בית / שרון / חדשות שרון / קרון השואה שהובא מגרמניה לנתניה

קרון השואה שהובא מגרמניה לנתניה

במסגרת הנצחת השואה ושימור הזיכרון, השיקה עיריית נתניה מסלול הנצחה ייחודי ואותנטי באתר ההנצחה המרכזי בבית יד לבנים. המסלול משלב סיור בקרון רכבת גרמני אותנטי שנבנה בגרמניה בתחילת המאה העשרים ושימש לפינוי יהודים אל מחנות ההשמדה על ידי הנאצים.

קרון השואה הוא עדות נצח להשמדתם של שישה מיליוני יהודים בידי הנאצים. הקרון, המכונה 'munchen12-246' אותר בשנת 2013 על ידי היזם והמומחה לשימור אתרים רוני דותן ביחד עם טטיאנה רוגה, המתמחה בהנצחת השואה, ורחל פרידמן מנתניה שהוריה, נעמי ויוסף פרידמן, הינם ניצולי שואה. השלושה פעלו להבאתו ארצה בהתנדבות ומתוך אמונה כי הצבת קרון זה תעמיק את הידע ותסייע בשימור זיכרון נספי השואה.

קרון השואה שהובא מגרמניה לנתניה (צילום: רותי ברמן)
קרון השואה שהובא מגרמניה לנתניה (צילום: רותי ברמן)

עיריית נתניה החליטה לאמץ פרויקט חשוב זה ולהשקיע את כל המשאבים הנדרשים לטובת רכישת הקרון, שיפוצו והבאתו ארצה. כמו כן, באמצעות "קרן נתניה" גויסו תרומות לטובת הנושא. לאחר ניהול משא ומתן עיקש מול הגורמים בגרמניה, באמצעות עיריית נתניה, נחתם לפני כחצי שנה ההסכם.

לאורך המסלול מוצבים שלטי הסבר בשפות שונות, וכן אפשרות להגיע אל סיפורו של הקרון שהפך כלי מוות בידי הנאצים, אל עדויות נדירות של ניצולים ששרדו את התופת, וכן מידע על השואה ותפקידן של הרכבות במפעל המוות של הנאצים. את האפליקציה הזו פיתחו תלמידי חטיבת הביניים של אורט גוטמן בשילוב אלמנטים וירטואליים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי.

במסלול ההנצחה אפשר לצפות גם אנדרטת הניצחון של הצבא האדום על גרמניה הנאצית, אנדרטת מעפילי 'הפנצו', אתר חטיבת אלכסנדרוני, בית יד לבנים ואתר חיל החימוש שהוא אתר הנצחה וזיכרון של בני העיר נתניה וחללי חיל החימוש.

 

בדוק גם

בהפועל חדרה מבהירים: "לא רק שלא נתפרק, אלא נקבל ניהול תקין"

במועדון קיבלו בבוקר את התשובה הסופית מרשם העמותות ומכינים תגובה משפטית. בחדרה לא מתכוונים להתחייב לדקות משחק של אבו פאני ובן דוד. אביטן טס לחו"ל

גינת מרגוע צילום דוברות הלל יפה

לראשונה בארץ: נחנכה גינת מרגוע טיפולית במחלקת יולדות בהלל יפה

השבוע נחנכה במרכז הרפואי הלל יפה גינת מרגוע טיפולית – ראשונה מסוגה בתוך מחלקת יולדות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *