יום שבת , פברואר 16 2019
בית / בחירות מקומיות 2018 / הותר לפרסום: חשד לניסיון האזנת סתר לציקי אבישר. אחד החשודים במעורבות בפרשה: מנכ"ל עיריית קרית מוצקין
מעצר החשודים ליד ביתו של ציקי אבישר. צילום: דורון גולן
מעצר החשודים ליד ביתו של ציקי אבישר. צילום: דורון גולן

הותר לפרסום: חשד לניסיון האזנת סתר לציקי אבישר. אחד החשודים במעורבות בפרשה: מנכ"ל עיריית קרית מוצקין

מנכ"ל עיריית קרית מוצקין, יריב גסר, נחקר בתחילת השבוע על ידי יחידת להב 433 בחשד למעורבות בפרשת ניסיון האזנת סתר לביתו של יו"ר תנועת רוח חדשה במוצקין. הבכיר נחקר לאחר מעצרם של שני חשודים, שאחד מהם הוא בעל חברה ללוחמת סייבר.

שני החשודים הראשונים נעצרו לפני כשלושה שבועות בשעת לילה בבניין המגורים שבו מתגורר ציקי אבישר, שמתמודד לתפקיד ראש עיריית קרית מוצקין. הם נעצרו כשרשותו של אחד מהם תיק גב מלא בציוד. השניים נקשו על דלת ביתו של אבישר בטענה שהם "מחפשים מישהו" ורעייתו של אבישר שהבחינה בהם מנסים להסתתר בחדר המדרגות הזמינה את המשטרה.

מעצר החשודים ליד ביתו של ציקי אבישר. צילום: דורון גולן
מעצר החשודים ליד ביתו של ציקי אבישר. צילום: דורון גולן

השיטור הקהילתי של קרית מוצקין עיכב את השניים והם הועברו למשטרת זבולון להמשך חקירה. חקירתם של הנשיים עברה לידי יחידת להב 433 שביקשה מבית המשפט להטיל צו איסור פרסום על הפרשה והדיונים התנהלו בדלתיים סגורות. בשבוע שעבר ביקשו "הד הקריות, ו-"ידיעות המפרץ" מבית המשפט להתיר את פרסום הפרשה ובית המשפט הורה למשטרה לזרז את חקירתה לאור התקופה הרגישה של הקירבה לבחירות. מתברר כי הדמות המרכזית הוא דוד רום, המשמש כמנכ"ל של חברת "גד בינה בטחון בע"מ", חברה שמתמחה בהגנת סייבר, האזנות ותוכנות זדוניות. החשוד שנעצר עימו הוא אשר אטיאס, מתכנת מחשבים. בתיק שהיה על גבו של אטיאס נמצא ציוד אלקטרוני. רום ואטיאס, באמצעות עורכי דינם, מכחישים מכל וכל את החשדות נגדם.

ביום שלישי בערב הודיעה המשטרה "במסגרת הלחימה הסדורה של משטרת ישראל נגד עבירות הנוגעות לטוהר המידות, ונוכח ראיות אשר העלו חשדות לביצוע עבירות נוספות, נפתחה במהלך החודש האחרון חקירה המתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433. במהלך החודש נעצרו ושוחררו על ידי מחוז חוף שני חשודים בחשד למעורבות לכאורה בביצוע עבירות של פגיעה בפרטיות, ניסיון להאזנת סתר וקשירת קשר לביצוע פשע. במסגרת החקירה הצטברו חשדות ביחס לעבירות כאמור, אשר התבצעו לכאורה במועד הסמוך למעצרם של שני החשודים, ואתמול (יום שני-ד"ג), עם התקדמות החקירה נחקר באזהרה חשוד נוסף עובד ציבור בכיר בחשד למעורבות לכאורה באירוע. החקירה נמצאת בעיצומה ומתנהלת בליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. משטרת ישראל תמשיך לחקור ולחשוף עבירות פליליות ולחתור ולהגיע לכל מקום בו יש חשד לפעילות פלילית הפוגעת באזרחים הנורמטיביים".

המעורב הנוסף, יריב גסר, נחקר השבוע במשך כשלוש שעות במשרדי היחידה הצפונית של להב 433 ושוחרר בתום חקירתו בתנאים מגבילים. פרסום הפרשה מעורר סערה בקרית מוצקין בקרב כל המועמדים והסיעות שמתמודדים בבחירות לראשות העירייה ולמועצת העיר. ככל שתתקדם החקירה צפויה הפרשה להשפיע על הבחירות, בעיקר על הרכב חברי מועצת העיר. פרסום הפרשה מעורר סערה גם בקריות השכנות שכן בשום קריה לא זכור מקרה שכזה של ניסיון של האזנת סתר למועמד לראשות עירייה.

בעקבות פרסום הפרשה מסר אבישר "מישהו שעשה בעבר דברים טובים לעיר ירד מהפסים ואיבד את שפיותו. עבריינות פלילית במימון כספי ציבור הוזמנה על פי החשד על-ידי האדם הבכיר ביותר בעירייה והקרוב ביותר לראש העיר. אני לא מאמין שהעובד הבכיר שכר על דעת עצמו האקרים ומומחי סייבר צבאיים כנגד מועמד בבחירות. עד לרגע זה תושבי מוצקין לא שמעו ולו התנערות פומבית אחת של ראש העיר חיים צורי מן החשדות החמורים. מי שיביא תקווה והתחדשות למוצקין הם התושבים שב-30 באוקטובר יצאו להצביע".

"שטויות במיץ עגבניות, זו בדיחה מטופשת" אומר עו"ד שמואל ברזני המלווה את עיריית קרית מוצקין בנושא אבטחת מידע, מאגרי המידע של העירייה והגנת הפרטיות "כבר תקופה ארוכה שיש דליפה שחל מידע ממאגרי העירייה ולמשטרה הוגשו כמה תלונות בנושא וכמובן שזה עניין שמטריד את העירייה. המשטרה לא פתרה את זה והעירייה שמחוייבת לשמור על פרטיות התושבים עשתה מאמצים וכשרה חברות ומומחים  כדי לאבטח את המידע ולמנוע דליפות נוספות".

גסר הגיע למשרדי להב 433 ללא ליווי משפטי וברשותו כל המסמכים הנוגעים להתקשרות שבין העירייה לבין החברה. הוא מסר את כולם לידי החוקרים ואף הציע להם לבדוק את הטלפון הנייד שלו.  עו"ד ברזני מסר כי העירייה שכרה את החברה על פי הסכם מפורט ביותר שעבר את כל האישורים ובין היתר נקבע כי אסור  לעשות שום פעולה בלתי חוקית או שחורגת מההסכם. "הכל גלוי וידוע" מסר עו"ד ברזני "כל המסמכים שנוגעים להתקשרות עם החברה הוצגו למשטרה על ידי גסר ואנחנו לא מוטרדים כלל וכלל. לצערינו המשטרה קפצה בכותרות  ומכל הרעש הזה לא ישאר דבר".

תיק החקירה יועבר לעיון הפרקליטות בכדי שתחליט האם יש מקום להגשת כתב אישום ונגד מי מהמעורבים. החלטה זו אמורה להתקבל עוד תוך זמן קצר יחסית שכן ההנחייה לגופי החקירה והשיפוט היא לסיים חקירה שנוגעת לבחירות מוקדם ככל האפשר.

 

בדוק גם

דוד מלכה צילום אלכס הובר

המנכ"ל הפורש של עיריית כרמיאל :"הייתה לי הזכות להיות שותף בבנייה של עיר"

אחרי שכיהן במשרות בכירות ובשלוש השנים האחרונות כמנכ"ל העירייה פורש דוד מלכה מעבודתו הציבורית. בראיון מיוחד הוא מספר על ילדותו בשיכון עולים בעכו, על הצבא ועל הנוסטלגיה העירונית מימיו של ברוך ונגר ז"ל. עכשיו, הוא משאיר עירייה בלי מנכ"ל קבוע והולך לנוח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *