יום רביעי , ינואר 16 2019
בית / קריות / פנאי קריות / נעים מאוד
פעם ילד עדין ורגיש. נעים   (צילום: יח"צ)
פעם ילד עדין ורגיש. נעים (צילום: יח"צ)

נעים מאוד

כבר כשהיה ילד נמשך ליאור נעים לאמנויות הלחימה. נעים, בן 38, נשוי ואב לשניים מקרית מוצקין, רכש במהלך השנים ידע נרחב במגוון אמנויות לחימה ואף זכה מספר פעמים באליפויות ישראל. בשנה האחרונה ולאחר כ-30 שנים של ניסיון וידע באמנויות לחימה שונות נהנה נעים לחלוק את הידע שצבר, וללמד אנשים הגנה עצמית בטכניקות שונות. את החוגים הוא עורך בקאנטרי גלי גיל בקרית מוצקין, אבל בחודש האחרון החליט ליזום פעילות ייחודית ולהפעיל חוג להגנה עצמית במעון חירום לנשים מוכות בחיפה. כך, הוא אומר, הוא מסייע לשנות את עולמן של אותן הנשים.

"בזכות כל מה שלמדתי לאורך השנים יש בי את היכולת להחזיר לנשים הללו ולו במעט מהביטחון העצמי שאבד להן, זהו למעשה שכרי האמיתי", הוא מסביר. אבאל'ה בוא לקארטה נעים שנולד וגדל בקרית מוצקין, מעיד על עצמו כמי שבילדותו היה ילד עדין ורגיש ובגלל מחלת אסתמה סבל לא מעט מהתנכלות מצד ילדים. "השלום כיתה א' שלי היה שגלגלו אותי מכל המדרגות, אפילו לברזייה לא נתנו לי להתקרב. באותה תקופה נפתח חוג קראטה סמוך לביתי וידעתי שאני רוצה ללכת לחוג הזה", הוא מספר.

אמו שחששה לבריאותו, לא ממש תמכה באהבה שלו לאמנויות הלחימה, אבל נעים לא מיהר לוותר. הוא החליט ללכת ולהירשם לחוג בעצמו. "הייתי בן שבע ובדרך לחוג פגשתי באבי, סיפרתי לו לאן אני הולך והוא ליווה ורשם אותי. כך למעשה התחיל הרומן הארוך שלי עם אמנויות הלחימה".

פעם ילד עדין ורגיש. נעים (צילום: יח"צ)

במהלך השנים, התקדם נעים עד לדרגת דום 3 בקראטה. "המנטור שלי, אפי קליין, לימד אותי כל מה שאני יודע בתחום, הגעתי הכי גבוה שאפשר תחת כנפיו", הוא אומר ומוסיף כי לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר המשיך בלימודי עתודה. באותו הזמן השתתף באליפויות ישראל בקראטה וזכה שלוש שנים ברציפות, בשנים 93', 94' ו-95'. במקביל ללימודי העתודה, בשנת 95' קיבל תעודת מאמן מוסמך לאמנויות לחימה מטעם מכון וינגייט. לאחר מכן התגייס לצבא ושירת כמכונאי מטוסים בחיל האוויר במשך כחמש שנים.

לדברי נעים, לאחר שמיצה את תחום הקראטה עבר ללמוד אייקיד- סוג של אמנות לחימה שהיא דרך חיים ופילוסופיה חברתית שוחרת שלום. מטרתו של האייקידו‏קה (מי שמתרגל אייקידו) היא לפתור עימותים בדרכי שלום ולהגן על עצמו תוך הימנעות מגרימת נזק לתוקף. האייקידו דוגל בתנועה המתמזגת עם התוקפים אותו, הסטת כוחם וניתובו על מנת להתאחד עם התנועה ולהוביל אותה, מבלי לגרום להתנגדות מצידם. רוב הטכניקות באייקידו מסתיימות בריתוק התוקף על הקרקע, או בהטלתו, ודורשות מהמבצע אותן יצירת איחוד עם כוחו של התוקף. במשך חמש שנים הוא למד והתאמן בתחום, עד לפציעה שנגרמה לו במהלך קרב שערך עם שני לוחמים אחרים. "באמצע הקרב סובבתי את הרגל בצורה לא נכונה ושברתי את אחת העצמות הקטנות ברגל", הוא מספר, "הפציעה הזו גרמה לי לקחת הפסקה של חצי שנה מאימונים".

לאחר שהתאושש מהפציעה החל נעים בלימודי אמנות לחימה אחרת – אגרוף תאילנדי. "חבר הציע לי להתחיל ללמוד את התחום ובגלל שידעתי שמדובר באחת האמנויות היותר אלימות, קצת התלבטתי. אבל בזכות הניסיון הרב שצברתי בעולם אמנויות הלחימה הרגשתי שאני יכול לעמוד באתגר והתחלתי ללמוד".

לאחר חמש שנים בהן למד אגרוף תאילנדי החליט נעים לשנות כיוון. "הרגשתי שאת כל הידע שצברתי במהלך השנים -אמנויות לחימה, קרב מגע והגנה עצמית -אפשר לחבר יחד ולהגיע להמונים. אותם אנשים נורמטיביים שלא יילכו להתאמן או ללמוד אמנויות לחימה ביומיום, ודרך שיעור מעניין, ספורטיבי שבמהלכו שומעים גם מוזיקה טובה, אוכל ללמד אנשים להגן על עצמם בצורה הטובה ביותר ולספק להם תחושת ביטחון עצמי", הוא אומר, "חורה לי לשמוע בחדשות על קשישים שמותקפים ונפצעים. לדעתי, מצאתי דרך בה ניתן למנוע את התופעה".

הגנה בגיל 72

בחודש ינואר האחרון פתח נעים חוג דו שבועי לאמנויות לחימה בקאנטרי גלי גיל בקרית מוצקין וההיענות היתה גדולה. "לא ציפיתי שכל כך הרבה אנשים יתעניינו וגם יירשמו ללא שיעור ניסיון, אך כך היה", הוא אומר, "כיום אני מדריך כ-20 אנשים בקבוצה, פעמיים בשבוע. יש לי תלמידים צעירים, בני עשרה ותלמידים מבוגרים יותר, בני 40, 50 ואפילו תלמיד בן 72. כולם לומדים יחד ונהנים זה מזה. זה רק מוכיח עד כמה השיעור אינו קשה ומסובך ושאפשר ללמוד הגנה עצמית בכל גיל".

הכתבה המורחבת תפורסם ביום שישי בעיתון הד הקריות 

בדוק גם

ronigahtberg (2)

קראטה: מדליית ארד לרוני גכטברג מנהריה

רוני גכטברג (18) מנהריה, חניך מועדון שוטוקאן ריו נהריה וחבר בסגל נבחרת ישראל, זכה במדליית …

2 תגובות

  1. ליאור מאמן ומתאמן באומנויות לחימה המון שנים,בחור מוכשר מאוד ובעל לב זהב,האימונים איתו מרתקים,מעניינים ופשוט יעילים מומלץ לכולם -הגנה עצמית;כושר עם מוסיקה מדליקה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *