fbpx

כך תשמרו על איזון תזונתי בעונת הקיץ ובחופשות

החופש הגדול מביא עמו גם שבירה של שגרת היום-יום אליה אנו רגילים במהלך השנה, בעיקר אצל ילדים ובני נוער, אבל גם אצל מבוגרים, שלפתע צריכים להתאים את סדר יומם לזה של ילדיהם. איך שומרים על סדר יום גם בימי החופש מבחינת ארוחות, שעות שינה, פעילות גופנית בימים הלוהטים של הקיץ ועוד? קבלו כמה טיפים מועילים
השתדלו לשמור על מסגרת תזונתית גם בימי החופש צילום: יח"צ

החופש הגדול כבר כאן והוא מגיע ברגשות מעורבים של הילדים וההורים. הילדים מצפים לו בכיליון עיניים וחלק מהמבוגרים חוששים ממנו, מהיציאה משגרת המסגרות ומאובדן שליטה. עבור הילדים, תקופת החופש מתאפיינת ביציאה מוחלטת משגרה: שינה לא מסודרת, שגרת יום לא מסודרת, שעות מסך מרובות וגם יציאה ממסגרת תזונתית. הוסיפו לזה את ימי הקיץ המהבילים, שלא תמיד מאפשרים יציאה לבילוי בחוץ ותקבלו גם פעילות ספורטיבית פחותה. עבור המבוגרים, זוהי יציאה משגרה של עבודה מסודרת בשל חוסר מסגרות לילדים והתאמה לסדר יומם, בעיקר אם הם קטנים ולא עצמאיים.

תמר ידין, דיאטנית קלינית, יועצת לחברת הרבלייף: "אתגרים רבים עומדים בפנינו במהלך הקיץ, בניסיון להתוות מסגרת יום ותזונה קבועה ומסודרת לילדינו, ולשמור על המסגרת שלנו המבוגרים.  להלן מספר המלצות שיכולות לסייע באתגר זה. חשוב לציין, כי ההמלצות מבטאות רצון לאזן, בין הצורך של הילדים בחופש ובתחושת שחרור, שחשובה להם כל כך, לבין אבדן שליטה מוחלט על סדר יום ותזונה. עצות אלו הן עוגנים, שחייבים להקפיד על כל אחד ואחד מהם:

  • הקפדה על ארוחות מסודרות: גם בקיץ ולמרות סדר היום הלא שגרתי, יש להקפיד על סדר הארוחות. כלל מספר אחת בשמירה על המשקל הוא ארוחות מסודרות ולא נשנושים לאורך היום. בקיץ, אתגר זה גדול אף יותר, בשל הנטייה לנשנש חטיפים או שלגונים במקום ארוחות חמות. ההמלצה היא להקפיד על עוגן של ארוחה אחת ביום, אבל כזו שתהיה ארוחה מלאה ומזינה. כמובן, ואם יש שיתוף פעולה, עדיף לשמור על מסגרת של 2 ואולי אפילו 3 ארוחות כאלו, אבל הואיל ואין זה פרקטי עבור רוב המתבגרים, יש להתעקש לפחות על ארוחה אחת כזו ביום.  אם חם מדי בצהריים לאכול מזון מבושל, אז כדאי להעביר את הארוחה המרכזית לערב המוקדם (סביב 6 או 7 בערב), שאז עומס החום פוחת. זו הזדמנות להחיות דווקא בקיץ את ההרגל החשוב של הארוחות המשפחתיות, אשר מעבר לחשיבות המשפחתית והחברתית שלו, יש לו חשיבות תזונתית רבה.  יש לוודא, כי לפחות ארוחה זו תהיה מורכבת מחלבון איכותי, מן החי או מן הצומח, לפי ההעדפות, מפחמימה עם סיבים תזונתיים והרבה ירקות. כלל זה נכון גם במלונות של הכל כלול.  דוגמא לארוחה: חזה עוף על האש, עם אורז מלא או קינואה וסלט, גם ארוחה קלה יותר של חביתת עשבי תיבול עם יוגורט, אבוקדו ופרוסת לחם שיפון מלא או לחם טחינה יכולה להוות ארוחה כזו. ארוחה כזו לא רק ששומרת על מסגרת תזונתית נכונה אלא מוודאת, כי לפחות פעם ביום, הילדים או המתבגרים מקבלים ארוחה מאוזנת ומזינה.
  • נשנושים: כאמור, בקיץ קל לנשנש. אין ממש תיאבון לארוחה כבדה, אז מנשנשים לאורך כל היום. נשנושים מטבעם אינם משביעים וגורמים לרצון בנשנוש נוסף ובשחרור אינסולין מוגבר, בכל פעם שמנשנשים, מה שעלול להביא לעלייה במשקל.
    אילו נשנושים מומלצים ובאילו כמויות? הנשנוש המומלץ הוא כמובן פירות. פירות מלאים בנוזלים ובסיבים תזונתיים ובכך מגבירים את תחושת השובע לאורך זמן. עם זאת, חשוב לזכור, כי פירות ובפרט פירות הקיץ, עתירים בסוכרים. ההמלצה שלי היא להגביל את צריכת הפירות לשני פירות ליום, כאשר מנת פרי נחשבת ליחידת פרי אחת (למעט בננה שהיא שתי מנות) או אם מדובר בפרי חתוך, אז כמות הנכנסת בכוס פלסטיק חד פעמית.  יש לצרוך את הפירות בצורתם השלמה, רצוי עם הקליפה. המעיטו בצריכת פירות עתירי סוכר, דוגמת אבטיח, ענבים וכדומה. פירות יער הם פירות מומלצים בשל תכולת הסוכר הנמוכה בהם, ובקיץ, כשזמינותם פחותה ניתן לצרוך אותם מהקפאה. אם משלבים עם הפירות חופן (עד 8) של אגוזים או שקדים טריים, מקבלים ארוחה מזינה, שגם שומרת על שובע לאורך זמן.
    מומלץ לארגן מראש נשנושים בריאים כמו: כריכים קטנים, קלחי תירס, פופקורן עשוי בבית, ירקות חתוכים, פירות טריים וקפואים, יוגורט נקי, עם פירות יער קפואים שהוספתם, פירות יבשים, בוטנים ושומשום, שאמנם עשירים בקלוריות ושומן אבל לפחות מכילים שומן טוב, ובכך ישביעו וימנעו נשנושים פחות בריאים ומשביעים.
  • חטיפים: הכלל בימי לימודים ובוודאי בימי הקיץ הוא מלוח (בייגלה, מומלץ מחיטה מלאה) או מתוק אחד ליום. אפשרי פירות מיובשים, במינון נמוך.
  • הקפדה על שגרת מים: בקיץ מומלץ לשתות בין 2-3 ליטר נוזלים ביום למבוגר ו-1.5-2 ליטר לילד. גם אם לא יצאנו החוצה, הישיבה במזגנים מייבשת ועלינו לצרוך יותר נוזלים.   במקרה של ילדים ונוער, חשוב להקנות כבר בגיל צעיר את הרגל שתיית המים, כמים קרים, מים עם לימון, עם נענע, או אפילו עם מלפפון.  יש להימנע משתיית משקאות ממותקים, לרבות משקאות דיאט, או משקאות מוגזים ותרכיזים למיניהם. הדרך היעילה לעשות זאת היא להימנע מקנייה הביתה.
  • שגרת שינה: מטבע הדברים, אין צורך לכוון שעון לשעת אפס מדי בוקר ועל כן יש לאפשר לילדים הזקוקים לשינה קימה מאוחרת. עם זאת, יש לאזן רצון זה מול החשש לבלבול השעון הביולוגי של הילדים. קימה אחרי 12 בצהריים מבלבלת את הגוף, גורמת לשחרור הורמוני ערות בשעות לא נכונות לגוף ועלולה לגרום לאכילת יתר ולעלייה במשקל.  זה המקום להדגיש, כי שינה היא פרמטר חשוב מאין כמותו לשמירה על משקל גוף תקין ולוויסות מנגנון הרעב. מחקרים רבים שנערכו בנושא הראו חד משמעית, כי שינה של פחות מ-7 שעות ללילה או יותר מ-9 שעות, עלולה לגרום להשמנת יתר. מכאן, שיש לאפשר שינה מאוחרת, אך לא אחרי 12 בצהריים, לא משנה מתי הלכו לישון.

פעילות גופנית: מומלצת פעילות כלשהי, לפחות פעם ביום, למשך 20 דקות במינימום. זה יכול להיות צעדה קלה, פעילות בבריכה או בים, או חוג ספורטיבי כלשהו.

אהבתם? שתפו!

תגיות

אולי גם יעניין אותך

שיתוף ברשתות החברתיות