בית / שרון / כרכור / אין משגיח בשכר, אין כשרות

אין משגיח בשכר, אין כשרות

לפני כשלושה שבועות נתלתה ברחבי פרדס חנה-כרכור מודעה מטעם המועצה הדתית, המכריזה כי עקב הפרת כללי הכשרות הוסרה ההשגחה משלושה בתי עסק ביישוב – מאפיית הגורן, קפה קנטרה בכרכור ומסעדת סעדה, וכי עסק נוסף, פיצה אוליו, מוכר פיצה עם פפרוני המכיל בשר חזיר.

פשקוויל של המועצה הדתי בפרדס חנה
פשקוויל של המועצה הדתי בפרדס חנה (צילום עצמי)

"יידע הציבור וייזהר!", מוזהר הציבור באותיות גדולות. זו אינה הפעם הראשונה שמודעות בנוסח זה נתלות ביישוב, אך הפעם עורר השלט סערה בקבוצות הפייסבוק המקומיות ופתח שרשורים סוערים בהם התפרצו מתחים דתיים. חלק מהמשתתפים הכריזו כי יתמכו בעסקים שההשגחה הוסרה מהם, אחרים טענו שהגיוני והוגן ליידע על הסרת הכשרות את הציבור שומר הכשרות.

גל גורן, בעלי פיצה אוליו, מעולם לא התיימר לנהל מקום עם תעודת כשרות, ולמרות זאת מצא את העסק שלו מוזכר במודעה. "העסק שלי עובד שלוש וחצי שנים, ומעולם לא היינו כשרים לפי הרבנות", הוא מספר, "לפני שלושה שבועות נאמר לי שביישוב נתלו פשקווילים עלי. זה מאוד מרגיז אותי. אני לא מפריע לאיש לקיים את אמונתו הדתית, מכבד את המרחב המשותף, לא נוסע ביום כיפור ולא אוכל חמץ בפרהסיה בפסח. במשפחתי יש חילונים, חרדים ודתיים, וכולנו מכבדים זה את זה. למה נכנסים לי לציציות?".

גורן אומר כי בניגוד למתואר במודעה, העסק שלו לא מוכר חזיר. "אנחנו מוכרים כיום פיצה עם פפרוני המכיל שומן בקר, לא שומן חזיר. מראש לא פניתי בעסק לקהילה הדתית, אבל התחילו להסתובב פה אנשים ולרחרח. נכנסו לבדוק את אריזות הבשר אצלי ולראות שאיני מוכר חזיר. כשאשתי הלכה במושבה והסירה פשקוויל, רץ אחריה אדם, צרח, קילל ואיים עליה. זו כפייה והטרדה".

הסיפור המלא ב"כל הפרדס"

בדוק גם

קשיש בן 80 נדרס למוות בפרדס חנה

תאונת דרכים קטלנית בפרדס חנה. תושב המושבה כבן 80 נדרס למוות בעת שחצה את הכביש ככל …

נסיעת בכורה על הטרקטור המשופץ. קובי סמסונוב (צילום: הילה אייזינגר)

נשמת הטרקטור

הוא מצא חלקים של טרקטור, בן 60 לערך, שבימיו היפים יותר חרש את שדות רמת הגולן, והחליט להפיח בו חיים. לאחר פרויקט שיפוץ ארוך ומתיש הפכה הגרוטאה לכלי יפהפה שנוסע. ועוד איך נוסע. קובי סמסונוב מקיסריה מאוהב עד כלות בכלי רכב ישנים ומשקיע בהם את מיטב כספו ומרצו, כי אחרי הכל, מה לא עושים בשביל שימור ההיסטוריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *