יום שני , ינואר 21 2019
בית / קריות / חדשות קריות / נפרדים משושנה
שושנה טובול
שושנה טובול ז"ל (צילום פרטי)

נפרדים משושנה

שושנה טובול ז"ל, מתנדבת בנגישות ישראל בצפון (נ.י.צ) מקרית ביאליק, נפטרה אתמול (שני) לאחר מחלה קשה.  שושנה התעוורה בגיל 12, למדה במסגרת בית חינוך עיוורים במשך חמש שנים ושהתה שנה בשיקום במגדל אור.

היא עבדה בבית חרושת אתא, במפעלי פלדה כמרכזנית, במפעל "אלסינט" ובמחלקת הרווחה בקרית ביאליק.  שושנה ובעלה יוסי, הקימו משפחה לתפארת. לאחר פרישתה, הפכה שושנה לעובדת ציבור למען העיוורים, חברת הנהלה במרכז לעיוור, חברה בהנהלת האגודה למען העיוור בחיפה ויו"ר האגודה העיוורים ששת בחיפה. בנוסף, היתה חברה בקהילה נגישה בעיר מגוריה.

חברת מועצת העיר קרית ביאליק, ד"ר רויטל שורץ סבירסקי ומנהלת נגישות ישראל בצפון ספדה לחברתה: "בשלוש השנים האחרונות זכינו לקבלה כמתנדבת לשורות נגישות ישראל צפון  במהלך תקופה זו התבלטה והייתה מעמודי התווך בתחום ההסברה בנושא לקות הראייה והנגשתה לתלמידים ולמגזרים מקצועיים ולחמה בעוז למען זכויות קהילת העיוורים ולקויי הראייה. כמתנדבת עם לקות ראייה היא שיתפה את קהל מאזיניה בסיפור חייה אותו שטחה בגילוי לב ובקול צלול ותקיף. שושנה נענתה תמיד לבקשותינו ליטול חלק במיזמי ההסברה של נ.י.צ. ועד מהרה הפכה למתנדבת מובילה.

"דווקא במיזם ההסברה הרחב בהיקפו בבית ספר "כרמל זבולון" יגור נפקד מקומה. ידענו כי אינה חשה בטוב, והחלטנו הפעם להניח לה ולהיעזר במתנדבים אחרים. איש מאיתנו, חבריה לא שיער כי ימיה ספורים, ויום לאחר אותו מיזם נביא אותה למנוחת עולמים. יהי זכרה ברוך".

שושנה טובול
שושנה טובול ז"ל (צילום פרטי)
שושנה ויוסי טובול
משפחה לתפארת. שושנה ויוסי טובול (צילום פרטי)

חברתה של שושנה ספדה לה:

"כאשר פתחתי את הדוא"ל בשעה שלוש אחה"צ, לא תיארתי לעצמי כי בשעה חמש כבר אלווה אותך בדרכך האחרונה, שושנה-שוש יקירה.
אני בשוק ובהלם. לא ידעתי על מחלתך הנוראה שתיקח אותך מאתנו כה מהר!

אך עוד "אתמול" הגעתי לביתכם בכדי לנסוע ביחד למייזמים של קהילה נגישה קרית ביאליק ונ.י.צ., איתך ועם יוסי בעלך היקר שייבדל לחיים ארוכים ולעיתים גם עם סולי, כלבת הנחייה שלו ("אני לא כל כך מסתדרת עם סולי", אמרת תמיד בצחוק)

למרות העיוורון מגיל צעיר, ידך הייתה בכל. ישבתי לידך במשך שעות במיזמי ההסברה וההתנסות, בעיקר בבתי הספר היסודיים, וריתקת בסיפור חייך המדהים את התלמידים/הילדים. תמיד שרר שקט בכיתה. התלמידים כיבדו אותך והתפלאו מיכולותייך לבצע כל משימה בחיים: להקים משפחה, לגדל לבד את ילדייך ללא סיוע, לבשל מטעמים, לנקות, לעבוד מחוץ לבית (מפעל "אתא" לדוגמא). מה רבה הייתה פעילותך בקרב קהילת העיוורים בצפון, ומה רבות היו תוכניותייך לשיפור חיי העיוורים ונגישותם לעצמאות מרבית, בהווה ובעתיד.

אני מרגישה עדיין את חום גופך כאשר את אוחזת בזרועותיי; לימדת אותי איך ללוות אותך. את תחסרי לי מאד אחות אהובה. 
אני מקווה שיוסי והילדים יתאוששו במהרה. מאחלת שכך יהיה!
נוחי בשלום על משכבך, שוש יקירתי.
יהיה זכרך ברוך".

בדוק גם

שרון אשתר (צילום: עצמי)

אשת הברזל

שרון אשתר, 40, היא הדוגמא הטובה ביותר לכך שאין דבר העומד בפני הרצון. למרות העיוורון היא מתפקדת בדיוק כמו אדם רגיל, אולי אפילו טוב יותר. היא רוכבת על אופניים, זכתה באליפות העולם בכדורת דשא וכבר חולמת על האתגר הבא. לא בכדי היא נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות בחדרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *