יום שבת , ינואר 19 2019
בית / שרון / חדשות שרון / כסף שחור
אילנה גיני ומשה סמיה
אילנה גיני ומשה סמיה (צילום: רן אליהו)

כסף שחור

השנה, במסגרת היום הבינלאומי למאבק באלימות שיתקיים בתאריך 25 בנובמבר, תתמקד נעמ"ת באלימות הכלכלית שמופנת כלפי נשים. מסקר מיוחד שנערך עבור נעמ"ת בשנה שעברה בקרב מדגם מייצג של נשים שחיות או חיו בעבר עם בני זוג עמם ניהלו משק בית משותף, עולה כי נשים רבות חשופות לאלימות כלכלית מצד בני זוגן.

אילנה גיני ומשה סמיה
עצמאות כלכלית. אילנה גיני ומשה סמיה (צילום: רן אליהו)

אלימות כלכלית היא הפעלת אמצעי שליטה של גברים בבנות זוגם תוך יצירת תלות מוחלטת השוללת כל גישה לעצמאות כלכלית, ביטול החופש בקבלת החלטות כלכליות בתוך ומחוץ לתא המשפחתי.

נשים רבות מתקשות להיחלץ מקשר אלים בשל תלותן הכלכלית המוחלטת בבן הזוג", מסבירה יו"ר נעמ"ת במרחב נתניה והשרון אילנה גיני ואומרת שלאלימות כלכלית כלפי נשים יש פנים רבות: "אישה הנאלצת לדווח לבן זוגה על כל הוצאה כספית ולהצדיקה. אישה שנמנעת ממנה הגישה למקורות הכסף המשותפים. השתלטות של בן הזוג על הכנסתה של האישה, מניעת קבלת החלטות כלכליות על ידה ועוד.
32 אחוזים מהנשים דיווחו כי בן הזוג בדק את הוצאותיהן. 30 אחוזים מהנשים דיווחו כי הן נזקקו לאישור בן הזוג כשביקשו לבצע קניה עבור עצמן. 14 אחוזים דיווח כי אין בידיהן מידע גלוי על ההכנסות והרכוש של בן זוגן. העצמה כלכלית של נשים הינה כלי בסיסי למניעה וטיפול בנשים נפגעות אלימות. עצמאות כלכלית היא גם התרופה וגם תעודת הביטוח נגד זוגיות לא בריאה".

 

בדוק גם

מרים פיירברג. צילום: רותי ברמן

גם הבית היהודי הודיעה על תמיכה במרים פיירברג-איכר

הישג לראשת העיר נתניה: אחרי הליכוד, גם סיעת הבית היהודי הודיעה על תמיכתה בפיירברג-איכר במרוץ לראשות העיר נתניה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *