יום שני , מרץ 25 2019
בית / כללי / זיכרונות ילדות נתניה: התמכרות לנוסטלגיה
עודד מקובקי צילום דניס ליטבק
עודד מקובקי צילום דניס ליטבק

זיכרונות ילדות נתניה: התמכרות לנוסטלגיה

אם אתם פעילים ברשת החברתית הפייסבוק כמעט בטוח שראיתם השבוע על הדף שלכם פוסטים כתובים על רקע ורוד או תכלת או צהוב ובהם כתוב משהו כזה: "מי זוכר את הקקטוס?", "מי זוכר את הסנדביץ של גיטה?" "מי זוכר את נעלי מיקולינסקי וגזית". מאות פוסטים בסגנון "מי זוכר את…?" ולהם עשרות תגובות.

לאחרונה פתח עודד מקובקי מנתניה דף חדש בפייסבוק בשם "זיכרונות ילדות נתניה". בראשית השבוע כבר היו לדף הזה מעל 20 אלף חברים, נכתבו 90 אלף פוסטים, לייקים ותגובות ובהם תגובות מסוג: "אחת הקבוצות הטובות שהוקמו אי פעם, איך לא חשבו על זה קודם? הקבוצה הכי מרגשת, האם זה מראה כמה זקנים אנחנו? מה שהולך פה לא ראיתי במקום אחר".

מי זוכר את ד"ר פרידמן
מי זוכר את ד"ר פרידמן

מקובקי, 40 נשוי ואב לשניים נולד וגדל בנתניה. הוא למד בבית הספר ביאליק ואת התיכון סיים באורט יד ליבוביץ. הוא למד תואר ראשון במחשבים ועובד בהיי טק.

איך עלה הרעיון לפתוח את הדף "זיכרונות ילדות נתניה"?

"ראיתי שבת הזוג שלי מעיינת בדף מסוג זה בחולון ואמרתי לעצמי שחייבים דף כזה בנתניה כי נתניה היא עיר גדולה יותר, היו בה חיים תוססים בשנים עברו ובשנות השמונים והתשעים עברו עלינו חוויות יותר משמעותיות מאשר בעיר אחרת. ואם בחולון זה רץ בנתניה זה יטוס. וכך כאשר חבר מביא חבר הצטרפו מעל 20 אלף איש. 60 אחוז מהם הן נשים אולי בגלל שהן פעילות יותר ברשת החברתית ורובם של הפעילים הם בגיל 35 – 45".

מי זוכר את המורה עמר
מי זוכר את המורה עמר

כמי שנולדה שנה לאחר קום המדינה, למדה בנתניה בשנות השישים, גידלה ילדים בנתניה בשנות השבעים והשמונים יש לי זיכרונות מעיר תיירות תוססת וחיי חברה עליזים. ואני וחברי יכולים להיזכר בנוסטלגיה בימים בהם רקדנו במסיבות סלוניות ואחרי פעולות בתנועות הנוער נפגשנו על הברזלים של קולנוע שרון, אכלנו סופגניות בגלידה ניצה, גרעינים בעיתון אצל סעדיה, פופקורן אצל פדר ליד שרון.

למה יש לבני שלושים וארבעים להתגעגע?

מקובקי: "אנשים מתגעגעים בעיקר לפגוש את חבריהם מהעבר, נזכרים במקומות בילוי ואוכל, בבתי הספר במורים ובגננות. בדמויות מצחיקות ובמשחקי ילדות. בעיקר מחפשים קשרים מהעבר. אנשים מתגעגעים לעבר בגלל שהעיר השתנתה מאד בזמן קצר יחסית. יש לנו נוסטלגיה משותפת עם ההורים שלנו אנחנו זוכרים את אותם דברים שהיו קיימים בנתניה עשרות שנים עד אשר השינויים הפיזיים, הפיתוח והקדמה שינו בעיר ובעולם".

אני עסוק בזה מדי יום ונהנה לקבל תודות בפרטי. אני מבין שאנשים רבים עסוקים ויש כאלה שהתמכרו לזה וכל הזמן חושבים מה עוד הם יכולים להוסיף, לכתוב ולהזכיר. אני חושב שיכול לצאת מהדף הזה משהו טוב כמו למשל מפגשים בין אנשים ואני מוכן לעזור בארגון".

עודד מקובקי צילום דניס ליטבק
עודד מקובקי צילום: דניס ליטבק

האם חשבת על זה שנתניה חוגגת בקרוב 90 להקמתה ומפגש נוסטלגיה כזה יכול להיות אופציה לאירוע חגיגי? האם הצעת את זה לראש העירייה?

"אנחנו מונים עשרה אחוז מתושבי העיר ואנחנו הדף השני בגודלו בנתניה. פנינו לפיירברג איכר בבקשה לעזור בארגון מפגש. אני כתבתי לראש העיריה ולחברי מועצה. אני נותן לדף הזה להמשיך לרוץ עוד שבוע ולראות בכמה הוא יגדל ויחד עם זה לתכנן אירוע לחגיגות שנת ה-90 של העיר".

מה התועלת שתצמח מהדף הזה לעיר?

"אני מצפה שאולי העיריה תיקח מהדף הזה דברים שאנשים מתגעגעים אליהם ומשתוקקים שיחזרו. דברים ששימחו אותם בילדות ויכולים לשמח עכשיו את הילדים שלהם. מקווה שייקחו מכאן רק דברים טובים שחסרים היום כמו למשל הרקדות המוניות בכיכר מהסוג של טוני פיין. בכל מקרה אני מוכן לתת לעירייה פרטים ולתת כתף להרמת אירוע נוסטלגיה בנתניה".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "הרעיון עלה במסגרת פגישה שנערכה בין תושבים לחברת המועצה, שושנה (צ'וצ'י) זילברברג ומנכ"ל היכל התרבות בני אפרים. הנושא ייבחן במסגרת ועדת ההיגוי שהוקמה לצורך חגיגות ה – 70 למדינת ישראל ושנת ה – 90 לנתניה".

 

 

 

 

בדוק גם

צילומים: אלוניס, לשכת עורכי הדין, מחוז חיפה, גלית בוחניק-ברבר, עצמיים

הפרקליטים: מי הייתה בהרצאה על תזונה ומי לגם שמפניה ורודה?

מה עשתה עו"ד סופי ספקטור באולפני הטלוויזיה? * מה לחש עו"ד יניב לנקרי באוזנו של השר בנט? * מדוע הרחיקה עו"ד הולי שוורץ עד מודיעין וצילומי התדמית החדשים של עו"ד ערן בקר

תגובה אחת

  1. דני עשת (ברומר)

    מבקש להצטרף לקבוצה זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *