בית / הד הקריות / חדשות בהד הקריות / מד"א: עלייה משמעותית במקרי הכשות נחשים בישראל

מד"א: עלייה משמעותית במקרי הכשות נחשים בישראל

מתחילת אפריל טופלו על ידי חובשים ופרמדיקים של מד"א 45 בני אדם שהוכשו על ידי נחשים - עלייה של 50 אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד
מומלץ להשתמש ביישומון "מד"א שלי" | צילום: דוברות מד"א
מומלץ להשתמש ביישומון "מד"א שלי" | צילום: דוברות מד"א

מזג האוויר שהולך ומתחמם מגביר את הסכנה להכשות נחשים. זו העונה שבה הנחשים מתעוררים משנת החורף שלהם, ומדי שנה נפגעים עשרות בני אדם כתוצאה מהכשות נחשים בתקופה זו. על פי נתוני מגן דוד אדום, נרשמה עלייה חדה בהכשות הנחשים בישראל בחודשיים האחרונים לעומת התקופה המקבילה אשתקד

מתחילת אפריל השנה, טופלו על ידי חובשים ופרמדיקים של מד"א 45 בני אדם שהוכשו על ידי נחשים. מותו של אחד מהם נקבע בבית חולים, שניים פונו במצב קשה וחמישה במצב בינוני. בתקופה המקבילה אשתקד, טיפלו הצוותים של מד"א ב-30 בני אדם שהוכשו, בהם שניים שהיו במצב קשה ושניים במצב בינוני. מדובר בעלייה משמעותית של 50 אחוז. בסך הכל, מתחילת אפריל אשתקד (2018) ועד תחילת יוני 2019, טיפלו במד"א ב-199 בני אדם שהוכשו על ידי נחשים ופינו שמונה מהם לבית החולים במצב קשה ו-21 במצב בינוני. מותם של שניים מהנפגעים, גבר בן 81, תושב השרון, ואישה בת 75 מצפון הארץ, נקבע בבית חולים.

מנתוני מגן דוד אדום עולה כי 69 מכלל המוכשים (35 אחוז) הם מתחת לגיל 18, בהם שמונה פעוטות מתחת לגיל 3 (4 אחוז מכלל המוכשים). 12 מהמוכשים (6 אחוז) הם קשישים מעל גיל 65. תינוקת בת שנה וחצי היא הצעירה ביותר שהוכשה על ידי נחש בשנה האחרונה והמבוגר ביותר הוא גבר בן 86.

151 מכלל המוכשים מאז אפריל 2018 הם בנים ו-48 הן בנות. 91 הוכשו במרכז הארץ ובאזור השרון, 64 בצפון הארץ ו-44 בדרום.

בחודשי הקיץ שעבר (אפריל 2018-ספטמבר 2018) הוכשו 118 בני אדם, ובחודשי החורף (אוקטובר 2018-מרס 2019) הוכשו 36 בני אדם. מדובר ביותר מפי שלושה בני אדם שהוכשו בששת חודשי הקיץ לעומת ששת חודשי החורף – כך עולה מנתוני מגן דוד אדום.

"בתקופה זו של השנה גוברת פעילותם של נחשים ארסיים כגון הצפע הארץ ישראלי, ועל מנת להימנע מהכשות ניתן לנקוט בפעילויות מנע כדי לצמצם את המפגש בין בני אדם ונחשים", מסביר דוראל ארזואן, פרמדיק מד"א ומדריך מקצועי בתחום, המעביר סדנאות בנושא לעובדי ומתנדבי מד"א, "יש להימנע מהפיכת סלעים ואבנים, לנקוט משנה זהירות בזמן ישיבה על מדשאות וקרקע חשופה בטבע ואין ללכת יחפים או בסנדלים במקומות אלה. בחצרות בתים, יש להקפיד על גיזום צמחייה ופינוי אשפה".

"במקרים בהם אנשים נפגעים כשהם נמצאים בשטח הפתוח ולא בכתובת מסודרת, ישנה חשיבות אדירה לשימוש ביישומון 'מד"א שלי', המסייע לחובשים ולפרמדיקים במוקד ובאמבולנס לאתר את מיקומכם המדויק, מאפשר לשלוח תמונה של סימני ההכשה ושל הנחש מהשטח, ובכך נחסך זמן יקר", מסבירים במד"א.

במקרה של הכשה יש לפעול בדרכים הבאות:
1. ודאו שמדובר בהכשה וחפשו את סימניה.
2. תמיד יש לחשוד כי מדובר בנחש ארסי.
3. אל תתעכבו והזעיקו מיד את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".
4. הרחיקו את הנפגע מהשטח והעבירו אותו למקום בטוח.
5. דאגו למנוחה מוחלטת של הנפגע ולהרגעתו ומנעו תזוזה של האיבר המוכש.
6. הסירו בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש.
7. אם ניתן, צלמו בזהירות את הנחש, כדי לסייע בזיהוי ובטיפול. אם בלתי אפשרי, נסו לשחזר את מראהו.

אסור בשום אופן:
1. לחתוך את מקום ההכשה.
2. למצוץ את הארס.
3. להניח חסם עורקים.
4. לקרר את מקום ההכשה.
5.לתת לנפגע מזון או שתייה.
6. לרדוף אחרי הנחש.

בדוק גם

משהו זוחל לך על הצוואר (צילום: באדיבות המכללה)

נחש צבע

אורח ארוך, חלקלק וזחלני למדי הגיע לבקר בסיום קורס האיפור של מכללת LFA

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *