מחוז הצפון: צניחה בשיווקי הקרקעות לבנייה ב-2020

מחירי הדירות במחוז עלו ב-4% ברבעון השלישי של השנה, התחלות הבנייה צנחו ב-50% לעומת 2019. אלון רחמיאן: "משבר הדיור בצפון – משימה לאומית"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
אלון רחמיאן. צילום: יח
אלון רחמיאן. צילום: יח"צ

מחירי הדירות במחוז הצפון עלו ברבעון השלישי של 2020 בכ-4% בממוצע לעומת הרבעון המקביל ב-2019, כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בארגון קבלני הצפון. מחיר ממוצע של דירה עמד על 941 אלף שקל, לעומת כ-908 אלף שקל ב-2019. בהתפלגות המחירים לפי מספר חדרים עולה כי העלייה החדה ביותר היתה במחירי דירות 2.5-3 חדרים – כ-4.4% – בעוד שמחירי דירות 4.5-5 חדרים ירדו בכ-4% בתקופה זו.

כמות העסקאות במחוז צנחה ב-20% בממוצע בין שתי התקופות. בעסקאות בדירות 1-2 חדרים נרשמה צניחה של 70%, בעוד שבדירות 4.5-5 חדרים נרשמה דווקא עלייה של 5% בכמות העסקאות.

את עליית מחירי הדירות במחוז הצפון אפשר להסביר בין השאר בצניחה החדה בהתחלות הבנייה במחוז ברבעון השלישי. רק 1,480 יחידות דיור חדשות החלו להיבנות ברבעון, לעומת 2,753 יח"ד ברבעון השלישי של 2019  – צניחה של 50% בין התקופות.

סיבה נוספת לחוסר הבנייה במחוז ולעלייה במחירים היא כמות המכרזים שפרסמה רשות מקרקעי ישראל לשיווק קרקעות לבנייה למגורים בכל השנה החולפת. בסך הכל היו מינואר ועד סוף דצמבר 2020 מכרזים ל-6,814 יחידות דיור במחוז הצפון, אבל ל-5,383 יח"ד מתוכן אין בכלל חוברת מכרז ולכן אין טעם לספור אותן. בנוסף, מתוך הסך הכולל, 4,639 יחידות דיור הן לבנייה רוויה, ו-1935 יח"ד הן לבנייה עצמית וצמודי קרקע.

"אם לא תתקבל החלטה כוללת בממשלה לעודד את הבנייה במחוז אז המחסור יילך ויגדל"

הכמות המבוקשת של דירות במחוז הצפון ברבעון השלישי עמדה על 1928 יח"ד – 14.2% מסך הביקוש לדירות בארץ, מתוכן נמכרו בפועל 803 יח"ד. כ-72% מסך הדירות בישראל שלא למכירה נבנו למטרת מימוש עצמי (בנייה עצמית ו"בנה ביתך")- 42.8% מהן נבנו במחוז הצפון.

לדברי אלון רחמיאן מעפולה, יו"ר ארגון קבלני הצפון, "הנתונים מצביעים על תמונה עגומה בכל הקשור לבנייה במחוז הצפון. בשנה האחרונה ואף בשנה שלפני כן שוק הנדל"ן בצפון פחות או יותר נעצר על-ידי המדינה, כמות שיווקי הקרקעות איננה מספיקה וזאת בלשון המעטה, והתוצאה היא כפי שניתן לראות – ירידה בהתחלות הבנייה ועלייה במחירים".

"קיים מחסור חמור בדירות בצפון שרק החמיר בגלל משבר הקורונה ואם לא תתקבל החלטה כוללת בממשלה לעודד את הבנייה במחוז אז המחסור יילך ויגדל והמחירים ימשיכו לעלות. צריך להתייחס למשבר הדיור בצפון כמשימה לאומית, אני מפציר בממשלה וברשויות המקומיות להגביר את קצב מתן היתרי הבנייה, לתגבר את כוח האדם בפקידות, ובעיקר לשחרר עוד ועוד קרקעות לבנייה רוויה בצפון ויפה שעה אחת קודם", הוסיף רחמיאן.

לחדשות נוספות בידיעון עפולה וידיעות הגליל לחצו כאן* לדף הפייסבוק שלנו לחצו כאן

אהבתם? שתפו!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

תגיות

אולי גם יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף ברשתות החברתיות

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram