יום חמישי , מאי 23 2019
בית / גליל מערבי / חדשות גליל מערבי / הסוכה הגדולה בעולם: מחאה נגד מתקן ההתפלה המתוכנן בגליל המערבי
ממשיכים להיאבק במתקן ההתפלה. הכתובת החרושה בשדה (צילום: פרטי)
ממשיכים להיאבק במתקן ההתפלה. הכתובת החרושה בשדה (צילום: פרטי)

הסוכה הגדולה בעולם: מחאה נגד מתקן ההתפלה המתוכנן בגליל המערבי

היום (ראשון)  תושלם הקמת הסוכה הגדולה ביותר שהוקמה עד כה בעולם. הסוכה תוקם בשדה החקלאי הסמוך למיקום המפעל המתוכנן ליד מושב רגבה ובארגון חברי ישובים בגליל המערבי החברים במטה המאבק האזורי נגד מפעל ההתפלה אותו מבקשת רשות המים להקים בשדות החקלאיים של יישובי האזור ולא באזור תעשייה כפי שדורשים התושבים.

המפעל המתוכנן הוא הגדול בישראל ובין הגדולים בעולם כולו. רשות המים מתעלמת מדרישת המועצה האזורית והתושבים להקים את המפעל באזור תעשייה ומקדמת תוכנית הרסנית ובזבזנית של הקמת מפעל עצום בשדות פתוחים.

שבועות ארוכים של הכנות יגיעו מחר לשיאן. להקמת הסוכה נדרשו מעל 5 ק"מ של חבלי קשירה, 1,500 מטר של קורות ומוטות, מעל 1,500 כפות עצי תמר ועלי עצי בננה, 300 מטר בדים ומאות מנורות לתאורה הסוכה הגדולה שתיבנה אי פעם. הסוכה תהיה בגודל של 2,000 מ"ר (גדולה ב 500 מ"ר מהסוכה הגדולה עד כה שהוקמה במוסקבה).

עשרות סוכות פרטיות של תושבי האזור יצטרפו למבנה המרכזי של הסוכה ובמהלך חג הסוכות יתקיימו שלל פעילויות הסברה לאורחים הרבים הצפויים להגיע למקום. את הסוכה יקשטו החל במהלך יום ראשון הקרוב עשרות ילדים מיישובי האזור.

התושבים מוחים כבר תקופה ארוכה כנגד התוכנית המקודמת במוסדות התכנון. על פי חוות דעת מקצועיות שקיבלו התושבים ממומחים בעלי שם עולמי, מיקום המפעל הוא טעות קשה למשק המים ולאזור הגליל המערבי. לטענת המומחים, המים המותפלים נדרשים במטרופולין חיפה ולא באזור הגליל המערבי מה שיוביל לעלויות הקמה אדירות ושינוע מים למרחק של עשרות ק"מ.

הקמת מפעל התפלה בלב השטחים הפתוחים תוביל למעשה להקמת אזור תעשייה חדש שלצידו תחנת כח ואחסון אלפי טונות של חומרים מסוכנים. על פי התוכניות, מדובר במפעל ההתפלה הגדול בישראל ומהגדולים בעולם כולו.

מטה הפעולה של תושבי הגליל המערבי מאחד בתוכו עשרות ישובים ואת המועצה האזורית מטה אשר. מטה הפעולה טוען מזה תקופה ארוכה כי רשות המים נכשלת בתפקידה לאתר את המקום הנכון ביותר למפעל ההתפלה ובכך פועלת כנגד האינטרס הציבורי, אינה בוחנת חלופות טובות יותר הנמצאות באזורי תעשייה ומבקשת להקים את מפעל ההתפלה הרחק מהמקום בו נדרשים המים המותפלים.

לדברי ראשי מטה הפעולה מדובר באיוולת ואוזלת יד של הרשויות. אנו נחושים להביא לבחירת מיקום נכון למפעל המתוכנן. אין שום הצדקה להרוס אזור שלם רק בגלל החלטה אומללה של פקידים.

ממשיכים להיאבק במתקן ההתפלה. הכתובת החרושה בשדה (צילום: פרטי)
ממשיכים להיאבק במתקן ההתפלה. הכתובת החרושה בשדה
(צילום: פרטי)

במסגרת החג יתקיימו בסוכה שלל אירועים ובמרכזם:

יום ב' (17/10), 16:30: מרוץ עממי מחוף שבי ציון ועד מקום הסוכה, כ 4 ק"מ ריצת שטח על תוואי צינורות הענק האמורים להעביר מים אל מפעל ההתפלה.

יום ג' (18/10), 17:00: הקמת מיצגים מגרוטאות ע"י ילדי האזור.

ארוע פתוח לקהל הרחב: יום ד' (19/10), 17:00: שוק רגבה המיתולוגי הכולל דוכני אוכל, דוכני אומנים ושוק יד שניה.

יום ה' (20/10), 21:00: ערב גבינות ויין בשילוב שירה בציבור.

יום שבת (22/10), 18:00: הפנינג "משפחות חוגגות" סוכות וסיום בסרט על מסך ענק.

יום שני (24/10), 16:30: עפיפוניאדה בשדות הירוקים של הגליל המערבי.

 

 

בדוק גם

נגח את השווייון. ג'ורג' מנדז'ק | צילום: אדריאן הרבשטיין

כדורגל מכבי חיפה: עדיף גרם מזל מקילו שכל

למרקו בלבול יש מזל. כמה מזל? הוא צריך תיקו בשבת בנתניה כדי לקחת את מכבי חיפה לאירופה

תגובה אחת

  1. מעיינה גוסינסקי

    בהצלחה חברים יקרים. בתקווה שהרשויות יפנימו שהם כאן בשבילנו ובזכותנו ולא אנחנו כאן בשבילם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *