יום שישי , מרץ 22 2019
בית / שרון / זכרון יעקב / טוב שכן קרוב
יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג בביקור בפורדיס
יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג בביקור בפורדיס (צילום: שלומי גבאי)

טוב שכן קרוב

מחר ב"כל זכרון"

פעולת תג מחיר, גרפיטי נאצה שריססו אלמונים בפרדיס, זעזע רבים. זאת בעיקר  לאור יחסי השכנות הטובה בין תושבי פרדיס ליישובים מסביב. התגובה שיקפה במידה רבה את הכבוד ההדדי שרוחשים השכנים זה לזה. תושבים רבים מהאזור הגיעו לכפר לחזק את ידיהם של התושבים ובעיקר למחות נגד הגזענות ובנוסף נערכה הפגנת תמיכה בהשתתפות של כ-1,500 איש.  הזדהות, שביתה ומחאה ביום שלישי שעבר, בשעות הבוקר, גילו תושבי פרדיס כי על המסגד בכפר רוססה הכתובת "מסגדים סוגרים במקום ישיבות" ונוקבו צמיגים של מכוניות במהלך הלילה. בעקבות האירועים, כבר באותו היום בשעות הערב התקיימו תהלוכת מחאה בתחומי הכפר והפגנה של תושבי המקום. על פי דיווחי המשטרה, בהפגנה השתתפו כ-1,500 איש.

ביום רביעי התקיימה בפרדיס שביתה כללית כאות מחאה לאירועים. אזרחים יהודים רבים שמתגוררים ביישובים הסמוכים לפרדיס, הגיעו לכפר ביום בו בוצעה פעולת התג מחיר וביום שאחרי על מנת לחזק את ידי שכניהם ולהביע הזדהות.

יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג בביקור בפורדיס
יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג בביקור בפורדיס (צילום: שלומי גבאי)

בעקבות האירוע שלח ראש המועצה אזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, מכתב לראש המועצה המקומית פרדיס יונס מרעי בו כתב: "קיבלנו בתדהמה את המעשה המחריד של ריסוס כתובות על קיר המסגד ופגיעה ברכוש תושבי הכפר פרדיס. המועצה האזורית חוף הכרמל מגנה בכל תוקף פעילות זו, שפוגעת ברחשי ליבם של תושבי הכפר ומקווה כי מקרים מעין אלו לא יישנו. לא ניתן למעשה קיצוני של בודדים להשליך על מערכת היחסים ההדוקה שבין תושבי חוף הכרמל לתושבי פרדיס". גם ראש המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה, פנחס פינקי זוארץ, הביע תמיכה בתושבי פרדיס והגיע למקום ביום האירוע. ביום רביעי הגיע לבקר גם ראש המועצה המקומית זכרון יעקב, אלי אבוטבול.

בכלל, מאז האירוע הפכה פרדיס למוקד עלייה לרגל לרבים. בין המבקרים היו שר האוצר יאיר לפיד, שר החינוך שי פירון, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג, מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו וכל הצמרת המשטרתית. כולם גינו את פעולת תג המחיר. גשר השלום

בפרדיס מאוד מעריכים את הבעת התמיכה. ראש המועצה המקומית פרדיס, יונס מרעי: "אני רוצה להודות לכל מדינת ישראל, לכל מי שהגיע ולכל מי שהרים טלפון. קיבלתי טלפון גם מהנשיא שמעון פרס. אני רוצה להודות לכל ראשי הרשויות היהודים שבאו והשתתפו איתנו וגינו את המקרה החמור הזה שהיה. "גם בתהלוכה שעשינו בשבוע שעבר היו מעל 150 אנשים יהודים שהלכו איתנו מהמועצה עד למסגד בו היה המקרה. למחרת האירוע באו אלינו הרבה מהשכנים שלנו, מזכרון יעקב, מאור עקיבא, מבנימינה ומחוף הכרמל. הם גינו את המקרה וחילקו פלאיירים ופרחים. אני אומר לכל תושבי הכפר שאנחנו התושבים חייבים לשמור על דו קיום ושכנות טובה עם היהודים ובעיקר עם אלה שגרים קרוב אלינו שאיתם אנחנו נפגשים יום יום. אנחנו פועלים לשיתוף פעולה ויחסי שכנות טובים. יש לנו ילדים שמשחקים כדורגל עם ילדים יהודים במעגן מיכאל ובזכרון יעקב. עוד מעט נקים גם מרכז מסחרי שייתן מענה לכולם, יהודים וערבים. בגשר שייפתח בקרוב בחלק המזרחי-דרומי לכפר שלנו יוצב שלט שעליו ייכתב גשר השלום".

בדוק גם

נשיקה מאבא (צילום: יוסף צלמים)

ילד קסם

תגידו שיהיה בשעה טובה לאדיר בן חמו, הג'וניור של רפי בן חמו, מחזיק תיק השיכון בעיריית נתניה וחבר מפלגת העבודה, שחגג 13 במסיבה מרובת משתתפים. גם בוז'י ומרים היו שם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *