בית / הד הקריות / נדל"ן בהד הקריות / קרית ביאליק: כך נגוז החלום של הבית בשמורה

קרית ביאליק: כך נגוז החלום של הבית בשמורה

חברי קבוצת הרכישה הגישו לבית המשפט המחוזי תביעה נגד חברת ט.א יזמות בטענה לחוסר תום לב, מצגי שווא ותרמית. טל אטיאס מבעלי החברה: "מדובר ברוכשים שהחליטו להפר חו...
נאות אפק קרית ביאליק (צילום: דורון גולן)
שכונת נאות אפק קרית ביאליק (צילום: דורון גולן)

קבוצת רכישה, שאמורה הייתה לבנות יותר מ-100 יחידות דיור בשכונת נאות אפק בקרית ביאליק, חדלה מפעילותה, ובימים אלו הוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב תביעה נגד החברה, שיזמה את קבוצת הרכישה, ט.א יזמות השקעות ובנייה בע"מ.

בתביעה נדרשת החברה לבטל את החוזים שחתמה עם הרוכשים בנימוקים של חוסר תום לב, מצגי שווא, הטעיה ותרמית. בד בבד, פועלים עורכי הדין של הרוכשים, שי בן נעים ומתן זיני ממשרד עורכי הדין זיני-בן נעים, אל מול רשות מקרקעי ישראל למזעור הנזקים והשבת כספיהם בהקדם.

בנאות אפק מתוכננים להיבנות אלפי יחידות דיור והקרקעות בשכונה מוצעות למכרז על ידי רשות מקרקעי ישראל. חברת ט.א יזמות השקעות ובנייה בע"מ, ששייכת לשני שותפים – עו"ד טל אטיאס ומתווך הנדל"ן אסף סוחריאנו, שניהם תושבי כפר ורדים – החלה לשווק את קבוצת הרכישה עוד בסוף 2014, במטרה להקים פרויקט בשם "הבית בשמורה" במחירים נמוכים במיוחד ממחירי השוק בקריות.

יריד מכירות של "הבית בשמורה" (צילום: רותם כבסה)
יריד מכירות של "הבית בשמורה" (צילום: רותם כבסה)

מכתב התביעה עולה, כי תנאי לגיבוש קבוצת הרכישה היה כי תכלול 107 רוכשים. לאחר שלא הצליחו להגיע למספר זה, חתמו אטיאס וסוחריאנו, באמצעות ט.א יזמות והשקעות ובנייה בע"מ, על מסמכים, לפיהם הם רוכשים 14 דירות, וזאת כדי לזכות במכרז על הקרקע. סכום ההצעה אותה הגישו אטיאס וסוחריאנו עמד על 17 מיליון שקלים בעוד מחיר המינימום על הקרקע עמד על כ-10 מיליון שקלים. כל אחד מהרוכשים העביר סכום של 320 אלף שקלים לקופת הנאמנות של קבוצת הרכישה עבור כל יחידת דיור, ואילו השניים, באמצעות ט.א יזמות והשקעות ובנייה בע"מ, העבירו 75 אלף שקלים עבור כל 14 הדירות ביחד.

בכתב התביעה נטען, כי המארגנים שבו ודרשו עוד מאות אלפי שקלים מכל אחד מחברי קבוצת הרכישה, בניגוד להסכמים איתם, ועקב כך, החליטו חברי הקבוצה להקים צוות היגוי מטעמם לבחינת חוסר ההתאמות בין טופסי ההצטרפות לבין הדרישות בפועל. צוות ההיגוי של הרוכשים העלה חשד כבד לאי סדרים כספיים כמו רכישת הקרקע במחיר מופרז וכן חשד כי המארגנים לא נשאו בעצמם בעול העלויות, כשכלל לא ברור מה תהיה העלות האמיתית של הדירות בסופה של הבנייה.

לבקשת צוות ההיגוי של הרוכשים, הזמין הנאמן חוות דעת של שמאי, והתברר כי המחיר האמיתי אותו יהיה עליהם לשלם גבוה ב-30-20 אחוז מהמחיר שנמסר להם. עוד התברר כי חלק מהדירות שמארגני הקבוצה רשמו על שמם נמכרו לצד שלישי, ללא שנחתמו חוזים מתאימים, כי הפרויקט אינו מציג רווחיות שתאפשר ליווי בנקאי לפרויקט, הקרקע משועבדת לכמה בנקים והמארגנים לא הבינו את התב"ע הרלוונטית לפרויקט, כך שלא יהיה ניתן לבנות עליה מחסנים ומרפסות אלא בהגשת בקשה נוספת לוועדה המקומית שתגרור הוצאות נוספות. עד כה, נטען בכתב התביעה, הוציאו הרוכשים ביחד מכיסם סכום של יותר מ-30 מיליון שקלים.

בתגובה לתביעה מסר עו"ד טל אטיאס, כי מדובר בקבוצה של רוכשים שהחליטו להפר חוזה מול רשות מקרקעי ישראל ומול החברה היזמית מה שהביא להפלת העסקה ולפירוק קבוצת הרכישה. לדבריו, מדובר בעשרה דיירים "מיליטנטיים" שגרמו לבעיה זו. "כרגע אנחנו מארגנים תביעה מטעמנו", מסר אטיאס, "תביעה של החברה המארגנת נגד הדיירים שלא רוצים להיות בפרויקט ואנחנו אוספים את הדיירים שכן רוצים להשתתף בפרויקט להגיש תביעה נגדית".

בדוק גם

מענק כספי לדיור במגדל העמק (צילום: עצמי)

שכנים, שותפים ומה שביניהם

אייל פבזנר רכש דירה בפרויקט במערב חדרה ומיד הקים קבוצה של רכישות משותפות לכל הדיירים. "זה מאוד כלכלי ובעיקר מחזק את הקשר עם השכנים"

3 תגובות

 1. מסתבר שיש שחיתות גם בפריפריה למצות איתם את הדין

 2. אני מבין אלו שהתפתו למצג השווא של המארגנים טל אטיאס ואסף סוחריאנו,
  הרמאות הגדולה התבצעה מכיוון שבפעם הראשונה שהמארגנים ניגשו למכרז
  הם הפסידו, אך בינתיים הוציאו סכום עתק על פרסומת ושיווק
  ( נאמר לי מעל מיליון שח)
  והם לא רצו לצאת מופסדים לכן בפעם השנייה שנגשו למכרז במגרש דומה באזור הם הציעו הצעה שגבוהה ב70% מהצעת המינימום.
  הם רצו לזכות בכל מחיר , גם בגלל הקופון השמן שהיו אמורים לזכות אילו כל הקרקע הייתה משולמת ( קופון של יותר מ 11 מיליון שח)
  וכשהם זכו , הם לא באו בשקיפות הנדרשת והמתבקשת ואמרו לנו כי עקב ההצעה הגבוהה שלהם הם נאלצים להעלות בכ 30% את מחיר הדירות.
  מכיוון שמחיר הקרקע הוקפץ ״ בזכותם ״ ב70% ומישהו צריך לספוג את זה.
  וכשדיירים ניגשו אליהם בחשש ובשאלה , הם אמרו שהמחיר לא ישתנה. לגבי אמירת המארגנים כי מדובר ב10 דיירים מיליטנטיים
  זהו שקר וכזב.
  מדובר ב60 משפחות שעלו על העוקץ ולא מתכוונים לוותר
  רבים מהם זוגות צעירים ששמו ממיטב כספם וחיים כעת בחשש גדול ובדאגה עצומה.

  • משה וקנין

   תבדקו כמה הם הציעו בגבעת האונים במעלות כדי לזכות במרכז. הכסף שלכם בסכנה גדולה ואני לא אתפלא אם הם יברחו מהארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *