חוצות ויחולקו פלאיירים לתושבים". אני מאמין שנצליח בזה. כי אם לא, הייתי מוכר את הבית ועובר מכרכור. אני בטוח שיש אופציות רבות לטיפול בתופעה, מלבד הריסת המפחמות עצמן. כמו מניעת ההגעה של הגזם מישראל אל הכפרים הערביים שמעבר לקו הירוק או הקמת מפחמות אקולוגיות".

הכתבה המלאה ביום שישי בחדשות חדרה

אהבתם? שתפו!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

אולי גם יעניין אותך

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף ברשתות החברתיות

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram