יום ראשון , מרץ 24 2019
בית / חדשות מקומיות / שנה לפיגוע בטולוז: "האצילות שלכם חיזקה את יהודי העולם"
שמואל סנדלר, נתן שרנסקי, מרים סנדלר   (הצלם: ששון תירם)
שמואל סנדלר, נתן שרנסקי, מרים סנדלר (הצלם: ששון תירם)

שנה לפיגוע בטולוז: "האצילות שלכם חיזקה את יהודי העולם"

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, נפגש היום (ראשון) בלשכתו בירושלים עם שמואל ומרים סנדלר, הוריו של יונתן סנדלר ז"ל, שנרצח לפני כשנה בפיגוע הרצחני בטולוז שבצרפת. בחודש מרץ 2012 נרצח בבית הספר היהודי 'אור התורה' המורה יונתן סנדלר (29) ז"ל ושני בניו, אריה (6) ז"ל וגבריאל (3.5) ז"ל. בפיגוע נרצחה גם מרים חנה (8) ז"ל, בתו של מנהל בית הספר, הרב יעקב מונסונגו. מאז הפיגוע מלווה הסוכנות היהודית את בני משפחת סנדלר ובני משפחת מונסונגו ומסייעת לתלמידים ולצוות המורים בבית הספר אור התורה לשוב לשגרה.

הוריו של יונתן סנדלר ז"ל, אשר גרים בצרפת, הגיעו לטקס האזכרה לזכרו של בנם ולזכר נכדיהם, אשר התקיים ביום חמישי האחרון בבית וגן בירושלים. בפגישה בלשכתו של שרנסקי נכחה גם הדודה, לאה מרקו.

במהלך הפגישה אמר יו"ר הסוכנות היהודית להוריו של סנדלר: "האצילות שהפגינה בני משפחתכם לאחר האירוע הנורא הזה חיזקה את היהודים מסביב העולם וראויה להערכה." שרנסקי עדכן את בני המשפחה כי בעקבות הטרגדיה, הקימה הסוכנות היהודית קרן להענקת סיוע חירום לקהילות יהודיות, אשר כבר סייעה ליותר מ-20 קהילות יהודיות מסביב לעולם. "איננו יכולים להחזיר את המשפחה שלכם, אבל יש לנו חובה ללמוד לקח מהאירוע", אמר שרנסקי.

ביקורת על התקשורת הצרפתית. שמואל סנדלר, נתן שרנסקי, מרים סנדלר, לאה מרקו (צילום: ששון תירם)

שמואל סנדלר ביקר את התנהלותה של התקשורת הצרפתית שהתמקדה בקשייו של הרוצח והתעלמה מהקורבנות: "מאז האירוע ועד היום, אני המום מהמחשבה שהתקשורת הצרפתית התעסקה בעיקר בילדותו של הרוצח ובקשייו. הם לא התייחסו למשפחות ולעתים רחוקות הזכירו את שמותיהם של הקורבנות". האב ציין כי המשפחה כן זכתה לתמיכה אינדיבידואלית מארגונים צרפתים רבים.

"אם בצרפת המיקוד היה על הרוצח, בארץ אתם חלק ממשפחתנו ואני מרגישים את הקשר החזק בינינו. תודה שאתם מחזיקים מעמד, אמר יו"ר הסוכנות היהודית. שרנסקי ציין כי בשנה האחרונה הייתה עלייה משמעותית באירועים אלימים כנגד יהודים בצרפת וכי נתונים אלה הוכרו על ידי ממשלת צרפת.

מרים סנדלר סיפרה על מאמצי המשפחה להנציח את זכרם של בנם ונכדיהם, ביניהם פרסום ספר פרשנות הרב סנדלר לפרשת השבוע, הקמת "בית סנדלר", בית כנסת בקרית היובל ירושלים והתכנון לפתוח גן ילדים בקרית היובל. היא הוסיפה כי "לאחר שביקרתי בקברים של בני והנכדים שלי ביום שישי, קשה לי לעזוב את ירושלים".

בדוק גם

שיראל ביתן

"הגיע הזמן שהמערב יתעורר"

שיראל ביתן, בוגרת "דה וייס" שחיה על קו ישראל~צרפת במשך 20 שנה, לא מופתעת מהאירועים הקשים בפריז. "אולי עכשיו יבינו שם את הצורך שלנו לשים גבול"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *