fbpx

בית הספר ניצני זבולון זכה במקום הראשון בתוכנית "נתיב האור" של חברת החשמל

התוכנית השנה התמקדה בנושא "חשמל באוויר – בטיחות ויזמות", ושמה דגש על התנהגות זהירה ובטוחה בסביבה שבה התלמידים נמצאים במהלך היום. בית הספר מהמועצה האזורית זבולון זכה במקום הראשון במחוז חיפה
הזוכים מבית הספר ניצני זבולון | צילום: יוסי וייס
הזוכים מבית הספר ניצני זבולון | צילום: יוסי וייס

כ-800 תלמידים, ראשי רשויות מקומיות, נציגי משרד החינוך ובכירים בחברת החשמל הגיעו לאירוע הארצי השנתי של תוכנית "נתיב האור", שנערך במרכז המבקרים האולימפי "החוויה האולימפית" בתל אביב. תלמידי בית הספר "ניצני זבולון" מהמועצה האזורית זבולון זכו במקום הראשון במחוז חיפה.

תוכנית "נתיב האור", שמציינת 19 שנה להיווסדה, היא תוכנית חינוכית ביוזמת חברת החשמל ובשיתוף משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי. התוכנית, שהתקיימה השנה בכ-1,600 בתי ספר ובכ-210 רשויות, מכשירה "מנהיגות צעירה" של סוכני שינוי בתחום האנרגיה והסביבה ומעבירה באופן חווייתי לילדים תכנים מעולם האנרגיה, הבטיחות בחשמל וההתייעלות האנרגטית – חיסכון בחשמל.

השנה, בעקבות המלחמה ופינוי תלמידים רבים מבתיהם לבתי מלון, בחלק מהמקומות, התקיימה התוכנית בבתי ספר ארעיים שהוקמו במקומות שונים, בין היתר בבתי מלון בירושלים, ים המלח, הרצליה, תל אביב-יפו, בת ים, נורדיה, יישובי שער הגיא ועוד, וכן בבתי ספר שאירחו במתחם שלהם בתי ספר שפונו, כמו בית הספר האזורי הר טוב, שאירח בתי ספר מקיבוץ זיקים ונתיב העשרה ועוד.

התוכנית השנה התמקדה בנושא "חשמל באוויר – בטיחות ויזמות", ושמה דגש על התנהגות זהירה ובטוחה בסביבה שבה התלמידים נמצאים במהלך היום. כמדי שנה, נערכה תחרות בין בתי הספר השונים. מאחר שהתוכנית השנה התקיימה בצל המלחמה הוחלט כי היא תתמקד ביצירת "סרטוני הסברה" בנושאים של התנהגות בטוחה בסביבת חשמל עם דגש על שעת חירום – "חשמל באוויר – בטיחות וחירום".

מתוך מאות היצירות שהוגשו לתחרות, נבחרו 48 מצטיינות אשר עלו לשלב הגמר, שמונה מכל מחוז.

הקהל (באמצעות האינטרנט) וועדת השיפוט שהורכבה מאנשי משרד החינוך ועובדי חברת החשמל, דירגו ובחרו את היצירות הזוכות. נציגי בתי ספר שזכו בשלושת המקומות הראשונים בכל מחוז הגיעו לטקס וכן מספר קבוצות תלמידים של התוכנית מיישובים שהיו או עודם מפונים מבתיהם.

תלמידי בית הספר ניצני זבולון מהמועצה האזורית זבולון זכו, כאמור, במקום הראשון במחוז חיפה.

מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר: "חברת החשמל מאמינה בילדים כשגרירי העתיד. הזכות להטמיע בהם ערכי בטיחות וזהירות, בעת פעילות בחשמל, מונעת פגיעות בגוף ובנפש עד כדי הצלת חיים. החשמל נמצא בסביבתנו על כל צעד ושעל ויש לנהוג בו באחריות. השנה ניצבנו בפני אתגר מיוחד, בעקבות השבת השחורה וחודשי המלחמה שבאו אחריה. תוכנית "נתיב האור", התאימה את עצמה למצב והגיעה לאתרים אליהם פונו מבתיהם הילדים והנוער. כל אחד ממשתתפי התחרות הארצית הוא מושא לגאווה והבעת הערכה, כן ירבו כמותם. חברת החשמל תמשיך לתמוך, אף ביתר שאת, בתוכנית שאת חשיבותה לא ניתן לכמת בשווי ערך. מי ייתן ונשכיל ליהנות מפריחה ועלייה ברמת החיים, בבריאות ובטיחות״.

אודות "נתיב האור"

תוכנית "נתיב האור" פועלת בקרב תלמידי כיתות ד'- ו' זה 19 שנה, וזו השנה השביעית שבה היא מתקיימת גם בגנים. בתוכנית משתתפים מוסדות חינוך חילוניים, דתיים, מהמגזר החרדי, מהמגזר הערבי ומהחינוך המיוחד בכ-210 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, מרכז ופריפריה. עד כה השתתפו בתוכנית כ-2.5 מיליון תלמידים.

את התוכנית החינוכית יזמה חברת החשמל בשיתוף עם משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי, והיא מיועדת לחנך את הילדים, ובאמצעותם גם את המבוגרים, להתנהגות נבונה בסביבה צורכת חשמל.

התוכנית נולדה כתוצאה מן הצורך להתמודד עם חוסר בקיאות הציבור בנושא בטיחות בשימוש בחשמל, כאשר הנחת היסוד היא שהתנהגות נכונה ובטוחה תגיע ממקום של ידע וחוויה. ב"נתיב האור" הושם דגש על יצירת שינוי תרבותי ואקלים של בטיחות. ובנוסף חיסכון בחשמל ושמירה על הסביבה.

בבתי הספר ובגנים מתקיימות פעילויות בהנחיית מתנדבים מקרב עובדי חברת החשמל, המציגים וממחישים בכל החושים את תהליך הפקת החשמל, כללי הבטיחות בשימוש בו, אנרגיות חלופיות ושימוש מושכל בחשמל.

 

אהבתם? שתפו!

תגיות

אולי גם יעניין אותך

שיתוף ברשתות החברתיות