יום שני , מרץ 25 2019
בית / הד הקריות / חדשות בהד הקריות / כוחות מד"א כרמל טיפלו בכ-50 נפגעים במסגרת מירוץ חיפה
מירוץ חיפה 2012
עיר בריאות. יונה יהב מזניק את מירוץ חיפה (צילום: צבי רוגר)

כוחות מד"א כרמל טיפלו בכ-50 נפגעים במסגרת מירוץ חיפה

במהלך מרוץ חיפה, בו התקיים לראשונה מקצה חצי מרתון ושננעל לפני זמן קצר, העניקו כוחות מד"א בסיוע רופאים ואחיות מבית החולים בני ציון טיפול לכ-50 נפגעים, בהם אחד במצב בינוני והשאר במצב קל. מרבית הנפגעים, סבלו ממכות חום, התייבשויות, התעלפויות וחבלות קלות.

כוחות גדולים של מד"א, בפיקודו של מנהל מרחב כרמל והמחוז הצפוני בחירום מגן שמעון ביטון וסגניו, היו פרוסים מבעוד מועד לכל אורך מסלולי הריצה. כוחות מד"א נעו לצד המסלולים, והעניקו סיוע רפואי לכל מי שחש ברע. במקרה הצורך, אף פינו הצוותים את הנפגעים להמשך טיפול בבתי החולים. בין היתר, רכבו לצד הרצים פרמדיקים על אופנועי מד"א ואילו אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, סאגוויים ורכבי קלאב-קאר מתקדמים ליוו את המקצים השונים. על מנת להקל על הרצים ולהגיע במהירות המרבית לכל נפגע, פיזר מד"א גם חוליות רגליות של חובשים ופרמדיקים בין הרצים.

מירוץ חיפה 2012
עיר בריאות. יונה יהב מזניק את מירוץ חיפה (צילום: צבי רוגר)

במהלך אירוע הריצה, פונו לבתי החולים השונים סה"כ שני נפגעים, ביניהם נפגע כבן 50 שסבל ממכת חום קשה, קורר באמבטיית הקרח המיוחדת שהוצבה מבעוד מועד באוהל הטיפולים אשר ייצב את מצבו, ולאחר מכן פונה לבית החולים כרמל. לקראת סוף מרוץ חיפה נפגעה ילדה כבת 12 בידה, והיא פונתה במצב קל לבית החולים כרמל כשהיא סובלת מחבלה בידה.

כוחות מד"א נערכו מבעוד מועד בכוננות גבוהה במיוחד, לאור ניסיונות העבר של הארגון באבטחת ריצות ארוכות, אז נפגעו בני אדם כתוצאה מתנאי חום וריצה ממושכים. אי לכך הוחלט במד"א כרמל להגדיל באופן משמעותי את כמות הצוותים הרפואיים שפעלו במקום, החלטה שהתבררה כנכונה ומצילת חיים. באוהל המרפאה שהוקם סמוך לנקודת הגמר טופלו הנפגעים שסבלו ממכות חום ובאוהל הוצבו מספר בריכות מים עם קרח שמטרתם הייתה לקרר במהירות את הנפגעים שסבלו ממכת חום.

לצד מאות הפרמדיקים והחובשים של מד"א שהעניקו טיפולים רפואיים באוהל המרפאה, נרתמו והצטרפו בתמיכת הנהלת בית החולים בני ציון רופאים ואחיות מהמחלקה לרפואה דחופה (מיון) בראשות ד"ר מיכאל קפקא ומהמחלקה הקרדיולוגית בראשותו של פרופסור אורי רוזנשיין. שיתוף הפעולה והיענות עיריית חיפה והפקת המירוץ סייעה להענקת טיפול רפואי מיטבי לכלל המשתתפים.

מגן שמעון ביטון, מנהל מרחב כרמל: "בזכות ההתארגנות הטובה מראש לקירור באמצעות נוזלים קרים, קרח ובריכות מים קרים שהוצבה באוהל, הצלחנו לקרר את כולם בצורה מהירה וטובה. גם השנה הוכיחו כוחות מד"א כרמל כי היערכות נכונה ורבה של צוותי רפואה עם עשרות פרמדיקים וכלי רכב מותאמים לתנאי השטח, כגון אופנועים, סאגוויים, קלאב-קארים, הבטיחו טיפול יעיל ומהיר בנפגעים. ברצוני לשבח את צוותי מד"א ובית החולים בני ציון על השעות הרבות שהשקיעו, הרצינות וההתמדה שבאו לידי ביטוי בביטחון רפואי ראשון במעלה לכלל המשתתפים".

בדוק גם

נערה בגילופין

שישה בני נוער בגילופין טופלו בערב החג

צוותי החובשים והפראמדיקים של מד"א כרמל שעבדו על גבי האמבולנסים וניידות טיפול הנמרץ לא זוכרים לילה כזה בו הוזעקו לטפל בלא פחות משישה בני נוער שנמצאו בגילופין ברחוב, במתחמי בילוי לנוער ובסמוך אליהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *