בית / שרון / כרכור / מה קורה כששדה יוצא לשדה?

מה קורה כששדה יוצא לשדה?

כשיתיר שדה (35) מגיע לביתו שבכרכור כדי לשוחח איתי על סיורי הליקוט שלו, "שירת השדה", הוא מניח שקיות מלאות עלים ירוקים על שולחן המטבח ומודיע: "הבאתי חומעה, כרפס וגרגיר הנחלים". את הצמחים אסף בבוקר והם יככבו במטבח המשפחתי שלו במהלך השבוע. "אני משתדל לנהל את משק ביתי על בסיס ליקוטים", הוא אומר, "אפשר ללקט במשך כל השנה, אבל עכשיו, לאורך עונת הירוקים שמתחילה באמצע נובמבר ומסתיימת באפריל, השפע גדול במיוחד ואפשר ללקט הרבה ירקות עלים, שורשים, פרי וזרעים. אנשים לא מבינים כמה מגוון יכול להיות תפריט שמשולבים בו צמחי בר. בחודש הקרוב אפשר ללקט חלמית, גבעולי חרצית עטורה, חרדל ושאר המצליבים, ומתחילים להופיע סרפדים, אספרג השורש, כוכבית מצויה ועוד. לאורך העונה משתנים גם חלקי הצמח הנאכלים. עכשיו אני מלקט עלים וגבעולים, בעוד שבועיים_שלושה יתווספו להם גם שורשים, וככל שנתקרב לקיץ, יהיו פרחים, זרעים ופירות".

מייעץ לשפים ושפיות ממסעדות מובילות בישראל. יתיר שדה (צילום: נירית שפאץ)
מייעץ לשפים ושפיות ממסעדות מובילות בישראל. יתיר שדה (צילום: נירית שפאץ)

קחו למשל את הגדילן המצוי, צמח מאכל מועיל שרובנו מכירים רק כקוץ: "לגדילן יש סגולות מרפא כמו ניקוי הכבד ועידוד פעילות מערכת העיכול. טעמיו משתנים, אך מורגשים תמיד. יש לו שורש עם טעם 'אגוזי' שניתן לשלב בבישול, הנבטים שלו נאכלים טריים בסלט, העלים נאכלים אחרי שמסירים את הקוצים, וגם הגבעולים, שטעמם מזכיר את טעם השורש. באביב אוכלים את מצעית התפרחת, שדומה לתחתיות ארטישוק, ובסוף האביב מלקטים את הזרעים. הם מרים, אבל אפשר לקלות אותם קצת ולהוסיף לסלט. ב~12 אלף השנים האחרונות בני אדם לא מתפרנסים רק מלקט, אבל בתרבויות אגן הים התיכון המשיכו ללקט הרבה לצד יבולי החקלאות. זה ניכר במשנה, בתלמוד, בכתבים היסטוריים ובמטבח הערבי~ישראלי".

 

 

הכתבה המלאה ביום שישי בגיליון מיוחד לחורף של "כל הפרדס"/"כל זכרון" ובמהדורה הדיגיטלית

 

בדוק גם

נשירה כמעט אפסית. תיכון המושבה (צילום: נירית שפאץ)

כל מה שרציתם לדעת על בית הספר של הילד שלכם

לראשונה העלה השבוע משרד החינוך את האתר "שקיפות בחינוך", הכולל נתונים סטטיסטיים מפורטים על כל בתי הספר העל יסודיים ברחבי הארץ בשנים תשע"ד-תשע"ו. זכרון יעקב - בתיכון המושבה מגמת ירידה בזכאות לבגרות אך נתונים גבוהים מהממוצע הארצי, בתיכון הממלכתי דתי 100 אחוזי הצלחה במשך שנתיים. פרדס חנה - בחקלאי מגמת ירידה בזכאות ובתיכון אלישבע נתונים גבוהים מהממוצע הארצי. באתר תמצאו עוד שלל נתונים במגוון קטגוריות. הכניסה חופשית

השכנים יגיעו. חנן בן ארי (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

החיים שלנו תותים בפרדס חנה

חנן בן ארי המתגורר במושבה יופיע ב-4 בספטמבר באנדרטת הנח"ל במסגרת במסגרת פרויקט "בימות פיס". עלות כרטיס 30 שקלים בלבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *