בית / צפון 1 וכרמיאל / מושבים וקיבוצים / אחרי 30 שנה: אישור חוקי ליישוב כליל

אחרי 30 שנה: אישור חוקי ליישוב כליל

הושגה הסכמה בנוגע לאופי היישוב ולמהות התכנון שלו. בחודשים הקרובים תופקד תב"ע חדשה
הושגה הסכמה בנוגע לאופי היישוב ולמהות התכנון שלו. בחודשים הקרובים תופקד תב"ע חדשה

 

תוכנית המתאר של כליל יוצאת לדרך עם הסכמות של כל הצדדים. זאת לאחר 30 שנה של מחלוקות. בישיבה שהתקיימה לאחרונה אצל יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אביגדור יצחקי, נקבע כי המועצה האזורית מטה אשר ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יובילו הליך תכנון מהיר המבוסס על הסכמות שהושגו בפגישה, שבסופו תופקד תב"ע ליישוב, שתסדיר את הגדרות השטחים ותאפשר הקמת מוסדות ציבור.

בישיבה, שהתקיימה במשרד האוצר בראשות יצחקי, השתתפו נציגי כליל, מנהלת מינהל תכנון, בינת שוורץ, הממונה על מחוז צפון במשרד הפנים, אורי אילן, המתכנן המחוזי אלכס שפול, מנהל מחוז צפון ברשות מקרקעי ישראל תמיר ברקין, ראש המועצה האזורית מטה אשר, יורם ישראלי וסגנו, משה דוידוביץ'. במהלך הפגישה סוכם כי רמ"י ומועצת מטה אשר יגישו לוועדה המחוזית תב"ע חדשה בתוך חודשים ספורים.

יורם ישראלי הדגיש כי "זאת הפעם הראשונה ב~30 שנה האחרונות שכל המשתתפים, רשות מקרקעי ישראל כנציג המדינה והבעלים של הקרקע, גופי התכנון ותושבי כליל, מסכימים על אופי היישוב ומהות התכנון שלו".

פעם ראשונה ב~30 שנה שכולם מסכימים. ראש המועצה יורם ישראלי (צילום: יח"צ)
פעם ראשונה ב~30 שנה שכולם מסכימים. ראש המועצה יורם ישראלי
(צילום: יח"צ)

מתווה התב"ע כולל הסדרת שימושי הקרקע השונים בתחום היישוב, הגדלת מספר המגרשים ביישוב ל~180 וקביעה כי בכל תא שטח יתאפשר להקים שתיים וחצי יחידות דיור, פל"ח (פעילות לא חקלאית) ו~20 דונם שטח חקלאי שחלקו יהיה צמוד מגרש וחלקו במרחק. יתרת המגרשים יוצאו לשיווק על ידי רמ"י לאחר אישור התב"ע.

היישוב כליל הוקם בשנת 1979 במסגרת תוכנית המצפים, כיישוב קהילתי והוא מונה כיום 126 בתי אב וכ~600 איש. הישוב מאופיין כיישוב אקולוגי, רוב הדרכים במקום אינן סלולות, אין חיבור לחשמל ואין מבני ציבור ומוסדות חינוך. במשך שנים נעשו ניסיונות להסדיר את המעמד התכנוני של היישוב ונגד ארבעה מתושבי היישוב ננקטו הליכים פליליים בגין בנייה בלתי חוקית.

משה דוידוביץ' הוסיף כי "בישיבה התייחסנו גם לעניין הבתים שנמצאים מחוץ לקו הכחול והוחלט כי לעניין זה תגובש תוכנית בשלב ב'. כל הגורמים מבינים שאי אפשר לשכוח את התושבים שחיים תחת איום של צווי הריסה ושגם עבורם אנו צריכים לייצר תקווה. אני שמח שהצלחנו לצלוח את כל המהמורות ושעכשיו נצליח לטפל במצוקות רבות שהיישוב סובל ונוכל סוף סוף להקים מוסדות חינוך שעד כה לא ניתן היה להקים בגלל מגבלות החוק".

נציג כליל, אורי שטיינמץ: "עברנו המון תלאות במשך המון שנים וזה הסתיים לפני כשבועיים. אם מה שסוכם בישיבה באמת יקרה, אז נפתרה הבעיה לשביעות רצון תושבי כליל. יש פה פתרון ראוי והגון ליישוב ולתושבים ואחרי יותר מ~30 שנה שאין לנו אישורי בנייה, נצליח סוף סוף להתרומם ולהתפתח".

 

 

 

 

בדוק גם

רוכב אופניים נפגע בתאונה בדרך הים

שוב תאונה בדרך הים המסוכנת: הפעם נפגע רוכב אופנים

תגובה אחת

  1. אין כאן שום חדש! סתם ברבורים. התב"ע של כליל תקועה כבר שנים וכבר נעשו כמה וכמה גרסאות לתב"ע.
    זה שאומרים שתהיה עוד תב"ע תוך כמה חודשים. נו באמת… העיקר לצייר יפה את ראש המועצה, סגניו ומי שהיה בישיבה

    הגיע הזמן שתתעוררו!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *