בית / שרון / בנימינה / שר את החיים

שר את החיים

 

 

אחרי שתקופה ארוכה חי על קו חיפה_מרכז הארץ, לפני חודש וחצי, התמקם חגי גוטמן באמצע הדרך, בקיסריה. הוא גיטריסט, זמר ויוצר, בן 35. אלבומו, שאמור היה לצאת ב~2009, נגנז בגלל סערה בחייו, ורק עתה הוא מוציא לאור את אלבומו הראשון "פסיפס".

הסערה בחייו היא מחלת עצם כרונית שתקפה אותו באותה השנה. "הייתי גיטריסט וניגנתי עם אמנים שונים ובתיאטראות. הייתי במסלול ברור: להוציא אלבום ראשון ולהמשיך משם הלאה, ופתאום מצאתי את עצמי מתמודד מול מחלה באמצע החיים".

כוחה של המוזיקה. חגי גוטמן [צילום: הילה אייזינגר]
כוחה של המוזיקה. חגי גוטמן [צילום: הילה אייזינגר]
החיים שינו כיוון ונעצרו לגמרי למשך כמעט שנה. המחלה אילצה את גוטמן לקבל טיפולים כימיים מסיביים, שבהמשך נוספו להם גם טיפולים ביולוגיים. תחילת השיפור במצבו הנפשי הייתה כשאורפז אגרנוב, המעבד המוזיקלי שעשה איתו את האלבום שנגנז, עודד אותו להתחיל לעבוד על השירים שמאכלסים את האלבום החדש. "הוא בא אלי ואמר: 'אני מבין שאתה עובר טיפולים קשים, אבל בוא ונעשה הסכם: תכתוב שיר ונתחיל לעבוד ממנו'. היה לי בדיוק אז עירוי כימי, ובמחלקה בבית החולים היה פסנתר. התיישבתי מול הפסנתר והמנגינה של השיר 'מתוך חלום' התחילה לזרום בי. באותו הזמן פגשתי רופאת כאב שהציבה בפניה מטרה להחזיר אותי לתלם, לבמה, למקום הכי טבעי לי. רופאים אחרים אמרו לי לעזוב את המוזיקה ולעשות דברים אחרים, כי המחלה פוגעת בעצמות הידיים והרגליים, והנגינה _ ובוודאי בהופעות _ נחשבת לפעולה פיזית שמסכנת אותי. אבל לי זה נראה אבסורד לזרוק לפח יותר מ~20 שנה של לימודים. הרגיש לי נכון ללכת עם הטקסט לכיוון שלה.

"חבר בשם ספי כהן עזר לי קצת עם הטקסט, אורפז הקשיב לשיר ואספנו נגנים _ אביב גונן (תופים), עידו הרשקוביץ (באס), מאור חי ויובב אברהם (גיטרות). השיר נכתב לפסנתר, ואורפז עשה ממנו שיר רוקנ'רול. מכאן התחילה דרך. אורפז הבין שזה העיר בי משהו שחשבתי שמת עם המחלה. הוא הראה לי שאם אתה לוקח את מה שאתה עובר וכותב אותו, אתה לוקח משם פתרונות לחיים".

 

החיים נכנסו על כל עוצמתם לאלבום. כך, לדוגמה, השיר "הכל שטויות": "נתתי לאורפז לבוא אחרי לבדיקה בבית החולים, שם אנשים נוטים לומר לך סיסמאות, כמו 'תהיה חזק', 'זה יעבור', 'זה הכל קארמה' וכו'. במהלך בדיקת ה~MRI, נולד השיר מתוך הסיסמאות האלה ומתוך הרעש שעושה מכונת ה~MRI, שמקצב השיר מזכיר אותו. תת המודע שלי עבד. בדרך כלל אני חוזר גמור מהבדיקות האלה, אבל באותו ערב חזרתי הביתה והתחלתי לנגן את השיר בגיטרה, שלחתי אותו באותו ערב לאורפז והתחלנו לעבוד עליו. בשנה וחצי האחרונות התחלנו 'לארוז' את האלבום, שהטקסטים שבו אופטימיים להפתיע".

מתוך חלום / חגי גוטמן

בערב רך, רוחות של חג, נושבות אליי לחדר
כוכב מואר זוהר אליי, רומז לאן ללכת
ואת עוד שם, אף שהבטחת להיות איתי בדרך
מתוך חלום רועד מקור, אבוד כמו עיוור
מתוך מקום שאין בו יום, עשי שאתעורר
לאט לאט עולה האור, בחוץ עדיין חושך
מנסה לזכור לאן לחזור, אחרי כל הסיוט הזה!
דברים קטנים הופכים גדולים, אבל איפה אני בכל זה?

הכתבה המלאה ביום שישי בעכבר העיר המצורף לחדשות חדרה, כל זכרון וכל הפרדס. למהדורה הדיגיטלית שמתעדכנת בחמישי בערב לחצו כאן

בדוק גם

הילדים וטל גרין (צילום: מועדון הטניס)

טניס: משחקי זוגות

בשבוע שעבר התקיים במועדון הטניס בבנימינה טורניר זוגות פנימי לילדים במסגרת פעילות ההעשרה של המועדון. …

לוחשת לדולפינים. מעין מעין בוניץ'-קפח צילום: עצמי

פרפרים בבטן

היא הגיעה לעיר מריף הדולפינים שבאילת ועשתה חיל בחינוך סביבתי בשרון. קבלו את מעין בוניץ'-קפח, בעלת עסק להקמת גינות מושכות פרפרים וגידול פרפרים בבית, שמגשימה חלום ומשיקה, בימים אלה, את ספרה הראשון: "הרפתקאות בערוגת הכרוב"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *