בית / צפון 1 וכרמיאל / חדשות בצפון 1 וכרמיאל / עדי אלדר: "הרבה אצבעות שכיום בשלטון היו שותפות ללחיצה על ההדק שירתה לרבין בגב"

עדי אלדר: "הרבה אצבעות שכיום בשלטון היו שותפות ללחיצ...

סערה בעקבות נאומו של ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר בטקס האזכרה הממלכתי לרצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין במלאות 20 שנה למותו שהתקיים בעיר. חבר מועצת העיר ממפלגת הל...
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר בטקס לזכר יצחק רבין
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר בטקס לזכר יצחק רבין

ביום ראשון האחרון התקיימה במרכז ברוך עצרת במלאת 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. העצרת הופקה בשיתוף מחלקת הנוער של עיריית כרמיאל ותנועות הנוער בעיר.

ראש העירייה עדי אלדר שהיה ממקורביו של יצחק רבין פתח בנאום בו אמר בין השאר: "הימין המתלהם, זה שרדף אחריו לכל מקום, זה שהסית, זה שעשה פולסא-דנורא, של קללה, שרבין ימות. היה טיפש אחד שביצע בעצם את פסק הדין שהוציאו עליו. אבל צריך תמיד לזכור שבאצבע הזו שלו, שלחצה על הדק האקדח, היו הרבה אצבעות, שנמצאות היום בשלטון של מדינת ישראל. לא נעשה מזה דברים יפים. הם היו שותפים ללחיצה על ההדק שירתה לרבין בגב".

ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר בטקס לזכר יצחק רבין
ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר בטקס לזכר יצחק רבין (צילום: אלכס הובר)

אלדר סיפר על ההיכרות האישית שלו עם יצחק רבין ועל כך שרגעים אחדים לפני הרצח הוא חיבק אותו על הבמה והתרגש יחד אתו לנוכח רבבות האנשים שבאו לתמוך בדרך השלום שהתווה. עדי פנה אל בני הנוער ואמר :"אנחנו חיים בארץ דמוקרטית ועל דמוקרטיה צריך להילחם".

בתגובה לדבריו מסרה דוברת עיריית כרמיאל: " בדברים שנשא ראש העירייה עדי אלדר, הוא חזר ואמר דברים שהוא אומר כבר 20 שנה, מאז הרצח, שלא אצבע אחת לחצה על ההדק , היו רבים שיצרו את ההסתה הפרועה והיו רבים ששתקו ולא הפסיקו אותה והביאו לכך שטיפש אחד מימש את דברי ההסתה של רבים."

סגן ראש העירייה רותם ינאי מהבית היהודי אמר בתגובה לדבריו של אלדר: " 'אני מאמין שדבריו של ראש העירייה נאמרו בשעת צער וגעגועים לחברו האישי, יצחק רבין ז"ל, ראש הממשלה שלנו. חיי היומיום המשותפים שלנו בעיר מלמדים שעבודתנו המשותפת לטובת הציבור וחינוך ילדינו לערכים משמשים ככלים לחיי חברה בריאים אשר איתם נוכל לעמוד בפני האתגרים העומדים בפתחה של כרמיאל  ובפתחו של עם ישראל, כמו בתקופה הביטחונית האחרונה."

חבר מועצת העיר ממפלגת הליכוד עו"ד קורן נוימרק שיגר מכתב לראש העירייה בו הוא קובל על דבריו וכך כתב בין השאר: " אני דורש ממך, בשמי ובשם תושבי כרמיאל להוציא הודעת התנצלות פומבית על אמירותיך המסיתות כנגד ממשלת ישראל והעומד בראשה רוה"מ מר בנימין נתניהו. אני מבין כי דיברת מדם לבך לאור הכרותך וחברותך עם יצחק רבין ז"ל, אולם, אין ברגשות העזים סיבה לדברים הקשים שנאמרו על ידך הגובלים בהסתה כנגד ציבור גדול, כנגד השלטון והעומד בראשו מר בנימין נתניהו."

אלדר בתשובה לנוימרק: " "אני עומד מאחורי כל מילה שנאמרה בעצרת הזיכרון לזכרו של יצחק רבין ז"ל במלאת 20 שנה להירצחו".

בדוק גם

עדי אלדר

עדי אלדר: אני רוצה להמשיך להיות ראש העיר

שנה חדשה היא תירוץ מצוין לראיין את ראש העירייה עדי אלדר, לשמוע על התוכניות שלו …

תגובה אחת

 1. לא שכחנו

  "רצח יצחק רבין אולי מנע מלחמת אזרחים"
  |
  עתונאי אחד, מהשמאל הקיצוני, ערך מחקר ממושך על מה שהוא הגדיר כהסתה הרבנית שקדמה לרצח רבין. באחד מימי השנה לרצח, לאחר סיום מחקרו, הוא פרסם מאמר בעתון,
  ובו כתב שאילו יגאל עמיר היה נמנע מלרצוח את רבין אז אולי האיבה הקשה בין הימין לשמאל, ששררה אז, היתה מדרדרת למלחמת אזרחים. ההלם מהרצח מנע את המשך ההדרדרות.
  לדעתי, מסקנתו מחוזקת בעובדות מסוימות שאפרט לקמן, מזכרוני:
  |
  טומי לפיד ז"ל (אח"כ ראש מפלגת "שינוי") אמנם לא אמר בפרוש "רבין רוצח" אבל אמר "יש סוג של אכזריות שרק הומניסטים מסוגלים לו". הוא אמר זאת על גישתם של תומכים של יצחק רבין כלפי המתנחלים. גישתם, שהציפה את אמצעי התקשורת בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין בכבודו ובעצמו, היתה שישנו תנאי הכרחי לנצול ההזדמנות "שלא תחזור" כדי שיתאפשר לחתום על הסכם שלום לפני "סגירת חלון ההזדמנויות" שאחריו מובטחת מלחמת נצח, לדבריהם, והרג אינסופי. התנאי ההכרחי להצלחת גאולת עם ישראל באמצעות "תהליך השלום" הוא סכול ההתנגדות של "אויבי השלום [ = גורמי ההרג = הרוצחים] משני הצדדים [כחמאס כמתנחלים] ". מדוע "אכזריות"? כי לפי אותה גישה, שהטילה את אימת ממשלת רבין על המתנחלים, היה חשש שהמתנחלים יסכלו את פנוי ההתנחלויות ברצותם להגשים את שאיפתם (כביכול) להנציח את המלחמה ואת ההרג ההמוני למען "נדל"ן" (בטוי של יצחק רבין עצמו), וכיון שספק היה אם רשויות אכיפת החק מסוגלות להתגבר על התנגדותם של המתנחלים לפנוי, הדרך הנכונה לסלוקם, לפי גישה זאת, היא ליצור תנאי חיים בלתי נסבלים ביש"ע עד שיאלצו לברוח משם. אחד הח"כים ממפלגתו של יצחק רבין, בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין, בטא זאת באמירה הצינית שאין צרך לחשוש מאי יכלתה של ממשלת רבין להוציא את הדגים מהאקווריום, כי הרי אפשר בפשטות לרוקן אותו ממים. מדובר בתקופה שבה רבין אשר למחבלים שבאו מתוניס (לשם נמלטו מלבנון) לשאת נשק ולהמצא ליד צירי התנועה עליהם נעו ילדיהם של אויביו הפוליטיים החריפים ביותר, המתנחלים, וזאת בשם ה"דמוקרטיה", בצלו של בג"ץ שסרב לדון בעתירות המתנחלים בטענו שזהו נושא פוליטי לא שפיט (ובכך בג"ץ דרבן את יגאל עמיר לרצוח, לפי עדות אחיו).
  |
  באותה תקופה המתנחלים האמינו למה שנאמר להם ע"י אלופים בצה"ל וע"י אחד מבכירי הפרשנים לעניני בטחון: שהם וילדיהם ישלמו בחייהם על הסכם אוסלו. היו מתנחלים שבקשו את פנוים הרחק מהמחבלים (באופן ממלכתי, על חשבון המדינה, להבדיל מבריחה על חשבונם הפרטי) יצחק רבין סרב לכך. על כך כתב סופר ופובליציסט ידוע, שמאלני מאד, שקשה לדעת אם ממשלת יצחק רבין היא ממשלת חלם או ממשלת סדום [ ! ] ). יצחק רבין "ענה" למתנחלים הדואגים באמרו "אני שר בטחון של 98% מהישראלים [ולא שלכם]" ועוד אמר "אני מעדיף לסכן את בטחון הישראלים כדי לעזור לפלשתינאים" ( בזמן שהיתה מוסכמה, על סמך הנסיון שנצבר עד אז, שישראלים שיפגעו מהאש הפלסטינית יהיו דוקא מתנחלים). רבין גם לא שלל את ההצעה שרווחה אז: שבהסדר הקבע עם הפלסטינים יוכפפו לטפולם של כחות הבטחון הפלסטיניים כל אותם מתנחלים שלא יברחו אל תוך הקו הירוק, ועוד אמר שדי לו בפעם אחת ששוטר פלסטיני יירה על חייל ישראלי והוא יבטל את הסכם אוסלו, ומכלל "הן" (אם דוקא חייל ישמש מטרה) שמעו המתנחלים "לאו": דם ילדיהם הותר ע"י יצחק רבין. איתן הבר, מזכיר הממשלה של יצחק רבין, ספר שיצחק רבין סרב להענות לבקשתו להסביר לראשי המתנחלים שהוא איננו רוצח, כך יצחק רבין שמר את דמויו כרוצח.
  |
  לדעתי, הלקח העקרי מרצח רבין הוא שאסור להשתמש בכלים דמוקרטיים כדי להטיל אימת מות על יריבים פוליטיים, לקח זה עדיין מוזנח בדיונים הצבוריים ובמערכת החנוכית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *