יום שישי , מרץ 22 2019
בית / גליל מערבי / מושבים וקיבוצים / ששת המופלאים של חוף הכרמל
כרמל סלע עם ששת היקירים (צילום: אבי ברומברג)
כרמל סלע עם ששת היקירים (צילום: אבי ברומברג)

ששת המופלאים של חוף הכרמל

אות יקיר חוף הכרמל, המוענק על מפעל חיים ועל פעילות ציבורית משמעותית רבת שנים המהווים מופת, הוענק בנר שמיני של חנוכה בטקס חגיגי לשישה תושבי יישובי חוף הכרמל.

יצחק (איציק) קנטור מקיבוץ מעגן מיכאל, בן 89, הגיע ב-1950 עם אשתו למעגן מיכאל, שם נולדו ארבעת ילדיהם. ב-1963 נבחר על ידי אסיפת הקיבוץ לממש את ההחלטה להקמת מפעל פלסאון. מוצרי פלסאון פרי המצאתו הם פלא הנדסי ושיווקי ונמכרים ל-100 מדינות ברחבי העולם. אסטרטגיות הפיתוח והשיווק במפעל הן פרי חזונו. ב-1970 קיבל את פרס היצואן המצטיין מנשיא המדינה. לאחר פרישתו כיהן בתפקידי ייעוץ בכירים, בין היתר בתנובה. בשנת 2000 זכה לאות יקיר התעשייה הפלסטית בישראל.

כרמל סלע עם ששת היקירים (צילום: אבי ברומברג)
כרמל סלע עם ששת היקירים (צילום: אבי ברומברג)

 

הרב ראובן סמואלס, בן 82, מעין הוד נולד בטקסס, ארה"ב, למשפחה יהודית-רפורמית. ב-1962 עלה לארץ עם משפחתו ויסד קהילות רפורמיות בחיפה, בנצרת עילית ובנהריה. בשנות ה-60 יסד את התנועה הרפורמית בכפר גלים, ובשנות ה-80 הקים את ביתו בעין הוד. הוא נמנה עם מקימי בית הספר ליאו בק בחיפה וכיהן כמנהלו במשך 37 שנים. שבע שנים עמד בראש הוועד המנהל של בית הספר כפר גלים, ולצד מנהל בית הספר, פיני אלגרנטי, שיקם את בית הספר לאחר משבר והביא להצלחתו.

יהודית סלומון ממעין צבי, בת 80, נולדה באנגליה ובשנת 1946 עלתה ארצה לקיבוץ מעין צבי. היא נישאה למרקו, ולהם 3 ילדים ו-8 נכדים. בשנים
1997-1992 גויסה מטעם הקיבוץ לתק"מ ונשאה בתפקידי מפתח בתנועה. היא קידמה תחומים חברתיים שונים ופעלה להעצמת נשים ולשלבן בעמדות בכירות בקיבוץ. כנציגת התנועה בנעמ"ת, חשפה נשים לשימוש בטכנולוגיות ועודדה אותן להציג מועמדות לקבלת פרס ישראל. ב-2002 הקימה במעין צבי חנות יד שנייה שהיא עסק כלכלי ומקור השראה ותמיכה לנשות האזור. ב-2005 מונתה ליועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה ויו"ר מועצת נשים. בעזרתה ובדחיפתה יצאו לפועל יוזמות רבות ופעילויות העשרה רבות לנשים בחוף הכרמל.

מאשה ליפשיץ נולדה בחיפה. לאחר מלחמת יום הכיפורים עברה עם משפחתה לכרם מהר"ל ועסקה בחקלאות במסירות, אולם בגיל 50 חוותה פציעה קשה שמנעה ממנה להמשיך. היא החלה לעסוק בהוראת מחשבים, וכשפרשה התנדבה לפרויקט "מחשב לכל גיל". בשנת 2011 הצטרפה לעמותת "ידיד לחינוך" בחוף הכרמל וביחד עם בעלה הקימה מערך מתנדבים הפועל כיום בחמישה בתי ספר. כיום היא מרכזת את המתנדבים ומנהלת את אתר העמותה ואת אתר האינטרנט של כרם מהר"ל, והכל בהתנדבות.

פטר גלבוע, בן 82, הגיע ב-1950 עם גרעין הנוער העובד לקיבוץ נחשולים. בסוף שנות ה-70 כיהן כמזכיר פנים בקיבוץ המאוחד והיה ציר מרכזי בתהליכי איחוד הקבוצות והקיבוצים לתנועה אחת, התק"מ. הוא כיהן כמזכיר התק"מ, הקים ישוב חדש בערבה וחזר לנחשולים. בתחילת שנות ה-90 קיבל על עצמו לנהל את אתר הקראוונים "נווה כרמל", לקליטת עולים חדשים. באחריותו עברו במקום אלפי עולים במשך כ-12 שנים, והוא דאג באהבה ובמסירות לכל תחומי חייהם. עד היום ממשיך גלבוע לסייע לבני העדה האתיופית, וקיבל את אות העובד המצטיין ממשרד הקליטה.

שלמה עידן מגבע כרמל, בן 74, נולד בפריז והגיע לארץ ב-1947, לקיבוץ מענית. בשנות ה-20 לחייו החל את דרכו כמורה ומחנך. ב-1973 יצאה המשפחה לשליחות בקוסטה ריקה ועסקה שם בהוראה. עם חזרתם התמקמו בגבע כרמל, שם המשיך לחנך, ללמוד וליצור. משפרש לגמלאות הקים חממה בבית הספר "כרמל וים". זה כשבע שנים זוכים ילדי הספר בחממה להתנסות בפעילות החווייתית שבגידול וטיפוח צמחים, בליוויו המסור. פעילותו הציבורית ברחבי המועצה ענפה ומביאה לידי ביטוי את השקפת עולמו החינוכית-סביבתית.

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע: "המועצה האזורית חוף הכרמל בחרה בערב זה להוקיר אתכם ופועלכם, ותיקי האזור, ולהעניק את אות יקיר חוף הכרמל לאותם שעשייתם ותרומתם למען הקהילה משמשים דוגמה ומופת".

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *