מבזקים
בית / שרון / חדשות שרון / מה מסתתר מאחורי השניצל

מה מסתתר מאחורי השניצל

"מצחיק איך שגלגל מסתובב. פעם הייתי צריכה לרדוף אחר עיתונאים שיפרסמו את נושא הדרישה לשיפור תזונת הילדים בצהרונים, במטרה לקדם את המאבק בנושא, ועכשיו בעקבות הכרזת ארגון הבריאות העולמי על הסכנות הבריאותיות בבשר מעובד העיתונאים רודפים אחרי שאמצא להם איזה נקניקייה בצהרונים", אומרת יפעת שמר מרמת פולג, אמא לשניים, ובין מובילי המאבק למען שיפור איכות התזונה בצהרונים שהחלה לפעול במישור המקומי והגיעה עד הכנסת.

"עכשיו זה מאוד פופוליסטי לדבר על נקניקיות, אבל מה שבאמת חשוב לבריאות הילדים ולבריאותנו  זה שנפנים את המסר, שנבין את חשיבות התזונה הנבונה ונקפיד לבדוק את כלל מרכיבי הארוחה ולא להתמקד רק הבשר המתועש שכרגע עלה לכותרות. לפני שנה התמקדנו בנתרן, אחר כך בשומן הטראנס ובסוכר, כל פעם מרכיב אחר של המזון מוגדר כפוגע בבריאות. החשוב הוא שנבין ונפנים את המסר, שאנחנו חייבים לקחת אחריות על הבריאות שלנו ולא לסמוך על  הרשויות בעיניים עצומות, בטח לא בנושאים שמשפיעים על הבריאות שלנו ושל ילדינו".

כבר ארבע שנים ששמר מובילה את המאבק לשיפור התזונה בצהרונים בנתניה בפרט וברחבי הארץ בכלל. "בכל התקופה אני לא נתקלתי בנקניקיות בצהרונים, אבל זה לא אומר שהילדים אוכלים מזון מזין ולא מתועש – השניצל, הקציצה, אתם יודעים מה מסתתר בתוכם?".

אז ההורים לא צריכים להיות רגועים?

"על פי הנחיות משרד הבריאות, ספקי הצהרון מחויבים להציג בשקיפות ובגלוי להורים את הרכיבים והערכים התזונתיים במלואם. מישהו מההורים קיבל פירוט מלא? מישהו יודע מה המפרט של הקציצה? כמה חלבון באמת יש בה? כמה נתרן או פחמימות הילד שלו צורך בתזונה בצהרון? לצערנו, זה לא קורה, כך שאף הורה לא באמת יכול להיות רגוע מה מכיל המזון שהילדים אוכלים, גם אם זה לא נראה כמו נקניקייה".

יפעת שמר היא לא תזונאית בהכשרתה, אלא פשוט אמא שדואגת לבריאות ילדיה. המאבק שלה החל כשטיפלה באמה שחלתה בסרטן. "כשבאתי להוציא את הבת שלי מהצהרון תמיד הלחיים שלה היו מרוחות בממרח בטעם שוקולד. אמרתי לעצמי שזה לא הגיוני שבזמן שאני נלחמת על החיים של אמא שלי ומבשלת לה כל יום מזון בריא ומזין, מישהו אחר מגיש לילדה שלי מזון מתועש, עשיר בסוכרים ונתרן, שבוודאות בטווח הרחוק ישפיע לרעה על הבריאות שלה".

ההתחלה הייתה קשה. שמר ניסתה להשפיע במישור המקומי, השמיעה את קולה בפני הורים וחברי מועצה בנתניה אך ללא הצלחה. בין התגובות ששמעה – "זה חוצפה וכפייה לא לאפשר לילדים לאכול כל יום כריך עם ממרח שוקולד". כשנודע לה שמתוכנן להתקיים דיון בנושא בוועדה לזכויות הילד בכנסת, היא נרשמה ועלתה לירושלים.

הסיפור המלא יפורסם מחר ב: "חדשות נתניה".

בישול בריא. יפעת שמר צילום: דורון גרוסמן
בישול בריא. יפעת שמר צילום: דורון גרוסמן

בדוק גם

יוני שיטבון צילום הודיה טולדנו

יוני שיטבון הכריז: "אתמודד מול כל מועמד או מועמדת"

סא״ל במיל׳ וחבר הכנסת לשעבר יוני שטבון הכריז על מועמדותו לראשות העיר נתניה.  יתמודד גם …

שירלי עודד והעותרים צילום פרטי

חדרה: התקיים דיון ראשון בעתירה נגד חסימת תושבים בפייסבוק

בית המשפט המחוזי בחיפה דן לראשונה, בשלישי האחרון בעתירה בעניין לחסימת התושבים בפייסבוק שהגישו חברת המועצה ויו”ר סיעת שקיפות שירלי עודד, והתושבים ארז אלגון ואדיר בינימיני. בסיום הדיון חייב בית המשפט את עודד בסכום של 3,500 שקלים הוצאות על העתירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *