יום ראשון , מרץ 24 2019
מעיליא מתקשט לקראת הקריסמס (צילום: אושרי כהן)
מעיליא מתקשט לקראת הקריסמס (צילום: אושרי כהן)

בעקבות סנטה קלאוס

כבר שבועות רבים שהכפר המקסים מעיליא רוחש ורוגש לקראת חג המולד והשנה האזרחית החדשה. בשבוע האחרון, ככל שהחג הלך והתקרב, ההתרגשות והשמחה הגיעו לשיאן.

מעיליא הוא כפר מיוחד מאוד. רוב תושביו דוברים שלוש שפות: ערבית, עברית ואנגלית. הם מסבירי פנים, מכניסי אורחים ומשפחתיים מאוד. רוב הנשים בכפר עובדות ושיעור הנשים בוגרות אוניברסיטה גבוה משיעור הגברים בעלי תואר אקדמי. כך נוצר מצב שבו כמעט בכל משפחה יש שני מפרנסים.

העסקים בכפר משגשגים, וההכנסה לנפש היא מהגבוהות במגזר הערבי ואף היהודי. כ-3,300 תושבים מתגוררים במעיליא, כולם, ללא יוצא מן הכלל, הם נוצרים יוונים קתוליים. בשל עובדה זו, חג המולד הוא אחד האירועים המרכזיים והחשובים בכפר.

מעיליא מתקשט לקראת הקריסמס (צילום: אושרי כהן)
מעיליא מתקשט לקראת הקריסמס (צילום: אושרי כהן)

רמי חדד, קפה קפה
רמי חדד הוא ברמן בקפה קפה בכפר. על ההתרחשות לפני החג ובמהלכו, הוא מספר: "אנשים מתחילים להכיר את סיפור החג ואת הסיפור של ישו. מרגישים שהאנשים התחילו לחפש זהות אמיתית ולהתעניין במקורות של החג, גם בעקבות ניסים שקרו להם וגם בשל הרצון ללמוד ולדעת".

מה קורה בכפר בכלל ובקפה קפה בפרט בשבוע החג?
"אצלנו בקפה יש מסיבה בערב החג שמתחילה בחצות ונמשכת עד אור הבוקר. בכפר עצמו מרגישים יותר תנועה של אנשים, מקומיים, והרבה תיירים. יש תפילות בכנסייה, חפלות ומסיבות".

במעיליא יש כנסייה אחת, כנסיית סעידי – "מרים הקדושה", שם מתרכזות התפילות והמיסות. אוסמה, תושב הכפר ופעיל בקהילה בכלל ובכנסייה בפרט מספר: "מבחינה רוחנית ומבחינת קישוטים כבר יותר משבוע יש חגיגות בכפר. יום לפני ערב החג הילדים יוצאים לחופש".

מה קורה בכנסייה בחג?
"יש תפילות ומסיבות. בערב החג יש תפילה שמתחילה ב-18:00 עד 20:00, כשהמשפחות מתכנסות, חוגגות ואוכלות. בחצות אנשים חוזרים לכנסייה כדי להמשיך בתפילות, מצלצלים בפעמון ושמח מאוד כאן. ביום החג עצמו יש מיסה בכנסייה".

איך אתה ומשפחתך חוגגים?
"הבית שלנו מקושט. אנחנו משפחה מאמינה. אצלנו צמים 40 יום לפני חג המולד, כל יום מ-24:00 עד 12:00 בצהריים. אוכלים אוכל שהוא לא מהחי. בערב החג, ב-12:00 בצהריים, נגמר הצום ומתחילות החגיגות. אנחנו נהיה בבית ובכנסייה ובסוף השבוע הכומר כאן ארגן לאנשי הכפר טיול לבית לחם. הרבה משפחות נוסעות.

» לסיפור המלא, עברו למהדורה הדיגיטלית של עיתון "צפון-1"

בדוק גם

עידן גיטקר והדוגמניות יונה פרו ומוראל קדושים צילום: מושיקו טישלר

נערותיו של סנטה קלאוס

קבלו מזכרת מפתיחת השנה האזרחית, וכל זה אם תהיתם איך נראות נערותיו של סנטה קלאוס. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *