בית / הד הקריות / חדשות בהד הקריות / מפרץ חיפה: האם האוויר שאנחנו נושמים נקי יותר?

מפרץ חיפה: האם האוויר שאנחנו נושמים נקי יותר?

תלוי את מי שואלים. הדוח של המשרד להגנת הסביבה שפורסם הבוקר מצביע על שיפור. הארגונים הירוקים לא משתכנעים: "אלה סיפורי מעשיות"
בתי הזיקוק | צילום: אבישג שאר ישוב
בתי הזיקוק | צילום: אבישג שאר ישוב

המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר, שני, דוח מקיף בנוגע להישגי המשרד במסגרת התוכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה. עלות הצעדים למשרד להגנת הסביבה במסגרת תוכנית מפרץ חיפה מסתכמת עד כה בכ-107 מיליון שקלים.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אנחנו ממשיכים לפעול בנחישות להורדת זיהום האוויר במפרץ חיפה במסגרת התוכנית הלאומית, גם ממקורות תעשייתיים וגם ממקורות תחבורתיים, כדי לצמצם סיכונים לציבור. אנחנו גאים בהפחתות שהושגו בתעשייה אל מול המפעלים המזהמים והתחבורה והתוצאות אף ימשיכו להשתפר למען בריאות תושבי האזור. יש עוד הרבה עבודה, והמשרד מקדיש משאבים ומאמצים רבים כדי לשפר את איכות האוויר. אנו שמחים על כך שהתוצאות ניכרות בשטח ורואים אותן בבירור במספרים ובשיעורי ההפחתה".

על פי הדוח, יישום דרישות המשרד להגנת הסביבה הוביל להפחתה של 56 אחוז בפליטות חומרים אורגניים נדיפים מהתעשייה. "אזור אוויר נקי" בחיפה, המגביל כניסת רכבי דיזל מזהמים לשטחי המגורים בעיר, הראשון בישראל, הביא בשנה הראשונה להפעלתו להפחתה של כ-20 אחוז בריכוזי הפיח בעיר התחתית, כך לפי הדוח.

עוד עולה מהדוח, כי המשרד קידם הנעות חלופיות ונקיות יותר בתחבורה בחיפה: 25 אוטובוסים חשמליים; 20 משאיות אשפה המונעות בגז טבעי ומופעלות כחלק מצי משאיות האשפה העירוני של עיריית חיפה ומערך של 100 כלי רכב שיתופיים חשמליים – הראשון בישראל. כמו כן שופרו יכולות הניטור הסביבתי והבריאותי: התווספו 47 מכשירים לניטור סביבתי בחיפה של מזהמים שונים באוויר ושתי תחנות ניטור ניידות.

בדוח מצוין, כי בינואר 2017 הסתיים הפרויקט הסביבתי המורכב של חפירה וניקוי קרקעית הקישון, שבמסגרתו טופלו וטוהרו 340 אלף מ"ק של קרקעות מזוהמות בעלות של 220 מיליון שקל – הוצאו מהנחל כ-250 אלף מ"ק קרקעות מזוהמות, בעיקר בשמנים ובדלקים.

הפגנה בקרית חיים (| צילום: דורון גולן
הפגנה בקרית חיים | צילום: דורון גולן

אך לא כולם התרשמו מהדוח של המשרד להגנת הסביבה. הארגונים הירוקים מצהירים, כי השמחה מוקדמת מדי. אלה נווה, מרכזת ארגון "אימהות ואבות מצילים את חיפה והקריות, הגיבה: "לא ברור על סמך מה המשרד להגנת הסביבה מספר שוב מעשיות שוב הפחתות זיהום שחושבו במחשבון. התוכנית הלאומית לא עומדת ביעדיה ובינתיים מוסיפים עוד תשתיות מזהמות לחיפה – נמל המפרץ שממשיך להיבנות, תוכנית קרקעות הצפון שמאפשרת הרחבת האחסון ומפעלי הזיקוק והפטרוכימיה במפרץ חיפה.

מארגון מגמה ירוקה נמסר: "המשרד להגנת הסביבה מוכיח פעם אחר פעם עד כמה הוא מנותק מהמציאות בכל מה שקשור להגנה על הסביבה. מקריאת דוחות המשרד השונים, המורים על הפחתה לכאורה לאורך שנים, היינו מצפים להרגיש שיפור באיכות האוויר, ירידה ניכרת במספר החולים במחלות נשימתיות בקרב תינוקות ועוד. הציבור התעורר לאחר שנים של פגיעה ודורש את השינוי באופן תקיף ומיידי. אנחנו דורשים את פינוי התעשייה הפטרוכימית מלב מטרופולין חיפה ואישור תוכנית 'צפון ירוק' של רשות מקרקעי ישראל באופן מיידי".

יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, שרית גולן שטיינברג: " למרבה הצער, החגיגות מוקדמות מדי. חומרים רבים הנפלטים מהתעשייה עדיין לא מנוטרים. אני מצפה מהמשרד להגנת הסביבה לא לשמוח על המובן מאליו אלא לחתור, ביחד עם איגוד ערים להגנת הסביבה, לאכיפה בלתי מתפשרת כלפי כל מקורות הזיהום במפרץ חיפה".

 

בדוק גם

מפעל דור כימיקלים | צילום: המשרד להגנת הסביבה

הופסקה ההזרמה בצינורות של דור כימיקלים

המשרד להגנת הסביבה עצר את ההזרמה בצינורות העוברים בשטחים הציבוריים ומעבירים חומרים מסוכנים והציב תנאים מחמירים לצורך חידוש ההזרמה בצנרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *