יום חמישי , מאי 23 2019
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / סוף עידן: מלון פרנק בנהריה נמכר ליזמי נדל"ן
אז מה ייבנה כאן? מלון פרנק
צילום: דורון גולן
אז מה ייבנה כאן? מלון פרנק צילום: דורון גולן

סוף עידן: מלון פרנק בנהריה נמכר ליזמי נדל"ן

ב-31 לדצמבר 2015 נעלו רפי ואיתן שדה – הבעלים של מלון פרנק בנהריה, ביחד עם בני משפחותיהם את דלת המלון המיתולוגי, שהוקם בעיר לפני 75 שנה. היה זה רגע מרגש וציון דרך חשוב בחייהם.

אחרי לבטים קשים מאוד ושנים של הישרדות בענף התיירות העירוני, נמכר שטח מלון פרנק ליזמי הנדל"ן; שימי ברגר ומאיר ארז והוא מיועד להריסה, כשבתוכנית הקמת בנייני מגורים. קיץ 2016 הוא הקיץ הראשון, כולל באוגוסט שיא עונת התיירות, בה החיים של מלונאים ומסעדנים סובבים אך ורק סביב אוכל, בידור, הלנה ופנאי  ששדה לא נמצא במלון.

ההקמה

בלה פרנק (תמונות מאלבום משפחתי
בלה פרנק (תמונות מאלבום משפחתי

מלון פרנק הוקם בשנת 1940 על ידי משפחת פרנק, הסבא והסבתא של שדה, הוריו של אמו, מדור הייקים של נהריה. אז היו אלה ארבעה חדרי אירוח ומסעדה  בשרית משובחת, בעלת שם. בימים של תקופות הצנע שימש פרנק הסבא כקצב ובמסעדה הוגשו מנות עסיסיות, גם בתנאים של בישול על פתיליות נפט.

בשנות ה-60 עבר ניהול המלון ללאה, בתו של פרנק, ובעלה יוסף שדה, שהתיישבו במושב בן עמי. שדה האב היה בכלל חקלאי מהשורה הראשונה, מלך בגידול בצל בשטחים חקלאיים. למרות האהבה לחקלאות, בני הזוג לקחו את מלון פרנק כמשימה ולמעשה היו הראשונים להקים מלון מודרני, בן 25 חדרים, שהיו בו כל השכלולים, אפילו מיזוג אוויר.

מלון פרנק התפרסם בשנת 1964, כאשר בפתיחה הגדול שהתה בו סופיה לורן ואנשי צוות הפקה, שהסריטו במשך שנה וחצי את הסרט "יהודית". זו היתה תקופה יפה בנהריה, עיר קיט ונופש, מומחית באירוח זוגות לירח דבש; היתה פריחה של עסקי המלונות, כשבני הזוג פרנק חתומים על זיכרונות מתוקים של זוגות מאושרים.

בשנות ה-70 הוכפל מספר החדרים במלון ל-50, לאחר רכישת בית לוין המפורסם, שהיה צמוד למלון. בתקופה זו היו הנופשים מגיעים לחופשים ארוכים מאוד, של עד שבועיים. המוני צליינים, בעיקר מגרמניה, מצאו במלון פרנק בית.  לנופש אז היתה משמעות אחרת, כמו קריאת ספר במרפסת, רחיצה בים ופנסיון מלא של ארוחות עשירות.

בשנות ה-80 נכנסו לניהול המקום האחים: רפי ואיתן שדה, (אח נוסף, עמי מתגורר בחו"ל ולא עבד בעסק המשפחתי). היתה זו תקופה מתוחה ביטחונית – חדירות של מחבלים מגבול הצפון, ירי קטיושות ומלחמה. על אף, ובנחישות, הרחיבה משפחת שדה את המלון, הוסיפה אולם כנסים ובריכת שחייה, והמלון הפך למודרני ומשפחתי. כל בני משפחת שדה מתגוררים בבית המלון.  עסוקים מבוקר ועד לילה בהכנות סביב השעון, בעונת התיירות ואחריה.

שדה: "זו היתה תקופה יפה מאוד. גדלתי במלון  הזה מגיל 12. תמיד היינו חיים מעונה לעונה, אחרי החגים ועד החגים. בקיץ עבדנו ובחורף השקענו את כל הכסף על שיפוץ. הייתי עסוק רק בזה 35 שנה. כשכולם בילו, אנחנו עבדנו. היה מאוד טבעי עבורי להמשיך  את הדרך של הורי. אף פעם לא נכנענו, והאמנו שהזמנים ישתנו ויהיה יותר טוב.

רפי שדה, מלון פרנק (צילום: דורון גולן)
רפי שדה, מלון פרנק (צילום: דורון גולן)

השינוי

בשנות ה-90 החלה תקופה של שינוי בהרגלי הצריכה בנופש ותיירות. הנופש הפך להיות יותר מאתגר, רועש, והתמהיל השתנה. רוב בתי המלון בנהריה נסגרו והוסבו לבתי אבות. בשנת 1991 פרצה מלחמת המפרץ הראשונה, שאחריה המבצעים "דין וחשבון" ו"ענבי זעם". הקטיושות המשיכו ליפול. בין לבין, ולמרות הכל, התיירות בנהריה המשיכה לזרום. האורחים בפרנק חזרו למלון פעם אחר פעם.

בשנות ה-2,000 היה שדה נחוש להמשיך את השינויים במלון. החדרים שודרגו והוספו ג'קוזי, מערכת קולנוע ביתית ומיטה רחבה, ספא וחדר טיפולים. במלון הוגשו ארוחות בוקר ואירועים חלביים ברמה הכי גבוהה שיש. זה עדיין לא  הספיק. כדי להצמיח תיירות, צריכה להיות אמירה חד-משמעית של אזור, של עיר, של מדינה. וכזאת לא היתה בנהריה.

 

מלון פרנק (צילום: דורון גולן)
מלון פרנק (צילום: דורון גולן)

ההחלטה

שדה: "רגע קבלת ההחלטה למכור את המלון היה קשה מאוד, גם לילדי, שגרו במלון, כי מדובר בדורות של היסטוריה, שהכל היה משותף והיתה באמת אווירה נהדרת.  אבל היינו עם הפנים לעתיד, כי ידענו שאנחנו עושים את הצעד הנכון עבורנו".

יוסף שדה. (תמונה מאלבום משפחתי)
יוסף שדה. (תמונה מאלבום משפחתי)

הוא מתייחס לקצב הבנייה המסיבי המתנהל כעת סביב המלון, עם הקמת מספר פרויקטים למגורים. לדבריו, אין עתיד לתיירות בנהריה, שהיא הבסיס של הפירמידה בענף: "אי אפשר לאפשר למלון לעבוד, כשסביבו יש אתרי בנייה עם קצב התקדמות מאסיבי. בשביל להקים מלון, צריך יזם עם חזון, כי לוקח זמן רב עד שיש החזר השקעה ואין קיום למלון שמקיפים אותו רק בנייני מגורים. לא היתה תחרות יותר ולא היו מתחרים. כדי להפריח את השממה בתיירות בנהריה ובסביבה, צריך לבנות חדרים ובתי מלון. רק ככה מעודדים צמיחה של עיר תיירות. זה לא יגיע ממסעדות ובתי קפה. עד היום זה לא נעשה. מספיק שרק יגידו ברדיו על מתיחות בגבול הצפון, ואז מתמודדים עם ביטולים ולוקח עד שנה להשתקם. המדינה נתנה פיצויים קטנים ביותר וגם בזה הוציאה לנו את הנשמה עד שראינו את הכסף. זה הקיץ הראשון שאני נופש בחו"ל ואני מרגיש נהדר. החוכמה היא תמיד לדעת לעזוב בזמן".

לדבריו, גם אורחים ותיקים הלכו לאט לאט והתמעטו עם השנים. רובם אף הלכו לעולמם. מדובר בנופשים שלא היו מוותרים על נופש בפרנק, גם בפסח וגם בראש השנה, בעוד כמה ימים בקיץ. אחר כך נהגו הילדים שלהם לבוא, אבל הוא אומר שזה כבר היה אולי ליומיים. אורח החיים של הדור השני השתנה; הוותיקים היו מגיעים לפנסיון מלא וזה היה הייחוד של המלון, מה שהיום מכנים "הכל כלול". לא היה בפרנק דבר כזה – לינה וארוחת בוקר.

במהלך השנים זיהו  בפרנק את התיירות העסקית של משלחות המגיעות למפעלים באזור והדבר הפך לנפח גדול מההכנסה. בשלב מסוים, גם שדה ומשפחתו החליטו לעזוב את המלון ולגור בבית קבע, בכדי לא לגור בעבודה.

שדה: "בשנים האחרונות, העיר הלכה אחורנית, במקום להציב יעדים לתיירות. אני לא נכנס לעובי הקורה כמה המדינה רוצה וכמה העירייה רוצה. אולי יש איזה ניגוד מסוים בקו המחשבה בין השניים. אנחנו ראינו שזה לא מתפתח לכיוון הנכון. היה לי אפילו היתר מוכן לבנייה של 44 יחידות דיור נוספות במלון, על שטח הבריכה. בסופו של דבר, לא הוצאנו את זה לפועל.

"לפני שלוש שנים שיפצנו את הלובי, חדר האוכל והכניסה. שמנו סכומים גדולים מאוד. ואז הגיעו יזמים. תמיד היו יזמים שבאו והתעניינו. חתמנו על הסכם אופציה למכירה. במשך שנתיים לאחר מכן עוד התבשלנו עם ההחלטה. במלון צריך להשקיע כל הזמן ולא היה דור המשך שרצה להמשיך את דרכנו. האחזקה מאוד יקרה  ומחזור הארנונה הוא הון. בשום מקום בעולם זה לא כמו במדינת ישראל.

געגועים. רפי שדה, מלון פרנק (צילום: דורון גולן)
געגועים. רפי שדה, מלון פרנק (צילום: דורון גולן)

"הגעגועים למלון נמצאים בי כל הזמן. היו פחדים, או אפילו הדחקות. בשנות ה-90 אבי ראה את הנולד והציע למכור את המלון. אז לא היה רווחי למכור כמו היום.  לפני שחתמנו על החוזה (עם היזם) לא יכולנו לעבור בשדרות הגעתון. כולם דיברו רק על זה. זה היה כמו אש בשדה קוצים.

"היינו צריכים להסביר לעובדים ולאורחים שאנחנו עדיין פה, עובדים ומפעילים מלון. עונה שלמה לפנינו ובעצם אתה יודע שעוד שנה אתה לא כאן. נפרדנו מהעובדים הוותיקים באירוע מרגש. ביניהם היתה חנה רוטמן, בת 80, שעבדה איתי 40 שנה כמנהלת קבלה והכירה כל אורח בשמו. אחרי שסגרנו, היו עוד תקופות. בהתחלה נסעתי בכל בוקר למלון על אוטומט. וגם זה עבר. היום, כשאני הולך לבתי מלון, העיניים שלי נשארו של מלונאי. זו עין מקצועית שלא תיעלם לעולם".

תגובה אחת

  1. סוף עידן: מלון פרנק בנהריה נמכר ליזמי נדל"ן – בלינקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *