fbpx
[shortcode-weather-atlas city_selector=1178243 background_color="transparent" daily=0 unit_c_f="c" sunrise_sunset= 0 current=0 detailed_forecast=0]

מתכננים מנגל ביום העצמאות? רשימת הפארקים שאתם חייבים להכיר

בצל מלחמת 'חרבות ברזל', אזרחי ישראל יחגגו את יום העצמאות ה-76. קרן קימת לישראל והמוסד לבטיחות וגהות מציגים: אלו הם הפארקים המומלצים ביותר לעל האש בחיק הטבע ואלו הם הנחיות הבטיחות שכל אדם חייב להכיר
פארק שרשרת בנחל גרר צילום: יעקב שקולניק

חכמת המנגלים: בצל המלחמה, גוברים הקולות בקרב מנהיגי הרשויות המקומיות ואישים נוספים לקיים חגיגות צנועות יותר ביום העצמאות ה-76 למדינת ישראל. לצד זה, מאות אלפי משפחות בישראל יציינו את החג באירועי העל האש המסורתיים ביום העצמאות.

קרן קימת לישראל מציגה את האתרים המומלצים לבילוי משפחתי ביום העצמאות מצפון ועד דרום.

צפון

דרך נוף יער בית קשת – לאורך יער בית קשת ויער צ'רצ'יל עוברת דרך נוף שאורכה כ-19 ק"מ. קצה אחד של הדרך נמצא ליד מחנה שמשון, סמוך למחלף גולני. שתי כניסות נוספות לדרך ליד קיבוץ בית קשת ונוף הגליל. לאורך הדרך הציבה קק"ל כמה חניונים.

חניון האלון הגדול – חניון גדול ובו שולחנות פיקניק, חלקם נגישים, ליד עץ אלון התבור גדול ומפואר. מהחניון יוצא שביל הטרשים – שביל טיול שעובר בין טרשי אבן מרשימים. איך להגיע: א. משער המחנה הצבאי שמשון, כ-2 ק"מ מערבית לצומת גולני. ב. מכביש הגישה לקיבוץ בית קשת.

יער לביא – יער לביא שוכן לצד מחלף גולני. ביער יש כמה חניונים, מתקני משחק לילדים, מים לשתייה ושולחנות פיקניק, בהם שולחנות נגישים. איך להגיע:  לבאים מכיוון עפולה, ומצפון לכיוון טבריה נכנסים לתחנת הדלק "דלק" (מסעדת אל מוכתר).

מרחב ירושלים

פארק עצמאות ארה"ב – פארק עצמאות ארצות הברית הוא מרחב פתוח של טבע ויערות, המשתרע על פני כ-30,000 דונם בחלק הדרומי-מערבי של הרי ירושלים. קק"ל הכשירה בפארק חניוני פיקניק, מתקני נופש פעיל ומצפורים המשקיפים על נופי הרי ירושלים ונופי השפלה. שבילי טיול רבים מובילים את המטיילים אל מצפורים, מעיינות, חורשים טבעיים ואתרי המורשת שבפארק.

יער ירושלים – ממוקם ממערב לעיר ומהווה "ריאה ירוקה" של תושבי הבירה. ביער לצד האורנים והחורש הטבעי עצי ארז, מגוון פרחים טרסות ישנות שרידי חקלאות עתיקה, מערות קבורה ואתרים היסטוריים. דרכי יער ראשיות חוצות את היער ולאורכן פינות חמד רבות, יציאה לשבילי טיול, חניוני נופש ומשחק.

פארק בריטניה – פארק בריטניה שוכן בלבה של שפלת יהודה. זהו חבל ארץ שכולו נופים מרהיבים של גבעות עטורות ביערות נטועים, בחורשים טבעיים ובאתרי עבר מרתקים. אין פלא שמרחבי הפארק, המשתרעים על פני כ-40,000 דונם, מושכים אליהם מטיילים ונופשים רבים המבקשים לבלות בחיק הטבע.

דרום

פארק אופקים – יער אופקים, המשתרע על פני כ- 500 דונם, ניטע בצדה המזרחי של העיר אופקים, כ-20 ק"מ מצפון-מערב לבאר שבע. יש כאן חניון גדול, המותאם גם לאנשים עם מוגבלות, מדשאה רחבת ידיים, מים לשתייה ושירותים. שתי דרכי נוף קצרות ומשולטות מובילות לאתרים העיקריים ביער ובראשם – מבצר פטיש.

פארק שרשרת נחל גחר – יער העולה מתוך מישורי הלס המעובדים של מערב הנגב. היער ניטע בשתי גדותיו של נחל גרר, מיובליו החשובים של נחל בשור. קטע זה של הנחל מחזיק מים רוב חודשי השנה ועל כן הוא נכס טבע חשוב לבעלי החיים שבסביבה. קק"ל סימנה ביער דרכי נוף ושבילי אופניים והכשירה בו חניוני נופש ובהם מים לשתייה ושולחנות נגישים. מצפון לנחל מתנשא האתר ההיסטורי תל הֲרוֹר, ומראשו נשקפת תצפית נאה על הסביבה, המוסיפה הנאה לחוויית הביקור במקום.

יער המלאכים – שחריה היער משתרע על פני 7,000 דונם, נמצא כארבעה ק”מ ממזרח לקריית גת. היער נקרא על שמה של מעברת שחריה, שנוסדה בשנת 1956 מעט ממערב למקום שהיער ניטע בו. חלק מיערות השפלה ובהם יער המלאכים ניטעו ביוזמת קרן קימת לישראל על ידי תושבי המעברה. קק"ל הציבה ביער חניוני נופש מצוידים בשולחנות פיקניק ובמתקני משחק לילדים והכשירה דרכי יער המובילות אליהם. חפירות ארכיאולוגיות חשפו ביער אתרי עתיקות. בחניון המרכזי הוצבו מתקני משחקים מותאמים לילדים עם מוגבלות ושירותים נגישים.

לצד הרצון לשמוח בכל זאת בימים מורכבים כמו אלו, חשוב להקפיד על הנחיות הבטיחות, בכדי שכלל בני המשפחה יחזרו לביתם ולמקום העבודה בריאים ושלמים מחגיגות העצמאות.

המוסד לבטיחות וגהות מציג: הנחיות הבטיחות לקראת יום העצמאות שכל אחד חייב להכיר.

  • לפני הצבת מיתקן הצלייה יש לבדוק את האזור המיועד, אם קיימים בו סיכוני עשבים וצמחים שעלולים להידלק ולגרום לשריפה. את המיתקן יש להציב בצורה יציבה במקום פתוח, על שטח ישר ונקי מחומרים דליקים.
  • מומלץ מאוד להצטייד באמצעי לכיבוי אש ולהציבו בהישג יד. אמצעי כיבוי יכול להיות מַטפֶה כיבוי אש, דלי מלא במים או בחול.
  • יש להיזהר שלא לשפוך נוזל הצתה על הבגדים. בעת הרטבת הפחמים אסור – בשום אופן – להשתמש בחומרי דלק להצתת הפחמים. אסור בשום אופן לשפוך נוזלי הצתה ולהוסיף חומרי הצתה לאש לאחר הצתת הפחמים, גם אם נראה שהפחמים לא התלקחו כראוי. פעולה כזאת מסוכנת ביותר ועלולה לגרום להתפרצות להבה בגלל הצתת האדים – דבר שגרם כבר לאסונות לא מעטים.
  • אם אתם חושדים שיש דליפת גז – אין להשתמש במיתקן הצלייה עד לתיקונו. הבדיקה לדליפה תיעשה באמצעות הברשת מי סבון – דליפה מתגלה על ידי בועות של הסבון הנוצרות בנקודת הדליפה – ולא בשום אמצעי אחר. יש להדליק את הגפרור/המצית לפני פתיחת ברז הגז.
  • יש להרחיק ילדים ובעלי חיים מקרבת מיתקן הצלייה, חומרי בערה, נוזלים או מוצקים ושמן טיגון.
  • יש להצטייד בכלים המיועדים לצלייה על האש, בעלי ידיות ארוכות כדי לאפשר ל"טבח" מרחק מספיק גדול מחום ומהאש כאשר הוא מטפל בבשרים.
  • יש לעמוד ליד מכשיר הצלייה בכיוון הרוח כדי לא להיחשף לעשן ולגיצי האש העלולים לפגוע בעיניים ובדרכי הנשימה.
  • אין להשאיר, ולו לרגע, מיתקן צלייה ללא השגחה. בסיום "חגיגת הבשר" יש לכבות את האש, ולהמתין עד להתקררות מיתקן הצלייה. אין לשפוך פחמים ואפר שלא התקררו לחלוטין לפחי אשפה – הם יכולים להמיס את חומרי הפלסטיק ולגרום להצתה ולשריפה בסביבה. בתום הארוחה השאירו את אזור השהייה שלכם נקי.
  • בתום השימוש במיתקן יש לסגור את ברז הגז הראשי, לריקון שאריות גז מהצנרת ורק לאחר מכן לסגור את הברזים של המיתקן.

ד"ר מיקי וינקלר, מנכ"ל המוסד לבטיחות וגהות: "ברגשות מעורבים אנו חוגגים את יום העצמאות ומתפללים לשובם של כלל החטופים וחזרתם הביתה בשלום של כלל הלוחמים בשדה הקרב. התחושות הללו עלולות לפגוע במידת הדריכות ותשומת הלב שאנו נותנים לפעולות פשוטות כמו הדלקת מנגל בקרבת ילדים ולכן השנה עלינו להקפיד עוד יותר על הנחיות הבטיחות. מאחל לכל עם ישראל חג שמח ושקט".

אלי ידיד, מנהל קליטת קהל בקק"ל: "בקק"ל נערכים למאות אלפי המטיילים והמשפחות שעתידות לבקר בחניוני הנופש והפיקניק ביערות קק"ל ברחבי הארץ לרגל יום העצמאות. אנחנו מזכירים לציבור שאין להבעיר אש ביער אלא במקום המוסדר לכך. בנוסף, בחניונים שלנו המיועדים לכך מוצבים מנגלים, ובחלק מהחניונים מוצבים משטחים עליהם אתם מוזמנים להציב את המנגל שלכם. והכי חשוב לא לשכוח להשאיר את הטבע נקי לאחר הבילוי".

 

אהבתם? שתפו!

תגיות

אולי גם יעניין אותך

שיתוף ברשתות החברתיות