צפו: הנחת אבן פינה להקמת מפעל מיון ומחזור פסולת מהמובילים בעולם

הטקס התקיים הבוקר בקיבוץ עברון במעמדה של השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל שאמרה: "החזון הוא להפוך את ישראל למובילה בעולם בתחום המיון והמחזור"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
צילום: Ritvo photography

הבוקר (שלישי), התקיים טקס הנחת אבן פינה להקמת מפעל ייחודי למיון ומחזור פסולת בשותפות קיבוץ עברון, חברת "ורידיס" ותמיכת המשרד להגנת הסביבה.

הטקס התקיים בקיבוץ עברון ונערך בהתאם להנחיות הקורונה והתו הסגול, נכחו בטקס, השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, מנכ"ל משרדה דויד יהלומי, יו"ר המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ, ראש עיריית נהריה, רונן מרלי. מוזמנים נוספים צפו באירוע דרך אפליקציית הזום.

מפעל המיון והמחזור יוקם על אדמת המטמנה הקודמת שקלטה אשפה מכל אזור הצפון, ויהיה מבין החדשניים והמובילים ביותר בארץ ובעולם ביישום פתרונות טכנולוגים מתקדמים לביצוע תהליך מיון פסולת, מרביתו, ללא יד אדם ובתוך מבנה סגור ומפוקח. המפעל ייתן מענה לרשויות ולתושבים באזור הגליל והצפון, במטרה להביא לשיפור באיכות החיים, בריאות הציבור, הקטנת כמות ההטמנה ושמירה על איכות הסביבה.

השרה לאיכות הסביבה גמליאל התייחסה בדבריה לאסון האקולוגי הפוקד את חופי הארץ וסיפרה שבמענה מהיר למה שקרה, זירזו במשרד לאיכות הסביבה מקדמות בסך 45 מיליון שקלים כמענה ראשוני לניקוי החופים, וכבר הוכרזו ארבעה חופים ירוקים והשאר מתקדמים לעבר פתרון.

גילה גמליאל, דוד יהלומי, רונן מרלי, משה דוידוביץ, אבי אובנטל | צילום: Ritvo photography
גילה גמליאל, דוד יהלומי, רונן מרלי, משה דוידוביץ, אבי אובנטל | צילום: Ritvo photography

בהמשך דבריה התייחסה לסוגיית הטמנת הפסולת בארץ שנמצאת בפיגור רב ביחס לעולם. ישראל מטמינה כיום 80% מהפסולת שלה באדמה בעוד שבכל העולם ממיינים וממחזרים את הפסולת כולה. השאיפה היא להגיע ל-20% הטמנה בלבד ושימת דגשים על מחזור. חזון המשרד לאיכות הסביבה, כך לדברי גבריאל, היא לצמצם באופן משמעותי את מספר המטמנות בארץ ולהוסיף מתקני מחזור. 

"החזון הוא להפוך את ישראל למובילה בעולם בתחום המחזור במסגרת תוכנית לאומית. אזרחי ישראל משלמים כסף רב על התנהלות לא נכונה בסוגיית הפסולת מאחר ובתשלומי הארנונה הגבוהים נגזרים 17% להטמנת פסולת עירונית. המחזור ועצירת ההטמנות יורידו דרמטית את ההוצאות הנ"ל, וזו סיבה נוספת לעידוד הקמת מתקני מחזור פסולת" סיכמה השרה.

משה דוידוביץ, יו"ר מועצה אזורית מטה אשר, הדגיש את חשיבות הקמת המפעל כבשורה סביבתית שתקדם את האזור בנושא מיון ומחזור, ואף ציין את החשיבות הרבה במתן תעסוקה לעשרות ידיים עובדות.

מפעל המיון עברון-ורידיס, תוכנן על פי כל התקנות המחמירות של המשרד להגנת הסביבה כחלק מתהליך סביבתי משמעותי, שמטרתו להבטיח עתיד ירוק ובריא יותר.

הקמת המפעל מהווה הזדמנות לשינוי דפוסי חשיבה הקשורים באורח החיים המודרני ולהיות חוד חנית במהפכה הירוקה על מנת להעניק לתושבי הצפון והגליל טיפול איכותי ומבוקר בתחום האשפה לו הם ראויים.

מפעל מיון ומיחזור | צילום: soho design
הדמיית מפעל מיון ומיחזור | צילום: soho design

 

 

לעדכונים נוספים בצפון 1 חדשות נהריה לחצו כאן* לדף הפייסבוק שלנו לחצו כאן*

אהבתם? שתפו!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

אולי גם יעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף ברשתות החברתיות

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram