בית / הד הקריות / חדשות בהד הקריות / איסור על חברת כימוטל לעסוק בגזים רעילים

איסור על חברת כימוטל לעסוק בגזים רעילים

בעקבות אירועי חומרים מסוכנים לרבות שריפת שתי מכליות. המשרד להגנת הסביבה: "החברה אינה ערוכה לטפל בחומרים מסוכנים ולהתמודד עם אירועי חירום"
המכלית שנשרפה באתר כימוטל | צילום: אולג ליובל, המשרד להגנת הסביבה
המכלית שנשרפה באתר כימוטל | צילום: אולג ליובל, המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה אסר על חברת כימוטל ממפרץ חיפה לעסוק בגזים רעילים ודליקים בעקבות אירועי חומרים מסוכנים, בהם אירוע פיצוץ גפ"מ (גז בישול) שהוביל לשריפת שתי מכליות.
מהמשרד נמסר, כי בעקבות אירוע חומרים מסוכנים שנגרם כתוצאה מהתנהלות רשלנית של חברת כימוטל באתר החברה במפרץ חיפה, שהוביל לפיצוץ גפ"מ ושריפת שתי מכליות גז תוך יצירת סיכון סביבתי בלתי סביר ולאחר שהמשרד תחקר את פרטי האירוע, זומנו מנהלי החברה לשימוע במחוז חיפה. בתום השימוע ולאור הטיעונים שהושמעו במהלכו, החליט המשרד להגנת הסביבה לאסור על החברה את העיסוק בגזים רעילים, לרבות השימוש באמוניה, וכן לאסור את העיסוק בגזים דליקים, לרבות גפ"מ.

במשרד להגנת הסביבה מציינים, כי התנהלות חברת כימוטל באירוע מצביעה על כך שהחברה אינה ערוכה לטפל כראוי בחומרים מסוכנים באתר החברה, שכן במקום לא מותקנים גלאים לזיהוי דליפת גזים, אין נוכחות של צוותי חירום וכן אין אמצעי מיגון נדרשים. לאור האירוע, החליט המשרד להגנת הסביבה שלא לאשר הימצאות של מכליות מסוג זה באתר. בנוסף עלה, כי החברה אינה ערוכה לטפל באירועי חומרים מסוכנים ולפיכך נאסר עליה גם להוביל חומרים מסוכנים רעילים ודליקים וכן נאסרה חניית מכליות המובילות גזים רעילים ודליקים אלא באתרים מורשים לחנייה שכזו. זאת, עד להשלמת כל הדרישות המפורטות בהיתר הרעלים באופן שיניח את דעתו של המשרד להגנת הסביבה.

מתחקור האירוע, שנעשה בין היתר בשיתוף עם רשות הכבאות, פיקוד העורף ואיגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה, עולה, כי בעקבות דליפת גז דליק ממכלית, אירע פיצוץ באתר החברה שהוביל לשריפת שתי מכליות. אירוע זה התרחש בסמוך לתחנת תדלוק בסולר ולמחסן שהכיל חומרים מסוכנים. בנוסף, ב-22 במאי השנה התרחשה דליפת גופרית מותכת מתחתית מכלית של החברה באתר תחנת הכוח אורות רבין. בתחקיר ציינה החברה, כי האירוע נגרם כתוצאה מסדק שנוצר בתחתית המכלית, אולם סיבת היווצרותו אינה ידועה לה.

מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ: "רצף האירועים מצביע על כשלים חמורים בהתנהלות החברה במסגרת עיסוקה עם חומרים מסוכנים והתמודדות עם אירועי חומרים מסוכנים. האירועים מעלים חשד לכך שהתנהלות החברה לקויה, וכי היא אינה מקיימת מערך תפעול מתאים, אינה מחזיקה בצוות חירום שהוכשר וזמין בחברה ואינה מקיימת בקרה ותחזוקה נאותים. עצם העובדה שעד היום מנהלי החברה אינם יודעים מה הן הסיבות להתרחשות אירועי חומרים מסוכנים מצביעה אף היא על כשל ועל חשש להישנות המקרים. לכן, המשרד אסר את השימוש בגזים רעילים ודליקים עד לעמידה בכל דרישות המשרד במסגרת היתר הרעלים".

בדוק גם

הוקם חפ"ק בסמוך למפעל האמוניה (כיבוי אש מחוז חוף)

דליפת אמוניה במפעל הוד חפר

ארבעה צוותים של לוחמי אש מטפלים כעת, צהרי יום רביעי, באירוע דליפת אמוניה במפעל הוד חפר, שבאזור התעשייה עמק חפר. הדליפה התרחשה בעת עבודות תחזוקת צנרת במקום, אין סכנה לסביבת המפעל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *