יום שני , מאי 27 2019
בית / גליל מערבי / כרמיאל / "לאן נושבת הרוח"
זאב חבצלת
זאב חבצלת (רפרודוקציה: יח"צ)

"לאן נושבת הרוח"

זאב חבצלת
זאב חבצלת (רפרודוקציה: יח"צ)

זאב חבצלת נולד בשנת 1922 בעזה, שם הייתה קהילה יהודית קטנה. אביו עבד בסניף הדואר המנדטורי בעיר. במאורעות תרפ"ט נאלצו היהודים להימלט מהעיר בחסות הצבא הבריטי, ומשפחתו התיישבה בתל אביב. לאחר מות אמו ב-1938 עבר לבית הספר המחוזי בגבעת השלושה שם התבלט במגוון כישרונותיו: ציור, כתיבת שירים, בימוי, מוזיקה מדע, טבע וחברה.

הוא היה פעיל בתנועת השומר הצעיר והצטרף להכשרה בקיבוץ בית אלפא, ומשם נשלח ללמוד הוראת בוטניקה וזואולוגיה בסמינר הקיבוצים. בתקופה זו החל להתעניין בריקודי עם, ולמד אצל גרטרוד קראוס וגורית קדמן. הוא השתתף כמנהל אמנותי בפסטיבלי הנוער הדמוקרטי בבודפשט, בוקרשט, ורשה ומוסקבה. בקיבוץ עסק בהוראה ובחקלאות. במלחמת העצמאות השתתף בהגנה על דגניה. לאחר המלחמה התמנה לקצין התרבות של הנח"ל ובתפקידו זה יזם והקים את להקת הנח"ל ואף כתב והלחין שירים לתוכניתה הראשונה, מהם התפרסמו: "שיר המ"מ" ("מי משחיז מגל וחרב") ו-"ניאחז בכל משלט".

ב-1958 נסע ללמוד קולנוע באיטליה והיה עוזר במאי תחת פדריקו פליני, רוברטו רוסליני וויטוריו דה סיקה. לאחר שנתיים חזר ארצה וביים מספר סרטונים קצרים. הוא הספיק לביים סרט באורך מלא: "חבורה שכזאת" לפי ספרו של ישראל ויסלר (פוצ'ו), עם שלל שחקנים כמו בומבה צור, יוסי בנאי, גילה אלמגור, אילי גורליצקי, עודד תאומי, גדעון זינגר ועוד. בראשית אפריל 1962, זמן קצר לפני הקרנת הבכורה, נהרג חבצלת כאשר הטרקטור עליו עבד בשדות בית אלפא התהפך עליו והרגו. הסרט זכה להצלחה רבה. תקליטור משיריו יצא בהפקת העמותה למורשת הזמר העברי. על שיריו המוכרים נמנים "אשכולית", "לאן נושבת הרוח" ו-"הורה אגדתי". מופע המחווה לזאב חבצלת ז"ל יערך ביום חמישי 25.7 בשעה 15:30 במרכז ברוך בכרמיאל.

המופע מוקדש לזכרו של אבי מרקוביץ ז"ל, שאהב שירה ומחול וניהל במשך שנים רבות את רשת המתנ"סים בכרמיאל. מפיק: דדו קראוס מתאמת הפקה: עליזה רוז.

 

בדוק גם

נערת רוק. סי היימן (צילום: נועה סלטי)

גיבורה גדולה

אחרי היעדרות לא קצרה, סי היימן, נערת הרוק הנצחית, חוזרת לבמות עם שירים חדשים ושיריה המוכרים ועם הלהקה שהקימה "השלטרים" כשהיא לא הייתה כאן, היא גידלה את ילדיה, ניצחה את המפרצת שאיימה על חייה ולא ממש מצאה את מקומה לצד דור הריאליטי. ביום חמישי היא בזכרון יעקב וביום שישי הבא היא בביט חיפה. קאמבק חייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *