יום ראשון , מאי 26 2019
בית / שרון / בנימינה / מאבק העצמאים כובש את הרשת
פייסבוק
העצמאים מוחים דרך הפייסבוק (צילום אילוסטרציה פנתרמדיה)

מאבק העצמאים כובש את הרשת

מחאה חדשה שוטפת את הפייסבוק: בתוך שלושה ימים הצטרפו קרוב ל-20 אלף גולשים לקבוצה שנפתחה בפייסבוק בעקבות תוכנית התחקירים "המערכת" של מיקי חימוביץ', ששודרה ביום חמישי שעבר. התוכנית עסקה  בתחקיר על מצבם של העצמאים בישראל שאינם מוגנים בזכויות סוציאליות או רשת בטחון כלכלית. מיד לאחר שידור התוכנית, החלה התעוררות חברתית ברשת הפייסבוק על ידי עצמאים מכל רחבי הארץ. במהלך ספונטני חברו שישה יזמים, שלא הכירו זה את זה באופן אישי והקימו קבוצה פייסבוק בשם "Atsmaim עושים שינוי", שקוראת להשוואת זכויות העצמאים לאלו של השכירים במשק.

פייסבוק
העצמאים מוחים דרך הפייסבוק (צילום אילוסטרציה פנתרמדיה)

רחל מולא -נצר, גרפיקאית מקיבוץ גדות שפתחה את הקבוצה: "אני לא רואה עצמי כאקטיביסטית חברתית. בסך הכל הקמתי קבוצה כי הנושא הציק לי, יצרתי קשר עם כמה אנשים שהביעו דעות דומות לשלי ברשת, ופתאום זה התחיל לצבור תאוצה".
רונן גפני, יזם מבנימינה, ממנהלי הקבוצה מספר: "התגובות היו פשוט מדהימות. מעל 500 עצמאים הציעו להתנדב ולתרום מזמנם ומכישרונם לקידום מטרות הקבוצה".
ענבר בזק, מרצה לשיווק חברתי, מונתה כמנהלת הקשר עם התקשורת מטעם הקבוצה: "זה פשוט מדהים, מרגע שהדף החל לתפוס תאוצה התחלנו לקבל פניות מגופים פוליטיים. פנו אליהו מ"יש עתיד", מ"מפלגת כולנו" וגם מלשכתו של בנימין נתניהו ביקשו להיפגש איתם. זה כל כך מקומם שרק לפני בחירות הפוליטיקאים נזכרים בנו וממהרים להבטיח הבטחות. אנחנו בחרנו בשלב זה לסרב בנימוס לפניות אלו. חשוב לנו לשמור על ההתארגנות נקייה מפוליטיקה באופן המייצג את כל העצמאים, לא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית הם נמצאים"

ומה הלאה?
"מטרתנו לאחד כוחות ולהושיב את כולם סביב שולחן אחד באופן שיביא לשינוי מדיניות והשוואת זכויות העצמאים לאלו של השכירים במשק. אנו רואים את תפקידנו בהבאת הקול של הציבור, של העצמאי הקטן למודעות, ושהפוליטיקאים והארגונים המקצועיים ידאגו לחקיקה. עד שנגיע ל-500 אלף חברים בדף אנחנו לא נעצור", אמרה נצר.

 

בדוק גם

רחל מולא (צילום: שלומי גבאי)

מלחמת העצמאים

במקום לצקצק בלשון לנוכח תחקיר על מצבם של העסקים הקטנים בישראל, הסתערה רחל מולא נצר מפרדס חנה על הפייסבוק וכתבה פוסט נוקב. משם נולדה קבוצת "עצמאים עושים שינוי" שסוחפת בימים אלה אלפי בעלי עסקים מכל הארץ וכבר יצאה מגבולות הרשת לפעילויות חברתיות, כלכליות ופוליטיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *