יום חמישי , ספטמבר 20 2018
בית / קריות / פנאי קריות / מדעי האוכל

מדעי האוכל

לראשונה בארץ, יום עיון בנושא תרבות האוכל בישראל. האירוע יתקיים מחר, רביעי, באודיטוריום מוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה, החל מהשעה 15:30 בצהריים. האירוע פתוח לקהל הרחב וכל חובבי האוכל והתרבות מוזמנים להשתתף. ההחלטה על קיומו של יום העיון נובעת מתשומת הלב ההולכת וגוברת שמקבל התחום מחוקרי האקדמיה. "אם בעבר הייתה הגישה בארץ כלפי נושא האוכל מזלזלת ומקומו של התחום היה מוגבל למדורי הבישול וספרי המתכונים, הרי שהיום, בזכות תרבות האוכל שצמחה כאן, נהיה הנושא כה מרכזי שהחלו לחקור את היבטיו השונים באקדמיה", אמר פרופסור עוז אלמוג מהחוג ללימודי ארץ ישראל, ממארגני יום העיון.

כנס אוכל ראשון. אוניברסיטת חיפה (צילום: דוברות האוניברסיטה)
כנס אוכל ראשון. אוניברסיטת חיפה (צילום: דוברות האוניברסיטה)

התחזקות תודעת הפנאי והבידור בציבור הרחב והתפתחויות בשדה המדע יצרו תנופה בחקר דפוסי האכילה והשתייה, ולצד הספרות הפופולרית בנושא הולכים ומתרבים בשנים האחרונות גם מאמרים וספרי עיון ומדע, שמסקרים ומנתחים את האדם ומזונו. בעקבות כך, החליטו פרופ' אלמוג יחד עם פרופ' גיא בר-עוז, ראש החוג לארכיאולוגיה, ובשיתוף עם ספריית יונס וסוראיה נזריאן, לקיים יום עיון ראשון מסוגו בנושא תרבות האוכל הישראלי, שיעסוק במגוון תחומים: החל מאוכל ולאומיות, דרך תרבות הפאבים ועד למטבח הישראלי בתקופת המקרא.

שני אורחים מהעולם הקולינרי שיגיעו לכנס הם ד"ר נוף עתמאנה אסמעיל, זוכת העונה הרביעית של תכנית הטלוויזיה 'מאסטר שף', אשר תרצה על התפתחות המטבח הערבי, ורועי לישצ'ינסקי, שותף ומייסד של קבוצת NOX אשר מחזיקה במספר ברים ומועדונים בתל-אביב, שירצה על תרבות הפאבים בתל אביב. את הכנס ילוו מספר תערוכות, שהמרכזית בהם היא מחווה לדליה למדני, מחלוצות עיתונאי האוכל בישראל, שתרמה את אוסף ספרי הבישול הנדירים שלה לספריית האוניברסיטה.

לדבריו של פרופסור אלמוג, הצגת אוסף ספרי הבישול של למדני מעידה על התרומה של התחום הקולינארי לתרבות ולחקר התרבות הישראלית. "זאת אמירה לא מבוטלת – אנו מחשיבים ספרי אוכל ובישול כספרות חשובה ולגיטימית ומתייחסים אליה לא רק כספרות עזר, אלא כמסמך תרבותי סוציולוגי מהמעלה הראשונה ממנה אפשר ללמוד עולם ומלואו. למשל, על תרבותו של צה"ל, על תרבות מגזרית ועדתית, על התפתחות עולם העיצוב והטיפוגרפיה, על יחסי נשים גברים  ועוד", אומר פרופסור אלמוג.

 

בדוק גם

ציקי אבישר מכריז על התמודדות לראשות קרית מוצקין. צילום: דורון גולן

וועדת הבחירות האזורית על עתירתו של ציקי אבישר: "נטפל לזוטי דברים"

עיריית קרית מוצקין וציקי אבישר ממשיכים להיפגש באולם ועדת הבחירות האזורית והפעם בעקבות עתירתו של …

טריאתלון קרית ים. צילום: שרון ינאי

מאות משתתפים בטריאתלון קרית ים

מאות משתתפים הגיעו בשבת שעברה לטריאתלון קרית ים השלישי שהתקיים ברצועת החוף של העיר. ראשי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *